e
sv

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022 – Türkiye’de Kürt Nüfusu

Kürt şehirleri hakkında bilgiler vermeye devam ederken bugün Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022 başlıklı makalemiz ile sizlere Türkiyede yaşayan kürtlerin nüfusu hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece türkiyede kaç milyon kürt yaşıyor sorularının cevabını da makalemizde bulmuş olacaksınız.
türkiyedeki kürtlerin nüfusu
avatar

Kundir

 • e 6

  Mutlu

 • e 2

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 2

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt şehirleri hakkında bilgiler vermeye devam ederken bugün Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022 başlıklı makalemiz ile sizlere Türkiyede yaşayan kürtlerin nüfusu hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece türkiyede kaç milyon kürt yaşıyor sorularının cevabını da makalemizde bulmuş olacaksınız.

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022

Türkiye’deki Kürt nüfusun sayısı sürekli tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kimilerine göre bu sayı ilginç şekilde 10 milyon civarını hiçbir şekilde geçmiyor. Elbette gerçek bu değil. Bu iddiada olanlar genellikle Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgeleri ve illeri baz almaktadırlar. Oysa bilindiği üzere Türkiye’de Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi mütemadiyen göç veren bölgeler. Peki Türkiye’de kaç milyon Kürt var 2022 yılında?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce göç konusuna değinmekte fayda var. Zira Türkiye’nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan iller sürekli göç vermeye devam etmektedirler. Bu durum gerek işsizlik, gerekse ekonomik sebepler başta olmak üzere pek çok farklı nedenden kaynaklanmaktadır. Göç eden nüfusun büyük kısmı yurtdışına değil, Türkiye’nin farklı illerine gitmektedir. Doğal olarak Türkiye’deki Kürt nüfusu aslında azalmamakta ve doğru orantılı olarak artmaktadır.

Türkiye’de Kürt Nüfusu 2022

Türkiye’deki Kürt nüfusu ile ilgili pek çok farklı rakam kamuoyunda yer almaktadır. 10 milyondan başlayan bu rakamların gerçeklik payı yoktur. Zira hali hazırda; Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin toplam nüfusu dahi 15 milyonu bulmaktadır.

Türkiye’de Kürt Nüfusu

Türkiye’de Kürt nüfusu 2022 yılında en az 20 milyon rakamına dayanmıştır. Zira 2013 yılında Vatan Gazetesi’nde yayımlanan bir makalede Türkiye’deki Kürt nüfusunun 12 ila 20 milyon arasında tahmin edildiği belirtilmiştir. Bu rakamın da o dönemki Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu’nun raporunda yer aldığı belirtilmiştir.(1)

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022 aradan geçen 5 yıllık süreçte Kürt nüfusunun da ülke nüfusuyla doğru orantılı olarak arttığı dikkate alınırsa; 5 yıl önceki 12 ila 20 milyonluk Kürt nüfusunun, en az 20 milyon sınırına çıktığını tahmin etmek güç değildir.

türkiyedeki kürtlerin nüfusu

türkiyedeki kürt nüfusu

Türkiye’de Yaşayan Kürtlerin Nüfusu

Pek çok kaynağa göre Türkiye’deki Kürt nüfusu 20 milyon dolaylarında iken, daha yüksek rakamlar veren kaynaklar da bulunmaktadır. Bu tür kaynaklara göre Türkiye’de yaşayan Kürtlerin nüfusu daha 2010’lu yıllarda dahi 20 milyonu geride bırakmıştı. Bu konuda 2012 yılında yayımlanan bir makalede Türkiye’de yaşayan Kürtlerin nüfusu 22 milyon 691 bin 824 olarak belirtilmiştir.(2)

Konda Kürt araştırmaları merkezinin adres bilgileri :

Eğer bu noktadan hareket edilecek olursa, aradan geçen 6 yılda Türkiye nüfusunun 80 milyonu aştığı da hesaba katılarak Türkiye’deki Kürt nüfusunun 25 milyonu aştığı düşünülebilir. Bununla birlikte Türkiye’nin hemen her köşesine dağılmış olan Kürtlerin sayısı tam olarak bilinememektedir. Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022 genel tahminler uyarınca bu rakamın 20 milyon civarı olduğu belirtilmektedir. Eldeki veriler ve kaynakçada yer alan haberler de bunu doğrular niteliktedir. Dolayısıyla Türkiye’deki Kürt nüfusu 20 milyon üzeri olarak belirten tahminler mantıklı ve gerçekçidir denilebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ne mutlu türküm diyene
  1 sene önce

