e
sv

Hayatın İçinden; Kürt Filmleri

Kürt yönetmenleri tarafından çeşitli filmler Kürt Sinemasında yer almıştır. Politik Kürt Filimleri en beğenilen Kürt film türü arasında yer almaktadır. Kürdistan Kürdistan filmi de en çok izlenen Kürt filimleri arasında yer alıyor. Bizler Hayatın İçinden; Kürt Filmleri başlıklı makalemizde Neredesin Süpermen Filmi dışında birkaç Kürt filmlerini sizlere tanıttık. Yılmaz Güney Kürt filimleri de makalemizde yer alırken aynı şekilde İran yapımı Kürt filimleri de mevcuttur.
kürtçe filimler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt yönetmenleri tarafından çeşitli filmler Kürt Sinemasında yer almıştır. Politik Kürt Filimleri en beğenilen Kürt film türü arasında yer almaktadır. Kürdistan Kürdistan filmi de en çok izlenen Kürt filimleri arasında yer alıyor. Bizler Hayatın İçinden; Kürt Filmleri başlıklı makalemizde Neredesin Süpermen Filmi dışında birkaç Kürt filmlerini sizlere tanıttık. Yılmaz Güney Kürt filimleri de makalemizde yer alırken aynı şekilde İran yapımı Kürt filimleri de mevcuttur.

Hayatın İçinden; Kürt Filmleri

Yıllar öncesinden başlayıp günümüze kadar izleyicileri tarafından sevilerek gelen Kürt sineması, yayımlanan birçok Kürtçe filmi barındırmaktadır. Sadece Kürtçe bilenlerin anlayabileceği tarzdan filmler değildir bunlar ayriyeten Kürtlerin yaşam tarzları, dilleri, kültürleri, insanları, doğası gibi onları anlatan filmlerle de izleyicileri arasında oldukça geniş kitlelere ulaşmıştır.

Politik Kürt filimleri Örnek vermek gerekirse şayet; hepimizin bildiği ünlü Kürt yönetmenlerden biri olan Yılmaz Güney filmleri bu güne kadar reyting rekorları kırarak gelmiştir. Bir de Bahman Ghobadi vardır tabii. Onu da unutmamak gerekir. Bu iki önemli isim Kürt sinema tarihine altın harflerle yazılmış kişilerdir.

Şimdi sizler için bu gibi değerli isimlerin hayallerinden, fikirlerinden türemiş filmlere örnekler vermek istiyoruz. Kürt filimleri listesi canınız sıkıldığı anda çerez tadında, bazen ağlatan bazen de güldüren bu filmler tatilinizde ya da boş gününüzde yanınızda olacak.

Kürt Sineması Tarihi

Unutulduğunu düşünenlerin aksine Kürtçe ve Kürtlerle ilgili filmleri içerisinde barındıran Kürt sineması hala daha izleyicileri tarafından sıkça takip edilmektedir.

Hayatın İçinden; Kürt Filmleri başlangıç tarihi olarak 1926 yılı verilen Kürt sineması ilk olarak Zera filmi ile oluşmuştur. Bu film Kürt halkının çokça barındığı Ermenistan’da çekilmiştir. İlk çekilen filmden sonrasından bahsetmek gerekirse başta da belirttiğimiz üzere Kürt sineması denildiği takdirde akla gelen ilk yapı taşı Yılmaz Güney’dir.

Kürt Sineması Tarihi Yılmaz Güney’in yönetmenlik yaptığı filmler dışında Tarık Akan’ın da Yol filmi oldukça rağbet görmüştür.

Hazır yeni bahsetmişken sizler için Yol filmini tanıtmakla devam edelim yazımıza…

sürü filmi izle

sürü filmi konusu

Sürü (1979)

Yol filminden 2 yıl önce Yılmaz Güney eşliğinde çekilip yönetilen, başrolde yer alan Tarık Akan’ın hayatının dönüm noktası olan Sürü filmi, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz gibi ünlü oyunculara ev sahipliği yapmıştır. İmdb puanı olarak oldukça yüksek bir puana 8.4’e sahip olan filmde, Siirt’in Pervari ilçesinde yer alan büyük aşiretin kendi yaşadıkları kırsal bölgeden hiç bilmedikleri yeni maceralarla dolu kentsel bölgeye geçiş anında yaşanılanlar anlatılmaktadır. Filmin acıklı ve dokunaklı yanı kente geçen halkın başta yaşadıkları zenginlikten sonra çöküş içine girdikleri zaman diliminden itibaren başlamaktadır.

