e
sv

Kere Çole Ne Demek Kürtçe Küfürler Hakaret Sözleri

Kürtçe ‘de kera ne demek araştırması ise şöyle açıklanıyor. Kera Kürt dilinde tek başına ağır küfür olarak biliniyor. Türk lisanında kere sözcüğüne yakın olması biraz dikkat çekse de farklı toplumlarda çok farklı anlam taşıdığını görüyoruz.
kere çole ne demek kürtçe
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe Türkçe çeviriler yaptığımız sitemizde Kere Çole Ne Demek Kürtçe Küfürler Hakaret Sözleri başlığı ile sevimli Kürtçe hakaret ve övgü sözlerinden biri olan Kerê Çolê Kürtçe kelimesi hakkında bilgiler sizlere aktaracağız. Bu makalemizde Kerê Çolê ne demektir? veya Kerê Çolênin anlamı gibi bir çok faydalı bilgiye ulaşabilir ve Kürtçe kelime haznenizi geliştirebilirsiniz.

Kere Çole Ne Demek Kürtçe Küfürler Hakaret Sözleri

Kürt dilini öğrenmek isteyen kişilerin son günlerde araştırdığı sorgulamalardan biri de Kera çöle ne demek Kürtçe şeklinde belirtiliyor. Genel olarak Kürt diline yönelik yapacağımız ifade de kişinin zeki ve akıllı olduğunu gösteren bu ifade biçimi kurnazlık kapsamında da söylenebiliyor. Çok zekisin anlamını içeren kelime Kürtler arasında sıkça kullanılıyor.

Bir insanın zeki, akıllı veya bir konuda takdir toplaması üzerine söyleniyor. Özellikle birkaç kişilik gruplarda herkesin yapamadığı işi belirtip kişiyi övgüye boğarken telaffuz edildiği düşünülüyor. Bu yüzden tam karşılı zekisin anlamını içermektedir. Daha ayrıntılı çeviriler içinse Kürtçe Türkçe çeviri kullanabilirsiniz. Bu sayede hangi kelimenin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Kera Çole Ne Demektir Kürtçe

Kürtçe Kerê Çolê Ne Demektir? sorusunun cevabına bu paragrafta yer vereceğiz. Bilindiği üzere kerê çolê genellikle kızınca söylenilir bu nedenle bir hakaret olarak görülebilir ama tam olarak hakarette sayılmaz zira Kürtler genelde Kerê Çolê kelimesini sevince kullanırlar. Kerê Çolênin tam çevirisi Çöl Eşeği demektir. Ama Türkçeye Çevirince de aslında Eşşek Sıpası gibi bir ifade ile de kullanılabilir. Kürtçe Hakaretler arasında yer alan kerê çolê aslında Ker yani Kürtçe Eşek kelimesinden türemektedir. Kerê ifadesi erkek için kullanılırken Kera ise kadınlar için ifade edilir yani Kerê Çolê kelimesini kullanan kişi bir erkek için söylerse Kerê çolê olarak söyleyebilir ancak Kadın için söylerse bu durumda da Kera Çolê ifadesini kullanabilir. Gelin şimdi Kerê Çolê ve ona benzer bir kaç Kürtçe küfür kelimeleri sizlerle paylaşalım :

 • Kera Çolê = Çöl Eşeği(Kızlar İçin)
 • Kerê Çolê = Çöl Eşeği(Erkekler İçin)
 • Qun Mezin = Büyük Popolu
 • Pozmezzin = Büyük Burunlu
 • Çirtê = Çitlembik gibi bir şey 🙂
kürtçe kera çole ne demek
Kürtçe Kera Çole Ne Demek

Kürtçe’de Kera Çole Ne Demek?

İlk başlıkta çok zekisin anlamını içeren ve Kürtçe karşılığı olarak Kera çöle kelimesiyle karşımıza çıkan birleşik kelimenin tek başına anlamları da dikkat çekiyor. Kürtçe ‘de kera ne demek araştırması ise şöyle açıklanıyor. Kera Kürt dilinde tek başına ağır küfür olarak biliniyor. Türk lisanında kere sözcüğüne yakın olması biraz dikkat çekse de farklı toplumlarda çok farklı anlam taşıdığını görüyoruz. Bu durum tüm dillerde aynı sayılır. Bizim bildiğimiz bir kelimenin anlamı başka bir ülkede veya toplumda farklı anlam içerebilir. Aynı toplu içindeyken bile yöresel bir yere gittiğinizde durum farklı anlam taşıyabilmektedir. Fakat net çeviri açısından uzmanına danışmak akıllıca olacaktır.

Qun Mezın Ne Demek Kürtçe?

Kürtçe kelimelerin anlamlarını paylaşırken araştırılan kelimelerden biri de Mezın ne demek şeklinde sorgulanıyor. Kürt diline ait olan bu kelime büyük anlamına geliyor. Herhangi bir şeyin büyük olduğunu ifade ederken yanına, ortasına veya başına eklenerek belirtilen bir kelime olduğu görülüyor. Kürt dilinde çok fazla kelime olup benzerlik içeren cümleler olduğu için birkaç anlamda aynı kelimenin kullanılması mümkün oluyor. Tabii bu durum Türk toplumunda da geçerli oluyor. Daha doğrusu tüm dillerde gramer farkı ve konuşma aksamıyla değişikliğe uğrayabiliyor. Kısaca Kürt dilinin özel ve çokça kullanılan kelimeleri son dönemde çok rağbet görüyor diyebiliriz. Çünkü çok araştırıldığı biliniyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kere Çole Ne Demek Kürtçe Küfürler Hakaret Sözleri