e
sv

Kürtlerin İslamiyete Geçişi Miladi 637 yılında Müslüman Oldular

Kürtler Müslümanlığı Türklerden 200 yıl önce kabul ettiler. Türkiye'nin en eski camii, 639 yılında tarihi Mor-Toma Kilisesinden çevrilen Diyarbakır Ulu Cami'dir. Bugün Kürtlerin çok az sayıda Yezidi dışında,Kürtlerin %98-%99'u Müslümandır (Kaynak :Altan Tan Kürt Sorunu)
kürtlerin islamiyete geçişi miladi 637 yılında müslüman oldular
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin İslamiyete girişi ile ilgili yazılar yazdıktan sonra şimdi de Kürtlerin İslamiyete Geçişi Miladi 637 yılında Müslüman Oldular yazısı ile karşınızdayız. Bu yazıda Kürt İslam alimleri ve Kürtlerin İslamiyete giriş serüveni gibi bir çok bilgi elde edebilirsiniz. İslamiyet sonrası Kürt tarihini gelin beraber öğrenelim.

Kürtlerin İslamiyete Geçişi Miladi 637 yılında Müslüman Oldular

İslam orduları ilk olarak 633 yılından itibaren İranlıların egemenliği altındaki bölgelere yayılmaya ve Irak yöresindeki kentleri ele geçirmeye başladılar. Sasaniler ile müslümanlar arasındaki ilk büyük savaş, Hz. Ömer döneminde; 637’de, Dicle kıyısındaki Qadisiye’de meydana geldi. İranlılar yenildiler, Sasani hükümdarları Medya’ya sığındı. Bu savaş Kürtlerin İslam’la tanışmasına vesile oldu.

Kürtlerin İslam’ı kabul etmeleri pek zor olmamıştır. Kürtler o günden bugüne daima İslam’a sahip çıkmışlar ve her zaman dinlerine sıkı sıkıya bağlı kalmışlardır. Kürtler ve diğer İranî halklar ile Müslümanlar arasındaki ikinci büyük savaş 642’de Medya’da, Nehavend yakınlarında meydana geldi.

Bazı maksatlı kitaplarda yazıldığının aksine asla Müslümanlar Kürdistan’a yönelik seferler sırasında Kürtlere zülüm yapmamışlardır. Hz. Ömer gibi adalet timsali bir insanın Kürtlere zulmettiğini söylemek büyük bir iftiradır. Böyle bir şey İslam düşmanlığının göstergesidir. Fakat şu var ki ortada bir savaş vardır ve her savaşta olduğu gibi bu savaşlarda da karşılıklı ölümler olmuştur. Bunu abartıp “büyük zulüm yapıldı” diye lanse ettirmek akla ve mantığa kesinlikle sığmaz. İslam’ın mazlumlara verdiği önemi hiçbir ideoloji ve hiçbir beşeri sistem vermemiştir.

Türkler Kürtlerden Sonra Mı Müslüman Oldular?

Türkler mi Kürtler mi önce Müslüman olmuşlar? Kürtler Müslümanlığı Türklerden 200 yıl önce kabul ettiler. Türkiye’nin en eski camii, 639 yılında tarihi Mor-Toma Kilisesinden çevrilen Diyarbakır Ulu Cami’dir. Bugün Kürtlerin çok az sayıda Yezidi dışında, Kürtlerin %98-%99 ‘u Müslümandır (Kaynak : Altan Tan Kürt Sorunu)

Kürt halkı İslam dinini ciddiyetini samimiyetini ve sağlamlığına kanaat getirip Müslümanlığa çok kısa zamanda büyük çoğunluklar halinde geçiş yapmıştırlar.

Kürtlerin İslamiyete Geçişi Miladi 637 yılında Müslüman Oldular O günden sonra İslamiyeti seçen Kürt halkı büyük şahsiyetler yetiştirdi, İslamiyetin yayılmasına Haçlılara karşı mücadelede en ön saflarda yer aldılar

kürtlerin islamiyete geçişi miladi 637 yılında müslüman oldular
Kürtlerin İslamiyete Geçişi Miladi 637 yılında Müslüman Oldular

Kürt İslam Alimleri

Bunlardan birkaçını sayarsak Ebu Müslim horasani Emevi devletini yıkan yerine Abbasileri getiren büyük İslam kumandanı Ebul iz el cezeri (miladi 900) o dönemlerde elektronik makineler üzerinde çalışması olan büyük bir Kürt filozofudur.

Selahaddin Eyyubi – Selahaddin Yusuf bin Eyyub El Kurdî

Selahattin Eyyubi Kürt Mü? Kudüs fatihi Selahattin, Eyyubi İslami devletinin kurucusudur.
Mısır, Suriye, Yemen ve Filistin sultanı ve Eyyubi hanedanının ilk hükümdarı. Kudüs’ü HIITIN SAVAŞINDA Haçlılardan alarak (2 Ekim 1187) kentte 88 yıl süren Frank işgaline son vermiş, Hıristiyanların misilleme olarak düzenledikleri III. Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirmiş, ilmî ve ve askerî dehasıyla tarihin en büyük kahramanlarından biridir. Selahaddin Eyyubinin kökeni hakkında detaylı bilgi için Selahaddin Eyyubi’nin Hayatı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Mêlaye Bate, Mellaye El Cizîrî
 • Mêlaye Ehmedê Xanî ,
 • Feqîyê Teyran
 • Bedîûzzaman Saîdê Kurdî ,
 • Şeyh Said

Kürt milletinin yetiştirdiği büyük şahsiyetlerden sadece birkaçı

Kürtler , Farklı Mezhep ve İnançlara Mensuplardır . Kürtlerin yaşadığı ve tarihte Kurdistan olarak bilinen bölgelerdeki devletler Kürtleri zaman zaman inançları ve mezhepleri ile birlik olmasını engel koyma girişimlerinde bulunmuşlardır. Yeni nesilde Kürtler bu oyunlara gelmeyerek farklı inanç ve mezhepdeki kardeşleri ile birlik içerisinde hareket edecektir. Ayrıca Kürt İslam Alimleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kürtlerin Mezhebi Nedir?

Kürtlerin %85’e yakın bir bölümü Sunni ; yaklaşık %15’lik kesimi ise Şii ve Alevidir.

Suriyedeki Müslüman Kürtlerin tamamı Sunnidir. Türkiye ve Suriye Kürtleri arasında Şii yoktur. Şii Kürtler Irak Kurdistan’ının güneyi(Hanakin Yöresi) ile İran Kirmanşah ve Horasan tarafındadırlar.İran ve Irak Kürtlerininde büyük bir çoğunluğu Sunnidir. Ayrıca yine Kirmanşah ve Hewreman bölgesinde Şiilikten oldukça farklı ancak Türkiye Aleviliğine yakın Ehl-i Hak inancına mensup olan gruplar vardır.(1)

Sunni Kürtlerin yaklaşık %80’in üzerinde bir kesimi Şafii geri kalanı is Hanefi mezhebindendir.

Orta Doğu ülkelerinin hiçbirnde sağlıklı, dürüst istatistikler olmadığından sayılarla ilgili tüm öngörüler gözlem ve tahminlere göre yapılmakta ve bu durum tartışmaya açık bulunmaktadır. Bizim tespitlerimiz içinde durum aynı şekildedir.

kundir.net | Tarihine Sahip Çık Oku Öğren Paylaş ve Tanıt

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtlerin İslamiyete Geçişi Miladi 637 yılında Müslüman Oldular