e
sv

Kürtçe Tamam Ne Demek? Belê Anlamı Nedir?

kürtçe tamam ne demek
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe Türkçe Çeviri içeriklerimizde bugün Kürtçe Tamam Ne Demek? Kürtçe Belê Anlamı Nedir? başlığı ile karşınızdayız. Kürtçe onaylama cümleleri arasında yer alan kelimelerden biri olan Tamam kelimesi ile bu içeriğimizde detaylı bilgi aktaracağız. Gelin hep beraber Kürtçe Tamam Kelimesinin anlamı nedir öğrenelim..

Kürtçe Tamam Ne Demek?

Kürtçe de diğer bütün diller gibi yaygınca kullanılan bir dil olarak özellikle doğu Anadolu bölgemizde sıkça konuşulan bir dil olarak görülmektedir. Bazı temel kelimeler ve anlamları en çok merak edilenler arasında yerini almaktadır. Örneğin; Kürtçede tamam ne demek? Kürtçede günaydın ne demek? Kürtçede seni seviyorum ne demek gibi araştırmalar çokça dikkat çeken konular şeklinde bilinmektedir.

Türkçe Tamam kelimesinin Kürtçedeki karşılığı “Belê veya Kerem ke” anlamına gelmektedir. Belê kelimesi aynı zamanda Evet olarak da kullanılmaktadır. Kürtçe Tamam demek isteyen biri şu kelimeleri de kullanabilir :

 • Çêdibe
 • Erê
 • Temam
 • Belê
 • Libê

Kürtçe Tamam Nasıl Yazılır?

Kürtçe tamam kelimesinin yazılışı Temam veya Çêdibe olarak ifade edilmektedir. Çêdibe kelimesindeki şapkalı e ise telaffuzu normal e harfine göre biraz farklıdır. Kürtçe harf telaffuzları hakkında bilgiler için ayrıca sitemizdeki içeriklere göz atabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Kürtçe Quzulqurt ne demek başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz : https://kundir.net/kurtce-kuzzulkurt-ne-demek/

kürtçe tamam ne demek
Kürtçe Tamam Ne Demektir

Kürtçe Belê Anlamı Nedir?

Kürtçe Tamam kelimesi tarihi çok eskiye dayanan bir kelime olduğu gibi Kürtçede de sık sık kullanılmaktadır. Kürtçede diğer kelimelerin de farklı anlamları ve telaffuzları vardır. En fazla araştırılan tamam kelimesi ve anlamları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun sebebi ise Kürt dilinin en zengin dillerden biri olmasıdır. Aynı şekilde lehçeden lehçeye göre değişiklik gösteren özellik içermesidir. Tamam, kelimesinin karşılığı ise çêdibe şeklinde bilinmektedir. Günlük hayatta sıkça kullandıkları ‘çêdibe’ kelimesi Kürtler için genel bir telaffuzdur.

Kürtçede Evet Ne Demek?

Kürtçe tamam ne demek araştırması sonrasında Kürtçede evet ne demek araştırması yapılması gerekiyor. Bu kelimenin telaffuzu Kürt dilinde iki farklı şekilde söyleniyor. İlki ere şeklinde biliniyor. İkincisi ise lehçe değişimi ile bele şeklinde biliniyor. Fakat insanoğlunun en sık kullandığı kelimelerden biri de tamam kelimesidir. Ayrıca Google Kürtçe Tamam Çevirisine de bakabilirsiniz. Fakat Googledeki çeviriler pek doğru olmayabilir.

Bazı zamanlar onay verme anlamında kullanılırken bazı zamanlar konuşmayı noktalamak için de kullanıldığı olur. Kürtçede diğer dillerde olduğu gibi tamam kelimesinin farklı telaffuz ediliyor oluşu bireyden bireye, lehçeden lehçeye değişerek belli bir bölgede yaşayan insanların oluşturmuş olduğu yeni bir dil haline gelmesidir.

bele anlami nedir
Belê Anlamı Çevirisi

Kürtçede Hayır Ne Demek?

Kürtçe Türkçe Çeviri yaparken bir çok kelime öbeklerini araştırmaktayız. Kürt konularıyla ilgili araştırılan durumlardan biri de Kürtçede hayır ne demek şeklinde öne çıkıyor. Kürtçede hayır demek ‘na’ kelimesi ile ifade ediliyor. Türk dilinde anlam ifade etmiyormuş gibi gözükse de Kürt dilinde hayır anlamına geldiği biliniyor. Sıkça kullanılan ve günlük hayatın vazgeçilmez telaffuzları arasında yer aldığı biliniyor. Bu yüzden çokça kullandıkları başlıca kelimeleri tamam, evet ve hayır şeklinde sıralayabiliriz. Fakat en çok kullanılan kelimenin tamam yani çidibe olduğu bilinmektedir.


TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Temam, Çedibe

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Çêdibe

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Kere Çole Ne Demek

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Tamam Ne Demek? Belê Anlamı Nedir?