e
sv

Kınalı Anacığım – Zelal Azadi

Yerin sıcaklığın dolmuyor dolmayacak.. 86 yıllık ömründe hoş bir sada bıraktın. Nurlar içinde uyu mekânın cennet olsun…. Seni çok özlüyorum çok seviyorum Kınalı Anacığım…..
kınalı anacığım
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Seni anlatmaya kelimeler yetmez… Pamuk ellerinin sıcaklığı kınalı güzel ayaklarını, ellerini, saçlarını nasıl unutabilirimki… Ben de kına yaktım ayaklarıma. Sana benziyorum gün geçtikçe.. Yaptığın her güzel davranış nakış nakış işlemiş yüreğime… Ramazanda beyaz tülbentin üstüne yeşil şarayı bağlardın teravih namazı kılmaya giderken. Çocukken bana çok uzun boylu gelirdin hep. Saçlarına düzenli olarak kına yakardın. Örgülü gür saçların mis gibi kına kokardı her zaman.

Öz bakımına verdiğin önem helede tırnak kesme hassasiyetin takdire şayandı. Uzun tırnağa tahammülün yoktu. Jarse, pazen kumaşından rengarenk elbiselerin ,eteklerin iş yaparken önlük olarak kullandığın peştamalin, senin renkli dünyanı yansıtırdı….
Yaşlılara ,hastalara itinayla bakardın. Düzenli olarak kısa ziyaretler yapardın. Mahalledeki gözü görmeyen iki yaşlı teyzenin öz bakımlarını tırnaklarını kesmen, onlara yaptığımız güzel yemeklerden varsa turfanda meyvelerden ikram etmen ,senin en insani merhametli yanındı….

Evde kalan yemeklerimizi sokak hayvanlarına verirdin. Hayvanların doğada yaşamasından yanaydın.
Bahçemizde yetişen ürünlerden , ev yapımı ekmeklerden, börekten ,çörekten herkese ikram etmeyi çok severdin..
Annem, okuma yazman yoktu. Kuran okumayı biliyordun sadece . Kuranı okur 3 defa öper alnına koyardın… Hayatı iyi okumuştun özellikle insanları… Bana verdiğin öğütleri yaşadıkça, hayatı daha iyi okudum annem…. Her yüzüne güleni dost sanma dedin bana her zaman ne kadar haklı çıktın aynı sofrada yemek yediğimiz insanlar sırtımdan bıçakladılar iyi niyetli kızını bazen diyorum deneyimlerin, tecrübelerin yoluma birer ışık, uyarı levhalarıymış meğer mürşidi kâmilim yüreğimin bilge hatunu….

Bahçeye giderken bana ve ikizime Kürtçe kendince düşünüp söylediğin ezgileri hâlâ tınısıyla sevimliliğiyle yüreğimde mırıldanır… 11 çocuğunu büyütürken evlatlarına daima şefkatini gösterdin ölçülü sevdin. Yavruların sigortası onlar için verdiğin sadakalar ,okuduğun dualar…. Evlat acısını 4 defa yaşadın rahmetli ikizim Döne’nin acısını ölene kadar kor gibi hissettin yüreğinde, ruhunda. Evlat, anne, baba ,kardeş, yeğenlerin acısı sana ;bahçe tarla yollarında acıklı ağıtlar söylettirirdi bunca acıya rağmen dağ gibi güçlüydün. Yaşadığın acılar, yokluklar, sıkıntılar seni dahada güçlü etmiş meğer…

kınalı anacığım
Kınalı Anacığım

Peştamalinle ne yükler taşıdın… Dağ bayır gezerek yaptığın kevenler sırtında taşıdığın odunlar, tarladaki buğdaylar, nohutlar ellerinden geçerdi omuzunda taşıdığın heybeler… Her sonbahar kış mevsiminde eve muhakkak bir kilim dokurdun, hevesle yünleri eğerdin. Umutlarını ,hayallerini ilmek ilmek nakış nakış dokurdun kilimlerine..

Güneşe sırtını verir öğle vakti uyurdun muhakkak. Kaylule uykusu kaçamak keyfindi .Erken uyuyup uyanmana hayrandım.Gamsız sanırlardı seni sana özgü esprilerinden ötürü. Hayatı, insanları iyi tiye alırdın. İnsanları güldürürken nasıl ciddi olurdun öyle .Espirilerine gülmeyi abarttığımızda kendi kendinize güimeyin derdin. Ölçülü gülerdin ama en çok namaz kılarken abim komiklik eder seni güldürürdü çoğu zaman namazın bozulurdu.

Biliyor musun sana mahsus esprilerin hâlâ neşe kaynağımız. Kendi kendine konuşmaların sana sıkıntı veren vesveselerin .Esprilerin BKM de oynanmalı diyorum bazen… Hafta sonları bana gelirdin… Evde ne varsa (yufka,elma,ceviz..) getirirdin.

Çalışan olduğum için hafta sonu temizlik yapardım kızardın bana otur yanıma iki konuşalım dünya işi bitmez ölene kadar derdin. Sana geçmişle ilgili sorular sorardım başlardın anılarını anlatmaya…Keşke bana geldiğinde seninle o anları dolu dolu geçirseydim….
Ellerindeki dövmeler, torunların için yaptığın kırkını çıkarma ritüellerin ,örf adetlerine olan sadakatin, kendi öz benliğine olan saygın ,sevgin ,senin kürtlere özgü yaşam tarzın, taviz vermediğin değerlerin bende derin izler bıraktı….
Babamla 74 yıl evli kaldın… Öldüğün gün babam günlerce ağladı çok üzüldü yokluğun kor gibi yüreğine koydu. Bazen fotoğraflarını gösteriyorum babama ah çekiyor gözleri doluyor seni her daim güzel anıyor sana dua ediyor…
Komşuların senin için Esme Teyze iyi bir komşuydu dedikodu yapmaz hatırımızı sayardı.Bize bol bol ikramda bulunurdu.Ahirette, Efendimize komşu olsun diye dua ediyorlar. Komşuluk ilişkilerin mükemmeldi.
Elif Teyze ,Fatoş Teyze, Melek Teyze, Fatma Teyze en sevdiğin arkadaşlarındı .Hepsiyle keyifli zamanların geçti. Hepiniz rahmetli oldunuz. Dostluğunuz baki olsun anacağım.
Sen benim ilk nefesime şahit oldun bende senin son nefesine şahit oldum. Ölümü çok isterdin canın sıkıldığında .Trafikten ve trafik kazasından çok korkardın. İnsan kendinin doktoru olmalı kıymetini bilmeli derdin. 8 yıl kanserli olduğunu bilmeden kemoterapi almadan yaşadın.

Ölümü kınalı saçlarınla ayaklarınla karşıladın . Acılarını yaşadığın sevdiklerine 7 yıl önce kavuştun kınalı anacığım…. Yerin sıcaklığın dolmuyor dolmayacak.. 86 yıllık ömründe hoş bir sada bıraktın. Nurlar içinde uyu mekânın cennet olsun…. Seni çok özlüyorum çok seviyorum Kınalı Anacığım…..

Zelal Azadi

Yazarın Diğer Yazıları :

Adı, Kendi, Ruhu ve Yüreği Güzel : Hz. Yusuf(a.s)

Ey Özgürlük

Sevdası Toprak Olan Babam

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kınalı Anacığım – Zelal Azadi