e
sv

Türk Sinema Tarihinde Başarı Yakalamış Kürt Artistler

Sitemizde Kürt Yazarlarla ilgili paylaşımlarımızdan sonra bugün Türk Sinema Tarihinde Başarı Yakalamış Kürt Artistler başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu yazımızda Kürt Yönetmenler ile Kürt Oyuncular hakkında bilgiler vereceğiz. Malumunuzdur ki çeşitli filimlerde oynanan sanatçılarımızdan çoğu Türk olarak bilinmektedir.
kürt olan ünlüler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizde Kürt Yazarlarla ilgili paylaşımlarımızdan sonra bugün Türk Sinema Tarihinde Başarı Yakalamış Kürt Artistler başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu yazımızda Kürt Yönetmenler ile Kürt Oyuncular hakkında bilgiler vereceğiz. Malumunuzdur ki çeşitli filimlerde oynanan sanatçılarımızdan çoğu Türk olarak bilinmektedir. Bizler bu yazımızda birkaç sanatçıyı açıklayarak böylece Kürt olduğu bilinmeyen sanatçılar hakkında bilgiler vermekle beraber Kürt olan oyuncular ile Kürt olan sanatçılar hakkında da sizleri bilgilendireceğiz.

Türk Sinema Tarihinde Başarı Yakalamış Kürt Artistler

Türk sineması Türk kökenli olmayan pek çok sanatçı barındırır. Bazıları bilinse de bunların çoğu pek bilinmez. Bu durum bazen sanatçının saklamasından bazen de bu konunun göz ardı edilmesinden kaynaklanır. Türk olmayan oyuncular arasında Kürt sanatçılar da çok sayıdadır. Ünlü kürtler kimlerdir Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yoğun olmakla birlikte ülkenin her yerinde Kürtler Türkler ile birlikte yaşadıklarından hayatın her alanında bulunurlar. Farklı işlerde üstün başarılar sağlamış Kürtler vardır. Sinema ve tiyatro oyunculuğu veya yönetmenlik alanlarında da çok sayıda kürt sanatçı başarılı öyküleri ile dikkat çekerler. Bu kürt artistlerin bazıları hiç tahmin edemeyeceğiniz hatta çok şaşıracağınız ünlülerdir.  Türk sinema tarihinde başarıyı yakalamış kürt artistler sıralaması:

Yılmaz Güney

İlk kez Cannes film festivalinde ödül alan ve Türk sinemasına en çok emek harcayan Kürt yönetmen ve oyunculardan biri Yılmaz Güney’dir. Babası Siverekli annesi ise Vartolu bir Kürt olan Yılmaz Güney 1937’de Adana’da doğmuştur. Toplumsal sorunlara odaklı filmleri ile ünlüdür. Kürt sorununa yönelik doğrudan bir filmi olmasa da bu sorunun her zaman bilincinde olan ve filmlerinde hissettiren bir yönetmendir. Çirkin kral olarak bilinen Yılmaz Güney, yönetmen, sineme oyuncusu, öykü yazarı, senarist kimlikleri ile tanınır. 47 yaşında vefat eden sanatçı bu kısa ömrüne pek çok başarıyı sığdırmıştır. Üstelik ömrünün en verimli yıllarını cezaevinde geçirmiştir. Buna rağmen bu kısa hayatında 104 filmde rol aldı, 24 filmi kendi yönetti ve 50 filmin senaryosunu yazdı. En ünlü ve başarılı kürt artistlerden biri olan Yılmaz Güney kürtlerin gururu oldu.

