e
sv

Kürtçe Cehennem Ne Demektir? Kürtçe Kelimeler

Kürtçe Cehennem kelimesi daha öncede belirtiğimiz gibi sık kullanılan kürtçe kelimeler arasında yer almaktadır. Dini bir kelime de olan bu kelimemiz, çeşitli anlamlara gelmektedir.
Kürtçe Cehennem anlamı
avatar

Kundir

  • e 0

    Mutlu

  • e 0

    Eğlenmiş

  • e 0

    Şaşırmış

  • e 0

    Kızgın

  • e 0

    Üzgün

Sık karşılaştığımız sorulardan biri olan Kürtçe Cehennem Ne Demektir? sorusu ile bugün sizlere cehennem kelimesinin anlamını açıklamak istedik. Kürtçe ezberlenecek kelimeler arasında yer alan bu kelimemiz, dini bir kelime de içermektedir.

Kürtçe Çeviri makalelerimiz ile günden güne sitemizde dev bir kürtçe eğitim arşivi oluşturmayı hedefliyoruz. Bu arşivde en önemli öncelliğimiz her zaman dil olmuştur. Kürtçe Dili hakkında ağırlık vermemizin nedeni de şüphesiz asimilasyonlardan ötürü günden güne kelimelerin kaybolmasındandır. Malumumuzdur ki yeni kürt nesillerinin uğradıkları asimilasyonun haddi hesabı yok ve pak temiz kürtçemize zamanla Türkçe, Farsça veya Arapça kelimeler katarak ortaya karışık bir dil koymuşlardır.

İşte tam burada bizlerde bu dili ayakta tutmak ve özgünlüğünün kaybolup asimilasyona uğratılmaması için çeşitli çalışmalar yapıp dilimizi korumayı hedefliyoruz. Bu bağlamda hem Kürtçe öğrenmek istiyorum diyen diğer ırklardan kişilere faydalı bir makalemiz olacak, hem de Kürt Gençlerine faydalı olan bir makalemiz olacaktır.

Kısaca Kürtçe Dilinin Önemi hakkında biraz konuştuktan sonra şimdi de en sevilen kürtçe kelimeler arasında yer alan Kürtçe cehennem nedir? kelimesi üzerinde biraz konuşup, bu kürtçe kelimeyi açıklayalım. Kürtçe kelimeler ile kürtçe öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için günlük yaşamda sık kullanılan kürtçe kelimeler arasında yer alan bu kelimemizi anlatmaya başlayalım…

Kürtçe Cehennem Ne Demektir?

Kürtçe Cehennem Ne Demektir? kelimesini anlattıktan sonra eminiz sizlerde kısa bir sürede kürtçe kelimeyi ezberlemiş olacaksınız. Ve ezberlediğiniz bu kelimeyi yeni kelimeler ile genişleterek günlük yaşamınızda rahatlıkla kürtçe öğrenebilirsiniz.

Kürtçe öğrenmenin püf noktalarından biride her kelimeyi ezberledikten sonra bu kelimeleri pekiştirmek için Kürtçe kitaplar okumaktır. Kürtçemizi geliştirmek için okunan kitaplar sayesinde sizlerde kısa sürede kürtçe öğrenebilirsiniz. Her ne kadar okuyacağınız ilk kürtçe kitaptan hiçbirşey anlamasanız da zamanla yeni kitaplar okudukça kelime hazineniz gelişecek ve artık önceden bilmediğiniz kelimeleri rahatlıkla öğrenmiş olacaksınız.

Kürtçenin püf noktalarından bir diğeri ise Kürtçe şiir okumaktır. Bilindiği üzere Kürt Edebiyatı ve Kürt şiirleri nesilden nesile her zaman dillendirilen ve büyük bir övgüyle övülen şiirler olmuşlardır. Kürtlerde aşk şiirleri saf ve yalın bir halde anlatıldığı için her kesim tarafından ilgi görmüştür.

İşte sizlerde kürtçe öğrenmek istiyorsanız Kürtçe kitaplar dışında, kürtçe şiirlere de ağırlık vermeniz gerekmektedir. Ehmedê Xanî şiirleri, Melayê Cizîrî şiirleri ve Baba Tahîrê Uryan şiirleri bu alanda en çok övülen şairler olmuşlardır. Kürtçe dilini öğrenip bu şiirleri kürtçe olarak okuduğunuzda eminim kürtçeyi öğrenmede daha fazla zevk alacaksınız.

Kürtçe Cehennem Kelime Kökeni

Kürtçe Cehennem kelimesi daha öncede belirtiğimiz gibi sık kullanılan kürtçe kelimeler arasında yer almaktadır. Dini bir kelime de olan bu kelimemiz, çeşitli anlamlara gelmektedir. Kürtçe dilinin geniş olmasından ötürü genelde çoğu kelimeler birden fazla şekilde kullanılmaktadır. Buda kürtçe dilinin ne kadar geçmiş bir dile sahip olduğunu göstermektedir.

Kürtçe cehennem kelimesinin kökenini anlatacak olursak diğer birçok kürtçe kelimeler gibi buda kürtçenin ilk ana kelimelerini oluşturmaktadır. Bu nedenle büyük bir geçmişe sahip olduğundan ötürü tarihi bir kökeni bulunmaktadır.

Kürtçe Cehennem anlamı

Kürtçe Cehennem Nedir?

Kürtçe Cehennem Anlamı

Kürtçe cehennem kelimesinin anlamı nedir? diye bize gelen sorulardan ötürü bizlerde Kürtçe derslerimize bugün Cehennem kelimesini ekledik. Hem sık kullanılan bir kelime olmasından ötürü hem de bize gelen sorularda ilgi gördüğü için bu çalışmayı yapmak istedik.

Kürtçe cehennem kelimesi dışında sitemizde Kürtçe çeviriler alanında birçok kelime makalelerini görebilir ve bu kelimeleri ezberleyerek kürtçenizi geliştirebilirsiniz. Şimdi Kürtçe cehennem ne demektir? makalemizin cevabı için bu kelimemizin anlamlarını anlatalım..

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride bu kelimemizin anlamı genellikle “Dojeh” olarak kullanılmaktadır. Dojeh nedir? sorularını soran üyelerimiz böylece bu sorunun cevabını da öğrenmiş oldular. Kürtçe cehennem çevirisinde dojeh dışında sıklıkla kullanılan kelimeler şunlardır;

1-) Dojeh

2-) Dozex

4-) Celme 

5-) Cehenem

6-) Cehneme

Kürtçeden Türkçeye Google kürtçe türkçe çeviri yardımı ile çeviri yaparken sıklıkla kullanılan Cehennem çevirisi Cehnnem kelimesidir.

 

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Dojeh

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Serfirazî

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Başarı Ne Demektir? Kürtçe Çeviri

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

Sıradaki içerik:

Kürtçe Cehennem Ne Demektir? Kürtçe Kelimeler