e
sv

Lebbeyk Ne Demek Kürtçe Anlamı ve Okunuşu

Lebbeyk kelimesinin anlamından bahsederken lebbeyk ne zaman okunur sorgulaması da dikkat çekiyor. Çünkü Lebbeyk aynı zamanda bir duadır. Diyanet İşleri Başkanlığının belirttiği ifadeye göre lebbeyk duası Telbiye olarak biliniyor. Allah’ın evine yani Kâbe’ye gelen hacı kişiler ve adaylarının Yüce Allah’ı selamlama adına sesleniş şeklinde okuduğu bilinmektedir.
lebbeyk ne demek kürtçe anlamı ve okunuşu
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe Türkçe çeviri cümleler arasında bugün Lebbeyk Ne Demek Kürtçe Anlamı ve Okunuşu başlıklı yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızda Kürtçe Lebbeyk nedir? Kürtçe Lebbeyk çevirisi gibi bilgiler elde etmekle beraber Kürtçe sözlük olmadan da Kürtçeyi öğrenebileceksiniz.

Lebbeyk Ne Demek Kürtçe Anlamı ve Okunuşu

Son dönemde araştırılan konuların başında gelen sorgulama Lebbeyk ne demek Kürtçe olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz üzere çok hoş ve dinlemekten hoşlandığımız bir ilahi olduğunu belirterek lebbeyk kelimesinin Kürtçe karşılığının buyurun efendim manasına geldiğini söylemeliyiz. Kürt dili ve alfabesi Arap alfabesiyle benzerlik taşıyor. Bu bakımdan ilahilerde, konuşmalarda, yazışmalarda çokça kullanılan benzer kelimeler olabiliyor. Arap kökenine ait ve sıklıkla kullanılan kelime Kürt toplumunda yaygın durumdadır. Kelime anlamından ziyade bir insana hitap şeklinin en değerli halidir. Önemli olduğunu hissettiren ve özelleştiren bir kelime olduğu bilinmektedir. Bu yüzden Kürt diline ait olan ve güzel kelimeler içinde bulunan lebbeyk kelimesinin birçok toplumda önem taşıdığı düşünülmektedir.

lebbeyk ne demek kürtçe anlamı ve okunuşu
Lebbeyk Ne Demek Kürtçe Anlamı ve Okunuşu

TDK’ye Göre Lebbeyk Ne Demek?

Arap kökenine ait olduğu düşünülen ve Kürt dilinde çokça kullanılan sorgulama beraberinde benzer sorgulama TDK’ye göre lebbeyk ne demek şeklinde öne çıkıyor. TDK’ye göre lebbeyk kelimesi sesleniş şeklinde ifade edilen buyurun efendim anlamını içeriyor. Yani Arap kökeninden çıkmış Kürtçede kullanılan kelime Türk dilinde de aynı anlamı içeriyor. Lebbeyk ilahisinin başında devamlı telaffuz edilen sözcük ise uzun yıllardır bilinen bir kelime olarak nitelendiriliyor. Toplumlarla özdeşleşen bazı kelimelerin anlamlarını karşılaştırmak gerçekliğini kanıtlamış oluyor. Arap alfabesi Kürt alfabesine benzediği için aynı anlamla dilimize geçmiş olduğu biliniyor. Diğer bir ifade ise emredersiniz şeklinde belirtilmektedir.

Lebbeyk Ne Zaman Okunur?

Lebbeyk kelimesinin anlamından bahsederken lebbeyk ne zaman okunur sorgulaması da dikkat çekiyor. Çünkü Lebbeyk aynı zamanda bir duadır. Diyanet İşleri Başkanlığının belirttiği ifadeye göre lebbeyk duası Telbiye olarak biliniyor. Allah’ın evine yani Kâbe’ye gelen hacı kişiler ve adaylarının Yüce Allah’ı selamlama adına sesleniş şeklinde okuduğu bilinmektedir. Ayrıca hac ibadetlerine başlama evresinin öncesinde ihrama girilme esnasında okunduğu bilinmektedir. Tüylerinizi diken diken edecek ilahi ise dinlediğinizde ayrı bir şuhu hissettirmektedir. Bazı Kürt sanatçıların lebbeyk kelimesini telaffuz etme nedeni ise siz isteyin, emredin ben söylüyeyim manasındadır. Bu yüzden kişisel anlamda ve genel anlamda emredildiği takdirde denileni yaparım ifadesini içerdiği bilinmektedir. Lebbeyk Ne Demek Kürtçe Anlamı ve Okunuşu yazımızın sonuna gelirken ayrıca Kürtçe Görüşürüz Ne Demek? yazımızı da okuyabilirsiniz

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Lebbeyk Ne Demek Kürtçe Anlamı ve Okunuşu