  Yok knk 80 milyon olması lazım Kürt nüfusunun yanlış olmuş

  yorum beğen
 • emrah
  2 sene önce

  onu bunu bırakın neden gündemimize kaç müslüman var konusmuyoz çünku bir insan müslüman değilse ne olursa olsun
  bi deger yo 00000000000000000
  önce müslüman olacaz sonra müimin olmaya gayret edelim emin olun ki gerisi teferuat boş beles

  yorum beğen
 • emrah
  2 sene önce

  lan gumışkler selo başkan 50 milyona bedel bunlar okullarda matematiği bize öğretip kendileri unıtmiş

  yorum beğen
 • Baran
  2 sene önce

  2022 araştırmalarına göre kürt kardeşlerimizin Nüfusu 32 milyon olarak tahmin ediliyor. sadece 8 milyonu istanbul’da ikamet ettiğide tahmin ediliyor.

  yorum beğen
 • Mehmet
  3 sene önce

  Sizler burda çıkmış boş boş laflar söyleyip duruyorsunuz. yorumlarda Kürtlerin sadece 5 milyon olduğunu söyliyende var hiç büyük devlet kurmadılar diyende var yüzde 60 ının HDP ye oy veriyor diyende var bide bunları soyliyen kişiler cahil maymun aptal v.b şeylerde söylüyorlar. Şimdi ben söyliyeyim. Nüfus sadece 5 milyon değil 20 ve 23 milyon arasında değişiyor, büyük devlet olarak Selçuklular taht kavgaları yaparken kudüsü hiristiyanların elinden alan Selahaddin Eyyubi in Eyyubi devlati, Med imparatorluğu v.b büyük devletler. Yüzde 60 ı HDP yi değil yaklaşık olarak yüzde 45 civarı HDP , yüzde 19 akp , yüzde 10 HÜDA-PAR ve yüzde 10 diğer partilere verip diğerleri oy kullanmıyorlar. ben burda ne pkk yi savunuyorum nede devleti. Ben ikisininde neler yaptığını çok iyi biliyorum. Ha bide burdan PKK böyle PKK şöyle diyenlere sesleniyorum bundan bi 50 60 sene önce PKK yoktu . Peki niye PKK oldu yada oluşturuldu hiç düşündünüz mü?. Hain askerlerin Kürt köylerine gelip onlara işkence edip kızlarına tecavüz etmeleri ve zulüm yapmaları, ne için ne mutlu türküm dedirtmek için o kadar insanlık dışı muameleler. Örneğin Kürt köylerinin yüzde 35 i kadar büyük bölümü askerler tarafından yakıldı(hain askarler). PKK de bu olayları fırsata çevirip Kürtleri kendine çekmek için bizde sizlerdeniz denilip onları kandırdı, ama kesinlikle PKK Kürtlerin savunucusu değil Amerika için onları kullanıp öldürendir. Ama burda bilip bilmeden araştırmadan boş boş şeyler söyleyenler var. Kürtler Türkler beraber sırt sırta vererek malazgirtte savaştı. Çanakkale v.b lerde hakeza . Ama şimdi boş şeyler için konuşuyorlar. Gerçektende davletin bazı şeyleri yanlış, Osmanlı’da herkesin ana dili ile eğitim serbestti hiçbir sorun yoktu, ama şimdi yasaklandı, tamam yasaklandı da eline kan ve göz yaşından başka ne geçti. Ben kürdüm ve her iki dedem Çanakkale’de şehit oldu. Şimdi eli bokunda insanlar hiçbir bedel ödemeyen insanlar bu devlet bizim diyor. Bu devlet hepimizin, benimde kanımdan insanlar şehit oldu. Beraber kazanıp savunulan ülkemiz nerden senin oluyor. Lütfen biraz insan olun her konuda ırkınızın değil gerçeğin yanında olun(ister türk, ister Kürt olsun) bu dünya ne bana ne sana nede dedenize kalacak. Irkçılık yapan kim olursa olsun insanlıktan uzak, akıldan yoksundur

  yorum beğen
 • mahmut konur
  3 sene önce

  ülkede herkes üst kimlikte TÜRKtür..kökeni sadece kendini bağlar.Türklüğü kabul etmeyen varsa vatandaşlıktan çıkar ve başka ülkeye gider.bölücülüğe gerek yok.suçtur.hatadır.yanlıştır.Birlikte milletiz..tek bayrak tek vatandayız