Özcan Deniz

1972 yılında Ankara’da doğdu. Babasının tayini dolayısıyla çocukluğu ve gençliği Aydın’da geçti. Küçük yaştan itibaren filme ve müziğe karşı aşırı ilgi göstermiştir. Ağrı’da doğan ünlüler dünyaca ünlü kürt mafyaları aydın’da yapılan bir şarkı yarışmasında birinci olup müzikhollerde şarkı söylemeye başlamıştır. Mirkelam kürt mü kariyerine önce şarkıcılıkla başlayan Özcan Deniz, daha sonra sinemaya geçmiştir. Bilim ve sanat dünyasının ünlü kürtleri hem oyunculuk hem de yönetmenlik yapan sanatçı aslen Ağrılı bir Kürttür. Amcası ünlü bir Dengebej olan Şakiro’dur. Ancak Özcan Deniz memleketinde pek yaşamamış ailesiyle daha çok Aydın’da yaşamıştır. Daha sonra İstanbul’da çalışmaya başlar. Ancak Özcan Deniz Kürt olmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen kürt artist kökeni ile tanınır.

Mahsun Kırmızıgül

Kariyerine pop müzik ve arabesk sanatçısı olarak başlayan Mahsun Kırmızıgül 1969 Diyarbakır Hani doğumlu bir Kürt yönetmen ve oyuncudur. 2007 yılında sinemaya geçen Kürt sanatçı daha sonra Kürt sorununa dokunan toplumsal filmler de çekmiştir. Gerçek ismi Abdullah Bazencir olan sanatçı kürt olmakla gurur duyan ve sürekli Kürtlüğü savunan sanatçılardan biridir. 22 çocuklu bir ailenin oğlu olan Kırmızıgül, geçim derdiyle çeşitli işlerde çalışmıştır. İlk olarak Diyarbakır karpuz Festivali’nde sesi çok beğenilmiştir. Ünlü kürt futbolcular sonrasında farklı eğlence mekânlarında şarkı söylemeye başlayan Mahsun Kırmızıgül, 1984 yılında İstanbul’a gelir ve plak çalışmalarına başlar. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’nde öğrenim görür. 1989 yılında ilk evliliğini yapar ve Mahmut adında bir oğlu olur.

Yılmaz Erdoğan

Türkiye’nin en popüler ve çalışkan sanatçılarından biri olan 1967 doğumlu Yılmaz Erdoğan Hakkârili bir Kürt’tür. Oyuncu, senarist ve yönetmen olarak pek çok filme imza atar. Sanatçının kuzeni olan Ersin Korkut’ta 1977 Hakkâri doğumlu bir Kürt’tür. Esin Korkut gibi daha birçok kürt gencini sinemaya ve televizyonlara kazandırmıştır. Çocukluğu ve gençliği Ankara’da geçen Yılmaz Erdoğan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni kazandı. Ancak öğrenimini yarıda keserek Ferhan Şensoy nöbetçi tiyatro grubuna katılarak sanata atılmaya karar verdi. Sonrasında birçok ünlü isim ile çalışan Erdoğan, birçok başarılı filme imza attı. Dünyaca ünlü kürt sanatçı yönetmenlik, senaristlik ve oyunculuk kimlikleri ile Türkiye’nin çok sevdiği ve beğenerek izlediği bir sanatçı oldu.

Menderes Samancılar

1954 Adana doğumlu Menderes Samancılar bunlardan biridir. Gerçekçi ve başarılı oyunculuğu ile her zaman dikkat çekmiştir. Sanatçı aslen Kürt olsa da Kürtçe’yi sonradan bir film çekimi sırasında öğrendiğini söylemiştir. Kürt sanatçılar listesi 8 çocuklu kürt bir ailenin çocuğu olan Menderes Samancılar, çocukluğunda çok çeşitli işlerde çalışmıştır. 1974 yılında bir gazetenin düzenlediği fotoroman kralı yarışmasında birinci olmuştur. Alevi ünlüler roman olan artistler bu başarıdan sonra birçok fotoromanda oynamıştır. 1975 yılında yönetmenliğini Yılmaz Duru’nun yaptığı İnce Memed Vuruldu filmi ile sinemaya adım attı. Sonrasında birçok film ve dizide rol alan ünlü oyuncu pek çok kez en iyi erkek oyuncu ödülü aldı.