Film halen daha oldukça ilgi görmektedir.

kürtçe filimler

kürt sineması

En İyi Kürt Filmleri

yılmaz güney yol filmi izle

yılmaz güney filmleri

Yol (1981)

Yılmaz Güney çoğu Kürt filmi izleyen insanların aklına gelen ilk isimlerdendir. Genel olarak filmlerinde Kürtlerin hayatından gözlemleyerek aldığı toplumu yansıtan olayları konu edinerek eser yaratan Güney, filmlerinden oldukça başarılı ödüller alarak yoluna aynı hızda devam etmiştir.

Çektiği filmler oldukça ilgi ile izlenmektedir. Yol filmi de onun eserlerinden sadece birisidir. Tarık Akan, Halil Ergün ve Şerif Sezer gibi ünlü oyuncuların başrollerde yer aldığı 1981 yapımlı bu filmde geniş kitlelere hitap edilmiştir ve günümüzde de halen daha açılıp izlenmektedir. Film, başından sonuna kadar enteresan hikayelerle doludur.

Zamanında birçok genç kızın hayallerini süsleyen yakışıklı oyuncu Tarık Akan asıl olarak bu film ile gündeme gelmiş ve yerini uzun bir süre korumuştur. 1980 yılından önce genel olarak aş ve romantik filmlerde rol alan Tarık Akan o yıldan sonra oyunculuk yaptığı filmlerin tarzlarında değişikliğe doğru gitmiştir. En son 1979 yılında Sürü filmi ile yıla damgasını vurarak izleyenleri tarafından el üstünde tutulmaya başlamıştır. Ardından bambaşka bir yola; ‘’Yol’’ a girmiştir.

Şaşırmayacağımız gibi oldukça ilgi göre bu iki filmin de yönetmenliğini Yılmaz Güney üstlenmiştir. Şuan bile imdb puanı ile ödül alan en iyi dizilerle yarışa girebilecek Yol filmi 8.2 puanında bir imdb’ye sahiptir.

Konusundan bahsetmek gerekirse de; o zamanlarda yürürlükte olan sıkı yönetimde, cezaevinde yer alan 5 tane mahkuma verilen izin ile köye gitmeye hazırlanan mahkumların, geçtikleri yollarda yaşadıkları acı ve sıkıntılı olaylar anlatılmaktadır. Hayatın İçinden; Kürt Filmleri Film izlerken  ağlamayı ve kederlenmeyi seviyorsanız bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

sarhoş atlar zamanı filmi full izl

sarhoş atlar zamanı filmi spoiler

Sarhoş Atlar Zamanı (2001)

Zamanında 7.7 imdb puanı ile izleyenlerin hüzünlü bir şekilde büyük ölçüde ilgisini çeken Sarhoş Atlar Zamanı filmi, diğer bir ünlü Kürt yönetmen Bahman Ghobadi imzalıdır. Ayoub Ahmadi, ,  Rojin Younessi ve Kolsolum Ekhtiar-dini gibi ünlü Kürt isimlerin yer aldığı filmde; İranlı Kürt bir ailenin yaşadığı olaylar anlatılmaktadir.

Bu ailenin yaşantısından kısaca bahsedelim sizlere. Ailenin baş ferdi olan baba öldükten sonra, aileyi koruyup kollayacak biri olan tek erkek çocuk 12 yaşındaki Eyüp geliyor ortaya. Fakat yaşından da anlaşılacağı gibi o bir baba gibi olamıyor aileye ve zamanla yıkılıyor bağlar. Evlerinin direğini, çocukların dayanağını kaybeden aile bir daha eski haline dönemiyor ve aile fertleri hızlı bir şekilde uçuruma sürükleniyorlar.