  yorum beğen
 • Kurdistan
  3 sene önce

  Lan oglum ne kadar tirsikci insansiniz türklerin oynuna geliyorsunuz kardeşiz diyorlar arkafan koyuyorlar farkındasınız aslini inkar edıp de halen kardesiz diyorsunuz bu mu kardeşlik kendinize gelin em nebin yek emin herin bi yek bi yek özelikle zazalar mademki Kürd değilsin alakan yoksa türk olmayı neden tercih ediyorsun bide Kurdler bir olmasak goten siken çok olur türkler kardeşimiz değil uygar barbar onlar islam kardeşi bile olamaz Kürd düşmanı olur vs cinliler türkleri sürgün eti buraya istemedi için gerçek tarihi demiyor yalan dolanla kendini kahraman göstermeye çalişiyorlar burda kurd nüfusuna bakıyorsunuz türkler gogle tarafından Kürd nüfusunu saklamış durumda kurdler 50 milyon yaklaşıyor her evde 10 ve en az 5 çocuk var 20 bile olan var bismil de 4 kadın 56 çocuk 300 torun yoğun nüfus kurd olmasın da kimde olacağını saniyorsunuz aklinizi başınıza alin böyle devam edip aslını inkar eden varsa müslümanım demesin pegamber efendimiz slv. Buyurmuş kim dini ırkını inkar ederse bizden değildir müslüman dini elbise örtüsü değil ahlak yürek kalp herşeydir

  yorum beğen
  • SUBAY ESAT OKTAY YILDIRAN
   3 sene önce

   ulan kaşarın evladı 50 milyon kürt türkiyede nerede var her 8 kişiden 5’i kürt diyorusn öyle mi amk cahili seni. bölücülük yapacaksan dağına s*ktir git erkeklik yapma sokağa çık öyle konuş klavyeden konuşmaya benzemez. türkten kardeş olmaz diyor be mınakodumun evladı terör sorunu sizden çıkmadı mı ermeni tohumu seni, TÜRK’e kurban ol sen. çinliler Türk’leri sürgün etmiş nereden etmiş aptal cahil maymun bana kaynak göster gösteremezsen görüşürüz. he vatanına milletine bağlı kürtlere canım feda ama sizin gibi p*k’lı *rspu evlatlarına ESAT OKTAY YILDIRAN’IN selamını getiririz kandil dağında bir yerlerinize kandil yakarız. adam olun. he tarihimize de laf etmişsin ulan senin bir tane büyük imparatorluğun yok, kaldı ki en fazla 100 yıl yaşamış beyliklerle yönetilmişsin bize tarihi yok demişsin mezopotamya faresi.

   yorum beğen
 • kenan tepretoglu
  3 sene önce

  PKK çıktıktan sonra biz Zazalarda çokça polis olanlar çıktı, bakın Terörle mücadele polislerine en az yarısı biz Zazalardandır, Elazığlı ağırlıklı, bakın komando uzman çavuşlara kaçı Zazadır, bizi bölücü hainlerle karıştırmayın sakın, kendimizi pek tanıtamıyoruz diye karıştıranlar oluyor maalesef üzülüyoruz, bizler bu vatanın bu bayrağın sevdalılarıyız

  yorum beğen
 • kenan tepretoglu
  3 sene önce

  Diyarbakır ağırlıklı olarak, Tunceli neredeyse tamamen, Elazığ tamamen, Adıyaman ağırlıklı olarak, Muş kısmen, Bingöl tamamen, Şanlıurfa yarıdan fazlası özellikle Kuzeyi Siverek vs tamamen, doğunun diğer illeri kısmen Zaza dır, biz Zazaları da kürt sayıyorlar ama biz Zazalar kürt değiliz hatta hiç alakamız bile yok ne biz onları ne onları bizi anlar, dilleri farklıdır, kültürleri farklıdır ve tarihi düşmanımızdır Kurmançlar, ne kız alırız ne kız veririz o derece yani

