e
sv

Başarılarıyla Yakından Tanınan 5 Kürt Kadın

Bizler Başarılarıyla Yakından Tanınan 5 Kürt Kadın başlıklı makalemizde Kürt kadınlarının özelliklerine değineceğiz. Sinema dalında başarılı olan Kürt kadınları ile beraber müzik alanında başarılı olan Kürt kadınlarını sıralayacağımız bu makalemizde çeşitli bilgiler vereceğiz.
kürt kadın hareketi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt kadınlarının özelliklerini saymakla bitiremeyiz, zira edebiyattan sanata hatta Şeyh Said kıyamı gibi büyük kıyamlarda dahi savaş meydanlarında Kürt kadınları adlarını duyurmuşlardır. Bizler Başarılarıyla Yakından Tanınan 5 Kürt Kadın başlıklı makalemizde Kürt kadınlarının özelliklerine değineceğiz. Sinema dalında başarılı olan Kürt kadınları ile beraber müzik alanında başarılı olan Kürt kadınlarını sıralayacağımız bu makalemizde çeşitli bilgiler vereceğiz.

Başarılarıyla Yakından Tanınan 5 Kürt Kadın

Her toplumda kadınlar baş tacı edilmesi gereken varlıklardır. Kadınlar ana, yar, kardeş olma sıfatlarının yanı sıra toplumların gidişatını belirlerler ve eğitimi etkilerler. Her kadının toplumda önemli olması ve sosyal hayatın içinde yer alması oldukça önemlidir. Kürt kadınları da yaşamın ve sosyal yaşantının içinde sergiledikleri pek çok başarıyla geleceğe yön vermişlerdir. Kadın baskısına karşı boş durmamışlar, harekete geçmişler ve kendilerini kanıtlamışlardır. Aynı zamanda Kürt yaşantısında var olan aşiret hayatında da kadınların edindikleri yer önemlidir.

Her toplumda olduğu gibi Kürt toplumunda da şarkıların, şiirlerin yeri ve önemi büyüktür. Kürt kadınları da bu alanda pek çok başarılı işlere imza atmışlardır. Kültürlerde oldukça önemli olan sanat alanı Kürt kadınların çabalarıyla şekillenmiş ve ortaya oldukça iyi işler çıkmıştır. Başarıyla yakından tanınan pek çok Kürt kadını vardır. Bunlardan bazıları tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdırmışken bazıları da hala aktif bir şekilde başarılı işler yapmaya devam etmektedir. Siyaset, sanat ve spor gibi alanlarda pek çok başarılı girişimleriyle dikkat çeken Kürt kadınlar bir toplumda mihenk taşı olduklarını en iyi biçimde gözler önüne sermişlerdir.

Leyla Zana

Leyla Zana Kimdir?, Kürt kökenli olan bir siyasetçidir. 1991-94 seneleri arasında Diyarbakır, 2011-18 seneleri arasında da Ağrı milletvekili olarak TBMM’de yer almıştır. Leyla Zana, 3 Mayıs 1961 tarihinde dünyaya gelmiştir. Aslen Diyarbakırlı olan Leyla Zana, 1975 yılında Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana ile evlenmiştir. 1994 senesinde grup arkadaşlarıyla birlikte tutuklanıp cezaevine gönderilen Leyla Zana, 15 yıl hapis cezası almıştır. Hapishanede kaldığı süre boyunca pek çok uluslararası barış kuruluşlarının ve insan haklarıyla ilgili derneklerin yoğun ilgisini görmüştür. 2004 yılının haziran ayında serbest bırakılmıştır. Leyla Zana 1995 Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü ve 1995 Aachen Barış Ödülü sahibidir. Bahsedilen yıllarda Meclis’te var olması ve kadınların varlığını yansıtması açısından oldukça önemlidir. Yakından tanınan ve başarılarıyla toplumda yer etmiş olan bir Kürt kadınıdır.

Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe Kimdir?, Kürt ve Zaza asıllı olan söz yazarı, şarkıcı ve bestecidir. İzmir Konak ilçesine bağlı bulunan Gültepe semtinde dünyaya gelmiştir. Ailenin altı çocuğundan en küçüğü olan Yıldız Tilbe, ortaokulda eğitimini bırakmak zorunda kalmış ve küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemiştir. Farklı gece kulüplerinde şarkı söyleyen Tilbe, ilk olarak 1990 senesinde sahneye çıkmıştır. 91 senesinde Yıldız Tilbe’nin simini duyan Sezen Aksu kendisine vokalistlik teklif etmiştir ve Tilbe İstanbul’a gelmiştir. Şarkılarında aşk, ayrılık ve hüzün konularını işleyen Tilbe, yazdığı şarkı sözleriyle, muhteşem sesi ve besteleriyle gönüllerde taht kurmuştur. Oldukça yakından tanınan ve pek çok başarılı işlere imza atan Yıldız Tilbe, Kürt kadınının başarılarına en güzel örneklerdendir.

Leyla Bedirxan

Leyla Bedirxan Kimdir? Başarılarıyla öne çıkan Kürt kadınlarından bahsedip de Leyla Bedirxan’dan bahsetmemek olmaz. İlk olarak bale ile çıktığı sahnede sonrasında özgün bir dansla var olan Leyla Bedirxan, tarihte var olan ilk Kürt kadın balerin ve modern dansçıdır. ‘’Kürt prensesi’’ diye anılan Bedirxan, 1903(bazı kaynaklarda 1908 geçer) senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yahudi bir anneden ve Kürt bir babadan doğan Leyla, zorunlu göç nedeniyle Mısır’a gitmiştir. Babası ölünce Viyana’ya taşınan Leyla, burada dans ile tanışır. 1925 senesinde Viyana Operası’nda sahneye çıkan Leyla, 1930 yılında evlenip Paris’e taşınır. Leyla Bedirxan eğitimi, dansı ve kültürüyle birlikte pek çok ülkede başarılarını sergileme fırsatı bulur. Çok yönlü bir dansa ve altı farklı dile sahip olan Leyla, başarısı tük dünya tarafından kabul edilmiş olan bir Kürt kadınıdır. Tüm dünya basınında ‘’Kürt prenses’’ olarak anılan Leyla Bedirxan, 26 Aralık 1986 senesinde Fransa’da yaşamını yitirmiştir. Geriye pek çok başarılı iş ve kadınlara örnek olacak pek çok güzel eylem bırakmıştır.

kürt kadın hareketi

kürt kadınlarının özellikleri

Seher Dilovan

Seher Dilovan Kimdir? Başarıyla yakından tanınan Kürt kadınlarından biri de Seher Dilovan’dır. Seher Dilovan, 4 Mart 1971 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Başarılı kadın aslen Tunceli Mazgirt’li olup, alevi Kürt kökene sahiptir. Ankara Devlet Konservatuarı’nda bir yıl bale eğitimi almıştır ancak maddi olanaklar nedeniyle eğitimini yarım bırakmıştır. Müzik hayatına 15 yaşında Ankara Radyosunda adım atmış olup, oldukça başarılı işler yapmıştır. Seher Dilovan aynı zamanda Gazi Üniversitesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezundur. Hak-Par Genel Başkanı olan Kemal Burkay, Seher Dilovan’ın dayısı olur. Evli ve bir çocuk sahibi olan Seher Dilovan’ın albümlerinde oldukça çok sayıda Kürtçe parça bulunur. 1992-2004 yılları arasında 13 adet albüm çıkarmıştır. Bununla birlikte 1995 Irmakların Türküsü isimli bir filmde oynamıştır. Kürt kökenli kadın pek çok başarılı işe imza atmış olup, yaptığı işlerde kökeni olan Kürt kültürünü oldukça iyi bir şekilde yansıtmıştır.

