e
sv

Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022

Kürt kadınlarına iltifatlar yaparken Kürtçe aşk sözlerini paylaşmamak olmaz. Bugün Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022 başlığı ile Kürtçe kadınlar günü mesajlarını sizlere sunacağız böylece Kürt sevgiliye Kürtçe mesajlar göndermiş olabileceksiniz.
kürtçe kadınlar günü mesajları ve sözleri 2022
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt kadınlarına özel mesajlar şeklinde yazılarımızda Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022 başlığı ile karşınızdayız. Bu yazıda Kürtçe 8 Mart Kadın Günü sözleri ile beraber Kürtçe kadınlarla ilgili mesajlar hakkında bilgiler elde edebileceksiniz.

Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022

Kadınlar hayatın her alanına hitap etmektedir. İnsanlığın varlığı, toplumun inşası gibi her konuda kadınlar önemli bir misyon görmektedir. Bizler Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022 başlıklı makalemizde Kürt sevgiliye gönderilecek kadınlar günü ile ilgili Kürtçe mesajlar başta olmak üzere Kadınlar günü ile alakalı Kürtçe sözlerin tümüne sayfamızda yer vereceğiz.

Kürtçe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022

Dünya genelinde savaşlar artıyor ve Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalarla birlikte katliam Avrupa topraklarına ulaştı. Siyasi gelişmeler, uluslararası hukuk, insan hakları, kadın hakları ve devlet egemenliğinin temel direkleri yanında özgürlük ve demokrasinin de tehdit altında olduğunu göstermektedir. Kürtçe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022 bu yeni çağda, en güçlünün yasası hüküm sürüyor.

Kapitalist sistemin krizinden kaynaklanan sömürü ve baskı, 8 Mart’ın ve uluslararası kadın mücadelesinin doğuşuydu. 20. yüzyılda olduğu gibi, kadınlar artık devletlerden ve ataerkillikten hiçbir şey beklemiyorlardı, çünkü bunların boyun eğdirilmelerinin nedeni olduğunu biliyorlardı. Dolayısıyla 8 Mart, kadınların her türlü baskıcı sisteme karşı isyanının ve devriminin simgesidir.

Kürtçe Kadınlar Günü Sözleri

Kürdistan Üniversitesi Hewler Perşembe günü bir dizi etkinlikle Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

UKH, Uluslararası Göç Örgütü ile işbirliği içinde Kürdistan Bölgesi’nden yükselen kadın ve erkek girişimciler için bir ticaret fuarına, birkaç kadın konuşmacıdan oluşan bir panele, büyük bir sanat sergisine ve müzik performansına ev sahipliği yaptı.

Fuarda, Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşayan yerinden edilmiş ve göçmen kadınlarıma yaptırılan ürünler yer aldı.

İşte Kürtçe kadınla günü ile ilgili mesajlar ve sözler :

 • Cejna jinan li dayîk û xwişkên me yên ku nirxên me nîvî an jî ji nîvî zêdetir jiyana me tînin ziman, pîroz dikim.
 • Heval mîna stêrkan in, hûn her gav nikarin wan bibînin lê hûn dizanin ku ew her dem li cem we ne û li we difikirin. Roja jinan pîroz be.
 • Ez ji te pir hez dikim evîna min! Dibe ku ez nikarim her gav evîna xwe nîşan bidim, lê hûn her gav wiya dizanin. Roja jinan pîroz be delalê min.
 • Ez vê roja taybet a jinên me yên hêja pîroz dikim, ku em di her kêliya jiyanê de hebûna wan ji jidayikbûnê heta mirinê hîs dikin û me dikin ku em in.

Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’deki Kürtler arasında da kadın aktivizmi, 20. yüzyılın başlarından itibaren ulus inşası ve ulusal kendi kaderini tayin etme mücadelesi bağlamında ortaya çıktı ve gelişti. Kürt ulusu tartışmaları, hem “modern ilerleme” düzeyini yansıtması hem de ulusal toplumun sınırlarını belirlemesi açısından kadınları önemli aktörler olarak göstermiştir. 