  yorum beğen
  • Mehmet Nur
   3 sene önce

   Yalan atanın anasını siksinler sen Zaza Kürtleri e kurban ol piç faşist

   yorum beğen
 • kenan tepretoglu
  3 sene önce

  Türkiyedeki Kürt (aslında Kurmanç) Nüfus 2021 verilerine göre 5,5 milyon civarında, 2,5 milyon Arnavut, Boşnak vs Balkan kökenli, 1,5 milyon (çerkez, abaza vs…) Kafkas kökenli, 4,5 milyon Zaza, mültecilerle ve kendi yerleşik Araplarımızla da 6,5 milyon Arap var, çok az oranda da Rum, Ermeni, Süryani vs… Kürt denilen nüfusun içine alevi Türkmenleri, Zazaları vs katıp nüfusu yüksek gösterenlerin amacı farklı tabi

  yorum beğen
 • Dervişoğlu
  3 sene önce

  Karadeniz olaak kekolari pek sevmeyiz,
  ÇÜNKÜ batıda ne kadar hırsız ugursuz,gaspci
  Pezo varsa %80 keko,cezaevinde mapuslarin batıdaki %60. İ keko..

  yorum beğen
 • Dervişoğlu
  3 sene önce

  Kekolar böyle üremeye devam ederse,
  Sanırım 2050 yılında 30 milyon olur,lakin bu üreme durdu artık,keko bile burjiva oldu şimdi,millet uyandı arap suriyelide üreyince
  DEVLETİ ele geçirmelerine izin vermeyeceğiz..

  yorum beğen
  • Keko
   3 sene önce

   Keko abi demek bir ikincisi Türkiye’de 28 ila 33 milyon arası kurt var örnek bir Erzurum %54 kurt Sivas %51 kurt türk nüfusu 26 milyon geriye kalanı asimile edilmiş laz Ermeni Rum ve araplardir ama okumamış cahiller sizler Kürtler hırsız diyorsunuz hapisteler diyorsunuz lan atagizli diye biri sorar 1924 te asker bir Kürt kızına tecavüz eti diye karşılık verince Kürtler vatan haini deyip 300 bin kurtu bir gece evinde basıp katledip evlerini yahmalarsaniz ilerde böyle olur emin ol Kürtler. İstese bir olsa şuan Türkiye diye bişey kalmaz bölünur ama biz kardeşiz dedikçe siz farklı yerlere çekiyorsunuz alimler bilim insanlarinin yüzde 65 kurd ihayi tasarlayan adam kim bak Nobel idulu alan bilim adamımız Mardin li boş muhabbet etme gerçi bu siz var etme cahille muhabbet kusturur silme camkirigiyla mabadin kestirirsin

   yorum beğen
   • kenan tepretoglu
    3 sene önce

    sivasta tek bir kürt göster bana, ben Zaralıyım aslen olmasam da, Zazayız biz Zaza, ne arasın kurmanç sivasta, erzurumda en fazla %10 vardır güney kırsal taraflarında, mabadından uydurmakla olmaz bu işler tarihten de haberin yok senin, neyin kardeşi bak tarihe kürtlerin katlettiği Türkmenler, Zazalar ne olacak, beğenmiyorsanız bu ülkeyi anavatanınız iran dağlarına dönün

    yorum beğen
 • mehmet ural
  6 sene önce

  Kürt diye saydığınız illerin tamamı Kürtten oluşmuyor. %7-8 arasında. Hdp Aşırı solcuların oyu ile barajı aşıyor. &10 olsa 8 milyon eder. %15 12 milyon eder. bilinçli olarak kürt nüfus abartılıyor. G.Doğudaki şehirlerdeki HDP oyu zaten &60-80 arası. Kalan nüfus da ya Türk ya Arap… Yani Türkiyedeki Kürtlerin enaz %60’ı HDP ye oy atıyor.

  yorum beğen
  • Kundir
   3 sene önce

   Hdp Kürtlerin sadece bir kısmını oluşturuyor. Kürtleri temsil eden şey bir parti değil Kökendir. Kürtleri bir partiye indirgemek başlı başına bir faciadır. Hdpye oy veren Kürtlerden belki de daha fazlası diğer partilere oy vermektedir. Ak Partiye oy veren Kürt sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Hakkeza Hüdapar, Saadet, Chp ve kendilerini “Kürdistani Partiler” olarak nitelendiren diğer partilere oy verenler de var. Yani kısaca biz köken olarak Kürt olanların sayısını bir partiye indirgemeden tahmini olarak belirtik(Gazete, dergi ve diğer kaynaklara bakarak) tabi bunun yanında asimile olmuş Kürtlükle zerre alakası olmayan kişilerde vardır elbet.. Bizim basit bir araştırma, doğrusunu Allah bilir 🙂

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2022 – Türkiye’de Kürt Nüfusu