e
sv

8 Mart ve Kürt Kadınları – Kürtçe Kadın Hakları Kutlama Mesajları

Kürtçe 8 mart mesajlarını paylaştığımız 8 Mart ve Kürt Kadınları başlıklı makalemizde Kürt kadınlarına verilen değerler ve kadının toplumdaki önemi gibi bir çok konuya ulaşabileceksiniz.
8 mart ve kürt kadınları
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları ile beraber bugün 8 Mart ve Kürt Kadınları yazısı ile karşınızdayız. Bu yazıda Kürt kadınlarının tarihteki yeri ve önemi Kürt kadınlarına verilen değer ve 8 Mart Kürt kadınları arasında nasıl kutlanılır gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz.

8 Mart ve Kürt Kadınları

Her yıl 8 Mart günü dünya kadınlar günü olarak kutlanır. Batıda kadınlar 8 Mart günü yüceltilirken Ortadoğu’da ve Doğu’da Kürt kadınlarının nasıl ezildiği öne çıkan bilgiler arasında yer alıyor. Gerçi bu durum ayrıştırılmadan incelenmesi gereken bir konu olarak biliniyor. Bu yüzden 8 Mart ve Kürt kadınları şeklinde konuyu yorumlamak daha doğru oluyor.

Bildiğiniz üzere yurdumuzun genelinde kadınların eksik bir kişi şeklinde varsayılması ve görülen şiddet konuları çarpıcı gerçeklerden biri olarak tanımlanıyor. Yıl boyunca kadın cinayetleri gündemini korurken yıl genelinde tek bir günlüğüne yüceltme yapılması doğru bulunmuyor. Kadınlar narin  bir yapıya sahip olduğu gibi hayata karşı daha savunmasız olabiliyor. Anaç ruhları ve emekçi yönleriyle her işi yapabilen ve yapmaktan gocunmayan yönleri asıl konuya da bakılmasını gerektiriyor.

Kürt kadınlarının geçmiş tarihine bakıldığı vakit cephede savaşanları unutmamak gerektiği hatırlatılıyor. Genel bakımdan günümüz şartlarında hala hor görülen ve genellikle kız çocuklarının küçük yaşlardan itibaren en işleriyle meşgul olması yetişkin hayatına geçiş yaptığında ezilmesini sağlıyor.

8 Mart ve Kürt Kadınları çünkü ekonomik yönden özgürlüğünü elde edememiş ve buna hak tanınmamış kadınların geneli Kürt kadınlar şeklinde biliniyor. Toplumun gelişip çağdaşlaşmaya başlaması beraberinde artık birçok Kürt kadını Avukat veya Doktor kimliğiyle görmek mümkün oluyor. Cahillikten uzak ve bir o kadar da gelişmeye aç Kürt kadınları ayrı şekilde değer kazanmış bulunuyor.

Tarihte Kürt Kadınları

Tarihte Kürt kadınları hayvan pazarlarında satılıyordu. Ezilen, hor görülen, okumasına izin verilmeyen dahası ev işleri ve kölelik hizmetlerinden başka bir işe yaramadığı düşünülen insanlardı. Hatta toprağa diri şekilde gömülen vakaları da bu durumun açık örneklerinden biri olup 8 Mart ve Kürt kadınları konusunu sorgulamaya yetiyor. Kürt kadınları bu kadar hor görülmesine rağmen büyük başarılar yakalamış azimli kadınlardır.

Her şeyden önce Kürt ve Türk ayrımı yapmak yerine onların kadın olduğunu anlamak gerekiyor. Dünya kadınlar günü kutlanırken her yörenin şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hayatını evlatlarına, eşine ve hatta eşinin ailesine adamış kadınların unutulmadan her gün hatırlanması gerekiyor. Bunun yanı sıra sadece hatırlanmak değil her şeyden önce insana insan olduğu değeri göstermek gerekiyor. Ayrıca Kürt Kadın Dengbêjler yazımıza da bakabilirsiniz.