Janet Klein’ın sözleriyle, “Kürt kadınlarının Türkler, Araplar ve diğer Müslüman-Osmanlı grupları karşısında farklı olduğunu göstermek, Kürt milliyetçilerinin aksini iddia eden argümanları ve politikaları kınama ve reddetme girişimlerinin önemli bir parçasıydı. Kürtlerin ayrı bir ulus olarak özel statülerinin resmi olarak tanınmasını hak ettiğini dünyaya kanıtlamak”[ 1 ]] (s. 37). Dış etkilerden etkilenmeyen “saf Kürtler” olarak görülen kadınlara ulus inşasında açık bir rol verildi: bir yanda ulusun kültürel göstergeleri, diğer yanda ulusun çocuklarının anneleri ve eğitimcileri olmak[ 1 ] ] (s. 35). 

kürtçe kadınlar günü mesajları ve sözleri 2022
Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022

Shahrzad Mojab’a göre, ilk Kürt kadın örgütü olan Kürt Kadınlarını Geliştirme Derneği, 1919’da (İstanbul’da sürgündeki milliyetçi seçkinlerin üyeleri tarafından yönetilen) Kürdistan’ı Geliştirme Derneği’nin bir şubesi olarak kuruldu. Jin dergisi aracılığıyla(Kürtçe “kadın” anlamına gelir), yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarafından şiddetli bir baskı bağlamında kapatılıncaya kadar, kadınların “ulusal uyanış”taki özel rolü hakkında fikirlerin geliştirilmesi ve dolaşımı için önemli bir platform işlevi gördü. 1925 Kürt isyanından sonraki tüm milliyetçi faaliyetler hakkında [ 2 ] (s. 86).

Ulusal temsil modelleri arayışında, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Kürt milliyetçisi yazarlar, Kürt kadınlarının tarihsel olarak ailede ve toplumda diğer Orta Doğulu kadınlardan daha eşit bir konuma ve saygıya sahip olduklarını öne sürerek, bunun kanıtı olarak Kara Fatma, Perihan Hatun ve Şemsi Hatun gibi kadın aşiret reislerinin varlığı. Oysa Martin van Bruinessen’in vurguladığı gibi, geçmişte Kürt kadınları ancak doğum veya evlilik yoluyla yüksek sosyal statü kazanabiliyorlardı; kabile liderliği pozisyonu elde etmek ancak kocalarının ölümünden sonra mümkün oldu ve alçakgönüllü kökenli kadınlar kendi çabalarıyla daha yüksek bir pozisyona yükselemediler

 • Ger ez bi te re bûma, ezê te hembêz bikira û ji te re bixwazim ku tu ronahiya çavên xwe bidomînî û jiyanek aram bijî. Roja jinan pîroz be!
 • Dûr dûr be jî, dilê min her tim dilê te ye.. Roja jinan pîroz be!
 • Li dinyayê gelek kes hene. Hin bextewar in, hin bêbext in.. Hinek dikenin, hinek digirîn.. Lê yekî hêjayî hemû bedewî û bextewariyê heye; Ew jî niha vê peyamê dixwîne. Roja jinan pîroz be!
 • Heval mîna stêrkan in, hûn her gav nikarin wan bibînin lê hûn dizanin ku ew her dem li cem we ne û li we difikirin. Roja jinan pîroz be!

Kadınlar Günü İle İlgili Kürtçe Mesajlar ve Sözler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kürt hikâyeciliğinde erkekler yorgun, yorgun ve bitkindir, evde vakit yoktur, faydasızdır ve birçok hikâyeye konu olmuştur. Erkekler olarak bu sefer gerçekten böyle kadınlarla karşılaşıyoruz. Bu kadınlar da yorgundur, çalışmazlar, her şeyi Allah’tan dikerler, çevrelerinden beklerler, nihayet melekler dibe vurur, dillerin ve dillerin üstüne düşer ve bir kaç hikayenin dibine. .

Ardu’nun hikayesinde bir baba, keçe36 ve Riya şixrê’nin hikayesinde de yaşlı bir kadın, bir nokta ve bir kedi var. Bu üç hikayenin tüm kahramanları da kıştan önce kış gündönümü yaşamazlar. Bu üç hikayede anneler, dedeler ve babalar nasıl öleceğimizi anlatırlar.Bu hikayelerdeki üç kız da koca bulana kadar evleneceğimizi söylerler. Son hikayede domuz da diyor ki, öldüğünde ve evlendiğinde ben de komşuların evine, onların domuzu olacağım. Ayrıca Kürtçe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajları 2022 yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ama kış geliyor, ne bu fahişe, yaşlı adam ve baba ölüyor, ne de kızının kocası. Bu tiral halkı kış geldiğinde yamyamlar çok üzülür ve lokantanın geri kalanını keser. Kendi ununu ve yemeğini hazırlamak için, hayatın sonunda meze dikmenin nasıl bu kadar kolay bir durum olmadığını görmek için keşfe çıkın. Öte yandan, bu üç hikayenin konusunu da nasıl gördüğümüz, Dallar ve varyasyonlar aynı olduğu için birbirine çok yakındır. Bu aynı zamanda, hikaye evlerinin bu kadar yaygın olduğu topluluk tarafından bu hikayelerin temasının önemli bulunduğu, verilere dahil edildiği katılımını da sağlar.