Belçim Bilgin

Belçim Bilgin Kimdir?, oyunculuk alanında başarılı işleriyle yakından tanınan Kürt kökenli kadınlardan bir diğeridir. 31 Ocak 1983 tarihinde Ankara’da doğan Belçim Bilgin, Şeyh Said’in soyundan gelir. Hacettepe Üniversitesi Bilgi-Belge Yönetimi Bölümü’nden mezun olan başarılı oyuncu çok küçük yaşlardan itibaren oyunculuğa olan merakıyla tanınır. Oyunculuk hayatına başlaması da Kürt yönetmen Hiner Saleem’in filmiyle olmuştur. (Sıfır Kilometre) Belçim Bilgin; Hatırla Sevgili, Kelebeğin Rüyası ve Aşk Tesadüfleri Sever gibi pek çok önemli dizi ve filmde oynamış bir oyuncudur. Sıfır Kilometre filminin bir Kürt filmi olması Belçim Bilgin’in kimliğinden dolayı oldukça önemli olmuştur. Belçim Bilgin yaptığı bir röportajında Kürt değerleriyle büyümüş olmasının oldukça etkili olduğunu ve Sıfır Kilometre filminin de bu nedenle ayrı bir önem taşıdığını belirtmiştir. Belçim Bilgin sosyal projeler kapsamında da oldukça aktif bir şekilde yer alan başarılı Kürt kadınlarından biridir. Yılmaz Erdoğan ile evlenen Belçim Bilgin 2014 senesinde Amerika’ya taşınarak hayatına devam etmiştir.

Belçim Bilgin Kürt Müdür?

Kürt kadınlar siyasetten sanatın pek çok alanına kadar başarılı bir şekilde gelmişler ve başarılarını kanıtlamışlardır. Yaptıkları pek çok işte Kürt kökenlerini başarılı bir şekilde yansıtmışlar, kültürel anlamda bir mozaiğin oluşumuna büyük katkı sağlamışlardır. Pek çoğu yakından tanınan başarılı kişiler haline gelmiştir. Bunun yanı sıra adı duyulmayan ancak hayatın her alanında yaptığı başarılı işlerle dünyayı güzelleştiren daha pek çok kadın bulunur. Modern dansta, siyasette, şarkıda, şiirde, oyunculukta ve daha pek çok alanda başarılarıyla kendilerini tüm dünyaya tanıtmış olan Kürt kadınları diğer kadınlar için de çok iyi örneklerdir.

Pek çok başarılı Kürt kadınıyla yapılan röportajlarda, bu kişilerin kimliklerinden kopmadıkları ve yaptıkları işlerde bu kimliğin muhteşem kültürünü kullandıkları ortaya çıkmıştır. Tüm dünyada adından başarıyla söz ettiren Kürt kadınları toplum için en nadide örneklerdendir. Baskıların, engellerin ve ön yargıların üstesinden gelen bu kadınlar ve daha niceleri toplumların ilerleyebilmesi için gereklidir. Toplumların yaşadıkları sevinçler, üzüntüler, kederler ve daha pek çok olay sanatla siyasetle daha iyi yerlere taşınmalıdır. Bu da ancak erkekler kadar kadınların da var olduğu bir düzen de mümkün olur. Tüm toplumlarda kadınlar hayatın içinde yer almalı ve başarılı işlere imza atmalıdır. Bir kadın, bir toplumun geleceğini etkileyen en önemli varlıktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Xurşîd Mîrzengî
  5 sene önce

  Kundır olduğunuzu isbatlamiş, Eyşe Şan gibi bir şahbanuyu unutmiş ve başa almamişsınız. Kudır kundır!!!

  yorum beğen
  • Kundir
   5 sene önce

   Eyşe Şan hakkında bir makale yazarsanız sitemizde yayınlamak isteriz.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Başarılarıyla Yakından Tanınan 5 Kürt Kadın