8 Mart ve Kürt Kadınları aşağılanma ve psikolojik baskılar nedeniyle en ufak sosyallikten bile uzak kalıyorlar. Hatta kız çocuk doğuran kadınların aşağılanma durumu yıllarca sürdüğü biliniyor. Kız çocukları okusun diye başlatılan kampanyalar da bu konuya yönelik ispat sayılıyor. Genel olarak kölelik zincirinden kurtulma amaçlı kız evlatlarının okumasını isteyen Kürt anneler her şeyden önce kendi kendine yetebilen evlatlar yetiştirmek istiyor. 8 Mart ve Kürt Kadınları Tarihteki örneklerine benzememesi açısından her evladının eğitimine daha çok önem veren kadınlar genelde Kürt kadınları olduğu biliniyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Akıllara durgunluk getiren sorulardan biri de 8 Mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıkmıştır şeklindedir. 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York şehrinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma şartlarında çalışmak istemesi nedeniyle teksitil fabrikasında greve başladığı biliniyor. Haklarını arayan kadınlara polislerin saldırması sonrasında işçi kadınların fabrikaya kilitlendiği biliniyor. Haberlere konu olmuş kısmın sonrasında fabrikada yangın çıktığı ve bu yangından fabrikanın önüne kurulmuş barikatlar nedeniyle kaçamaması sonucunda 129 işçi kadının öldüğü biliniyor.

Cenazelerine 100 bini aşkın kişinin gittiği 8 Mart olayı nedeniyle tüm dünyada 8 mart dünya kadınlar günü şeklinde tanımlanıyor. Ortaya çıkış nedenini düşündüğünüz vakit keşke böyle bir şey olmasaydı diyebilirsiniz. Fakat yaşanmış gerçekliklerin yanı sıra kadınların aşağılanması çok eski yıllarda yurt dışında da olan bir durumdu.

İleriki zamanda Danimarka’da yapılan kadınlar toplantısı beraberinde ölen kadınların anısına 8 Mart dünya kadınlar günü şeklinde ilan ediliyor. Genel bakımdan herhangi bir kadınla ilgili eşine veya erkeklerle dolu bir çevreye sorduğunuzda bakış açısının hala eksiklikler yaşadığını fark edebilirsiniz. Kadının bir obje olarak düşünülmemesi gerekiyorken tam tersi düşünmeleri veya ev işlerinin sadece kendilerine ait olduğunu düşünmeleri isteniyor. Kadınların giyimi, saçı, nereli olduğu veya her şeyiyle ilgili ayrı bir kulp takan insanlar görmeniz mümkündür. Fakat gerçek bu yönüyle değerlendirilmemelidir.

8 mart ve kürt kadınları
8 Mart ve Kürt Kadınları

Kürtçe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

8 Mart dünya kadınlar günü etkinlikleri kapsamında il ve ilçelerdeki belediyeler çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Küçük çaplı yorucu olmayan bu etkinlikler kadının var oluşunu, değerini anlatırken bir yandan da hayata karşı dimdik duruşlarını göstermektedir. Kadın kadına dayanışma içinde olan kadınlar için 8 Mart’ın önemi ayrıdır.(1)

8 Mart ve Kürt Kadınları ayrıca yıllar evvel yaşanmış acı olayın sonucu olarak bu güne ayrı önem verildiği bilinmektedir. Toplumumuz insanın değer yargılarını ölçerken bir yandan da nasıl ilerlediğimizi gösterir. Kadınların tek bir güne dair çiçekle kutlama görmesinden ziyade ona kadın olduğu hatırlatılmalıdır. Batılı toplumlarda bu durum biraz olsun gelişmişken Doğu’da aşiret döngüsü sürdürülmektedir. En önemlisi de kadınların aciz kişiler olduğu düşünülmektedir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Okul Öncesi

8 Mart dünya kadınlar günü okul öncesi eğitimlerinde de mutlak suretle kutlanan bir etkinlik şeklinde yorumlanıyor. Öğretmenlerin bu konudaki hassas davranış şekilleri bu sürecin çok daha iyiye gitmesini amaçlamalarından kaynaklıdır. Çünkü toplumda hala dar düşünen insanlar nedeniyle şiddete maruz kalan, cinayete kurban giden, psikolojik baskı gören, istediği gibi yaşayamayan veya giyinemeyen kadınlar yer alıyor. Bu yüzden küçük yaşta yapılan eğitimlerin daha büyük önem taşıdığı düşünülerek 8 Mart ayrıcalıklı bir gün olarak ifade ediliyor.