kürt olan ünlüler

kürt ünlüler listesi

Bülent İnal

Bülent İnal da oyunculuğu çok beğenilen ve son dönemde pek çok dizide oynamış olan Kürt sinema sanatçısı arasında yer alır. Pek çok dizi ve sinema filminde rol almıştır. 1973 Şanlıurfa Hilvan doğumludur. Bir röportajında tıpkı İngilizce gibi Kürtçenin de öğrenilmesi gerektiğini belirtir. Sünni sanatçılar listesi çünkü bu ülkede yaşayan Kürtler vardır ve onlarla konuşmak için bu dili de bilmek gerekir. Ailesinin memur olması sebebiyle çocukluğu ve gençliği Bursa, İstanbul, İzmir gibi çeşitli şehirlerde geçmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Birçok dizi ve filmde rol alan kürt artist, 2011 yılında evlendi ve Çınar isminde bir oğlu oldu.

Sermiyan Midyat

Sermiyan Midyat, 1974 Ankara doğumlu Kürt sanatçılardan biridir. Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olan Midyat 7 yaşına kadar Ankara sonrasında İstanbul’da yaşamıştır. İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü okudu. Karadeniz karadenizli ünlüler kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sanat eğitimleri alan sanatçı çok ünlü isimlerle çeşitli filmlerde oynamıştır. Uzun yıllar çeşitli dizilerde oyunculuk yapan Kürt sanatçı son zamanlarda yönetmenlik yaptığı filmlerde ünlü olmuştur. Kürt sorununa yönelik mizahi filmleri de dikkat çekmiştir.

Olgun Şimşek

1971 Bursa doğumlu oyuncu Olgun Şimşek de Türkiye’nin en başarılı Kürt sanatçılarından birisidir. Namaz kılan ünlüler 2017 babası Kürt annesi ise Türk olan sanatçı ailesinde hem Kürt hem Türkmen hem de Alevilik olduğunu söyler.

Hülya Avşar

1963 doğumlu Hülya Avşar Kürt asıllı en popüler sinema sanatçılarından birisidir. Sanatçı daha sonra müziğe ve şov programlarına yönelse de sayısız filmde oyunculuk yapmış hatta en son kendi biyografisini anlatan bir filme imza atmıştır. Kürt kadın sanatçılar listesi sanatçının babası Ardahanlı bir Kürt annesi ise Türk’tür. Elazığlı sinema sanatçıları sanatçı Kürt olduğunu bilse de küçükken babasının mesleği dolayısıyla bunu saklamak zorunda kaldığını söylemiş ancak Kürt olduğunu hiç bir zaman saklamamıştır.

İclal Aydın

1971 yılında Elazığ’da doğan İclal Aydın babası Kürt, annesi Çerkez oyunculardan biridir. Sanatçı oyunculuk dışında program sunuculuğu yapmış ve edebiyatla da ilgilenmiştir. Kürt kadın sanatçılar yazarlık yeteneği ile ön plana çıkan sanatçının kitapları çok beğenilmiştir. Sünni ünlüler isimleri birden çok kitaba imza atan İclal Aydın sempatik duruşu ve güler yüzü ile TV ekranlarında yaptığı programlarla da çok seviliyor.

Belçim Erdoğan

Yılmaz Erdoğan’ın eşi Belçim Bilgin Erdoğan, Diyarbakırlı Şeyh Said’in torunları arasında olan bir Kürt artist olarak biliniyor. Kürt sorununa el atan filmlerde oynamaktan memnun olduğunu belirten sanatçı pek çok dizi ve sinema filminde oynamıştır. Beren saat kürt mü her zaman Kürt gelenekleri içerisinde yaşayan bir ailede büyüdüğünü ve Kürtlerin hiç bir zaman bir arada yaşamayı ve birlik olmayı başaramadığını söyler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Türk Sinema Tarihinde Başarı Yakalamış Kürt Artistler