e
sv

Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır?

Kürt aşiretleri tarihi hakkında bilgiler aktardıktan sonra şimdi de Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır? yazısı ile karşınızdayız.
kürtlerde aşiret ve akrabalık ilişkileri nasıldır?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt aşiret listesi yazımızın ardından Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır? başlığı ile Kürtlerde aşiretin önemi ve en büyük Kürt aşiretleri hakkında bilgiler aktaracağız. Gelin hep beraber Kürtlerde aşiretlerin tarihi ve geçmişi nelerdir öğrenelim.

Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır?

Kürtlerde aşiret ve akrabalık ilişkileri denildiği zaman oldukça kalabalık bir aile ile karşılaşmak mümkündür. Kürt ailelerin bu denli kalabalık olmasını sağlayan asıl durum ise aşiret olmaktır. Kürtlerde aşiret ve akrabalık ilişkilerini anlayabilmek için ilk olarak aşiret kavramının tam olarak neyi kapsadığını ve ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

Aşiret, aynı atadan geldiklerine inanan ve bunun sonucunda inançları, kültürleri ve sosyal hayatları aynı olan ailelerin bir araya gelmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle Kürt ailelerinde bağların oldukça kuvvetli olduğu görülmektedir. Aşiret olma kavramı da Kürt toplumunda oldukça yaygındır. Peki, akrabalık ve diğer aile ilişkileri ne durumdadır? Daha fazla bilgi için Kürt Aşiretleri yazımızı da okuyabilirsiniz

Kürtlerde Akrabalık İlişkileri Nasıldır?

Bilindiği üzere Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aile nüfusu oldukça fazladır. Aile nüfusunun oldukça fazla olduğu bu bölgelerde Kürtlerde akrabalık ilişkileri de merak edilen bir içerik haline gelmiştir. Filmlerden ve dizilerden aşina olunduğu kadarıyla Kürt ailelerin ve özellikle akrabaların normale kıyasla çok daha kalabalık olduğunu görmek mümkündür.

Kentleşmenin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte insanların büyük çoğunluğu büyük şehirlerde yaşamayı tercih etmektedir. Geçmişten günümüze devam eden bu ülke içi göçlere rağmen Kürt halkının bir arada kaldığı ve akrabalık ilişkilerini güçlendirdiği göze çarpmaktadır. Kültürlerine sıkı sıkıya bağlı olan bu toplumun akrabalık ilişkileri de oldukça güçlü ve nüfus bakımından da zengindir.

Nasıl Aşiret Olunur?

Aşiret Kuralları Nelerdir? Kürtlerin yaşam koşullarına bakıldığı zaman akıllara gelen ilk sorular arasında nasıl aşiret olunur sorusu da yer almaktadır. Bilindiği üzere aşiret kavramı sonradan karar verilen bir durum olmakla birlikte doğuştan aşiret olmak mümkün değildir. Sadece çok eski zamanlarda bir araya gelen ailelerde uzun süreli aşiret bağı bulunmaktadır. Aşiretlerin Tarihi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır? İki veya daha fazla ailenin aşiret olabilmesi için aile büyüklerinin bir araya gelmesi ve ortak yaşam koşullarını değerlendirmesi gerekmektedir. Aynı atadan geldiklerini ve bu nedenle ortak yaşam şartlarına sahip olduklarını düşünen aile büyükleri, tüm ailenin bir araya gelmesini sağlamaktadır. Bu da aşiret kavramının devam etmesine neden olmaktadır.

kürtlerde aşiret ve akrabalık ilişkileri nasıldır?
Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır?

Kürtlerde Aşiret Kalıcı Mıdır?

Kürtlerde aşiretlerin önemi nedir? gibi soruların da bu güçlü aile bağı karşısında merak edilmesi kaçınılmazdır. Diğer aile yapılarına bakıldığı zaman bazı anlaşmazlıkların ortaya çıkması nedeniyle aile arasında dargınlık ve küslükler meydana gelebilmektedir. Bu durum Kürt aileleri arasında da aynen geçerli olmaktadır. Yani aşiret durumunun kalıcı olduğu pek de söylenemez.(1)

Aşiret olmayı kabul eden Kürt aileler, bu durumun kabul edilmesine karşılık olarak bazı şartlar sunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmemesi ve iki veya daha fazla aile içinde meydana gelen çatışmalar, aşiretliğin son bulmasına neden olabilmektedir. ancak çok uzun yıllardır devam eden ve adeta bir toplum haline gelen aşiretler de bulunmaktadır.

Kaç Tane Kürt Aşiret Vardır?

Mevcut Kürt Aşiretleri hangileridir? Kürt aile yapısı ile doğrudan bağlantılı olan aşiret kavramı, kaç tane Kürt aşireti vardır sorusu ile de merak edilen başlıklardan birisidir. Kürt aile yapısının oldukça kalabalık olduğu göz önüne alındığında aşiret sayısının da fazla olduğu az çok tahmin edilebilmektedir. Örneğin sadece Şanlıurfa ilinde dahi 77 ay aşiretin olduğu düşünülmektedir.

Aşiretlerin kalabalık olduğu yukarıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Türkiye’nin en kalabalık ve en bilinen aşireti ise İzollar aşireti olarak kabul edilmektedir. Bahsi geçen aşiret dahilinde yaklaşık 3 milyon kişinin var olduğu ve 300 adet temsilci tarafından idare edildiği bilinmektedir. Aynı zamanda bu aşiret kapsamında farklı siyasetlerin olduğu da vurgulanmaktadır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtlerde Aşiret Ve Akrabalık İlişkileri Nasıldır?