Kürtçe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

Annelerinin sürekli şiddete maruz kaldığını gören çocuklar, bu konuda kendini yetiştirmeye başlıyor. Fakat durumu aleyhine çeviren erkeklerin çocuklarına aşılamış olduğu duygu ve dürtülerle bazı çocuklarında aynı psikolojik baskıyla yetiştiği düşünülüyor. Hatta çocuk, öğretmen ve veli ilişkisinde bu tarz durumlar bazen öne çıkarılarak paylaşılıyor.

Kürtçe Kadınlar Günü Mesajları

Îro roja jinên me ye, yên ku wek bingehê malbatên me yên ku me dikin ev in. Roja Fatmayên Reş ên Erziromê û Nene Hatûnan e. Roja jinên me yên ku rizgariyê hildigirin milên xwe û bihuştê di bin lingên xwe de digirin. Roja jinê pîroz be.

Bi boneya 8’ê Adarê Roja Jinên Kedkar ên Cîhanê, em bi kêfxweşî radigihînin ku bi saya wan serê me bilind e, bi saya wan gurê me berxwedêr e û bêyî cudahiyê, li hember jinên xwe yên xwedî ruh serê xwe bi rêz ditewînin. Roja jinê pîroz be.

‘Roja Cîhanî ya Jinan’ li hemû jinên me yên fedakar, ku carnan dayîk, xwişk, keçên me ne, carinan rêhevalên me yên hêja, hevrêyên jiyanê ne, carinan jî perwerdekar û rêberên me ne û her dem di dilê xwe de hezkirin û dilovaniyê didin pîroz be. da ku me bike yê ku em in.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü İzmir Etkinlikleri

8 Mart dünya kadınlar günü İzmir etkinlikleri her yıl haberlere konu olan yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Her ilde kutlanan ve dünya çapında önem taşıyan kadınlar günüyle ilgili kadınlara yönelik verilen mesajlar da ilgi çekici bulunuyor. Kadınların maruz kaldığı davranışlara yönelik sosyal platformlarda yapılan paylaşımlar veya zorunlu reklamlar gündem konusu olarak biliniyor. Fakat yine de kadınların yaşadığı hayatı göz önüne getirince daha çok geride olduğumuzu kabul etmek gerekiyor.

Özellikle 8 Mart ve Kürt kadınları kapsamında konuyu biraz daha derinlemesine incelemek ve bakış açımızı birde onlar açısından yinelemek gerekiyor. Kadın deyice Kürt veya Türk olanı ayırt edilmez. Fakat dünya kadınlar günü kutlanırken Kürt kadınları da unutulmamalıdır. Kadınlar emekçidir. Kadınlar her yükü taşıyan kişilerdir. Genel olarak hayata karşı dirayetli olmaları her şeyi alttan almaları onların yapması gereken davranışlar değildir. Aslında insan kadın olsun erkek olsun üzerine düşeni yapmalıdır.

Bu yönde sadece tek yönlü konuyu yorumlamak yanlış olur. Geniş açıdan düşünüp her yönden değerlendirmek gerekmektedir. İzmir bu konuda örnek şehirlerden biri olsa da ülke olarak daha çok gelişmemiz gerektiğini de unutmamak gerekiyor. 8 Mart ve Kürt Kadınları yazımızın ardından Kürt Kadınları hakkında detaylı bilgiler için ayrıca Kürtlerde Kadının Yeri Ve Önemi başlıklı makalemize de bakabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

8 Mart ve Kürt Kadınları – Kürtçe Kadın Hakları Kutlama Mesajları