 • Ez 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê li jinên me yên ku li cîhanê, welatê me û di nava endamên me de dixebitin pîroz dikim, hezkirin û hurmeta xwe pêşkêş dikim.
 • Tu bûyî stêrka jiyana min, her ku çûm, ez bi evîna te re di bin ronahiya te de raza. Min riya rast dît, ez ji te hez dikim! Ez ji dil û can roja jinan pîroz dikim.
 • Li dinyayê gelek kes hene. Hin bextewar in, hin bêbext in.. Hinek dikenin, hinek digirîn.. Lê yekî hêjayî hemû bedewî û bextewariyê heye; Ew niha vê peyamê dixwîne. “Roja jinan pîroz be!”
 • Ger ez bi te re bûma, ezê te hembêz bikira û ji te re bixwazim ku tu ronahiya çavên xwe bidomînî û jiyanek aram bijî. Roja jinan pîroz be.
 • Ez 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê li dayîk, xwişk û jinên me yên ku nirxên me nîvî an jî ji nîvî zêdetir jiyana me tînin ziman pîroz dikim.

Kadınlar Günü Kürtçe Şarkı Sözleri

Kadınlar günü ile alakalı Kürtçe şarkılar arasında hiç şüphesiz “Wûn kûda diçun” şarkısı olacaktır. Bu şarkı mücadeleci kadınlara ithaf edilirken aynı zamanda Kürt kadınlarının cesaretine de dikkat çekilmektedir.

Hun lı benda buharê bun

Ha buhar hun ku da dıçın

Dılê we yi germ ruye we ken bu

Nekın Jınên azad hun kuva dıçın Dılê axê sare nekın kuva dıçın

(Baharı bekliyordunuz Bahar geldi siz nereye gidiyorsunuz Yüreğiniz sıcak yüzünüz güleç idi Yapmayın özgür kadınlar nereye gidiyorsunuz Toprağın yüreği soğuktur yapmayın nereye gidiyorsunuz)

Ez 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê li hemû jinan pîroz dikim û jiyaneke tijî wekhev, azadî û bextewariyê ji wan re dixwazim.

8’ê Adarê roja ku jinên cîhanê daxwazên xwe yên wekhevî, pêşketin û jiyanek aramtir tînin ziman. Ez ji dil vê roja watedar li jinên me pîroz dikim.

Kadınlar Günü İle İlgili Türkçe Kürtçe Sözler

 1. Ji bo evîna bêdawî û sebra di dilê we de gelek spas. Roja jinan pîroz be!
 2. Bi rastî ez kopiyek piçûk a te me. Ez hêvî dikim ku wekî we hez dikim. Roja jinan pîroz be!
 3. Roja Jinên Kedkar a Cîhanê li jinên me yên bi êş û bi sebrê tên naskirin pîroz be.
 4. 8’ê Adarê roja jinan li jinên ku mafê wan nayê dayîn pîroz be.
 5. Jinên ku her tim dizanin ku çi dixwazin, pişta mêrê xwe li pişt wî dikin, zarokên xwe diparêzin û nobedar dikin… Roja Jinan a Cîhanê pîroz be…
 6. Ez ji te hez dikim ji kulîlkan xwar û di çarşefên klasîk de hatî vegotin, ez ji te pir hez dikim, roja jinan pîroz be.
 7. Her jin kulîlkek e. Werin em di vê roja taybetî de kulîlkek diyarî wan bikin. Roja jinan pîroz be.
 8. Tu bûyî stêrka jiyana min, her ku çûm, ez bi evîna te re di bin ronahiya te de raza. Min riya rast dît, ez ji te hez dikim! Ez ji dil û can roja jinan pîroz dikim.
 9. Ji hemû jinên cîhanê re rojên tijî tenduristî, bextewarî û bextewarî dixwazim û 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê pîroz dikim.
 10. Ez roja jinan li dayîk, xwişk û jinên me yên ku nirxên me nîvî an jî ji nîvî zêdetir jiyana me tînin ziman pîroz dikim.

Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022 yazısı hakkında bilgiler elde ettikten sonra Kürt kadınları hakkında detaylı bilgiler için ayrıca 8 Mart ve Kürt Kadınları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri 2022