Tecrübesinin olmadığının farkında olan Eyüp, her zorluğa karşı ailesini yine de korumaya çalışıyor fakat yine de olmuyor.

kaplumbağalarda uçar filmi türkçe dublaj

kaplumbağalarda uçar filmi konusu

Kaplumbağalar Da Uçar (2005)

Bahsettiğimiz diğer filmler gibi Kaplumbağalar Da Uçar filmi de yine izleyicilerinin yüreklerini dağlayan bir film, bizden söylemesi. Biliyoruz ki bu filmin çoğu izleyicisi, fragmanları izlemeden önce film hakkında yorumlardan bilgi sahibi olarak izliyorlar.

Gerçek hayattan alınmışçasına bir hava vererek, başından sonuna izleyenleri sürükleyen 8.1’lik bir imdb’ye sahip olan film; 2005 yılında Hiresh Feysal Rahman, Ajil Zibari,  Soran Ebrahim gibi isimlere ev sahipliği yapmasıyla bilinir.

Filmin senaristlik ve yönetmenlik kısmını yine tanıdığımız Bahman Ghobadi üstlenmiştir. Filmde; Saddam döneminden sonra Irak ve Suriye çevresinde hayatlarını süren mülteci çocukların yaşam öyküleri anlatılmaktadır.

Dram ve savaş türündeki film  Kaplumbağalar Da Uçar, En İyi Film Ödülünü alarak zihinlere kazınmıştır. Bu ödülünü San Sebastian Film Festivali’nde almıştır. Ayriyeten tek bir ödülle de kalmayıp Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan film festivalinde de Barış ödülü ve En İyi Senaryo ödülü kazanarak ta ününe ün katmıştır.

İzleyicilerinin yüreklerini burkan filmin konusundan da anlayacağımız üzere büyük yükü çocuklar ve onların oyunculukları üstlenmişlerdir. O dönemde, savaş zamanında yaşanan sıkıntıları, çocukları, yaşayış biçimlerini, onların gözünden hayatı, izleyenlerine başarılı bir şekilde aktaran Bahman Ghobadi her dönemde olduğu gibi o dönemde de gün yüzünde olan çocukların hayata haykırışlarını insanlara duyurmak istemiştir ve bu filmi çekmiştir.

neredesin süpermen filmi türkçe dublaj

neredesin süpermen filmi izle

Nerdesin Süpermen (2013)

Ve bahsedeceğimiz son filmimiz olan 2013 yapımlı Nerdesin Süpermen filminin başrollerini Zamand Taha ve Sarwar Fazil birlikte paylaşmaktadır. Diğer dört filmden farklı olarak bu filmin yönetmenliğini Karzan Kader üstlenmiştir.

Hayatın İçinden; Kürt Filmleri 7.5 imdb puanına sahip bu filmde, Güney Kürdistan’da yaşayan küçük iki kardeşin, film olan Süpermen’i izlemeleri ile değişen hayatları konu edilmektedir. Sadece Kürt sinemasında değil de diğer kültürlerin sinemalarında da oldukça büyük önem taşıyan film Nerdesin Süpermen; iki küçüğün gözünden hayatın nasıl olduğunu sunuyor bizlere. Büyük yaşımızdan küçüklüğümüze nasıl gideriz onu öğretiyor…

İsminden de anlayacağımız gibi bu iki kardeş filmi izledikten sonra Süpermen’e karşı bir hayranlık duyuyorlar. O dönemlerin durumlarını hepimiz biliyoruz ki herkes savaş korkusu ve fakirlik içinde yaşıyor, bu iki çocuk ve ailesi de. Fakat hayal güçleri yaşamlarının aksine bir o kadar zengin..

Kürt Sineması Tarihi bu içsel zenginliği koruyup büyüterek, Süpermen ile tanışmak için bir yol olması gerektiğini düşünüyorlar. Araştırıyorlar ve bu karakterin Amerika’da olduğunu buluyorlar. Onun yanına gitmek için her türlü imkanı deniyorlar. Her yaştan bireye hitap edecek olan bu filmi izlerken farkında olmadan siz de o iki saf kalpli çocuğun yanındaymış gibi hissedeceksiniz kendinizi…

Diyerek Kürt sinemasında önemli yerlere sahip olan 5 filmden bahsetmiş olduk sizlere. Hayatın İçinden; Kürt Filmleri umarım okuduğunuzda keyfinizi yerine getirecek, filmleri merak edip izletecek bir yazı olmuştur sizler için. Şimdiden iyi seyirler dileriz…

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hayatın İçinden; Kürt Filmleri