e
sv

Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik

Kürtlerle öne çıkmış özellikleri anlatmaya devam ederken bugün Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu makalemizde Kürt Filimleri hakkında bilgiler verirken, Kürt giysileri ve Kürt elbiseleri ile Kürt kadınlarının kullandığı dövme çeşidi olan Deq hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ödül alan kürt filimlerini de anlattığımız bu makallemizin faydalı olmasını umuyoruz.
kürtlerlerin özellikleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerle öne çıkmış özellikleri anlatmaya devam ederken bugün Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu makalemizde Kürt Filimleri hakkında bilgiler verirken, Kürt giysileri ve Kürt elbiseleri ile Kürt kadınlarının kullandığı dövme çeşidi olan Deq hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ödül alan kürt filimlerini de anlattığımız bu makallemizin faydalı olmasını umuyoruz.

Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik

Her yörenin her bölgenin kendine has özellikleri vardır. Kürt halkı da kendine has özellikleri olan bir halktır. Hatta bazı isimler Kürtler ile özdeşleşmiş ve bu isimleri duyunca hemen Kürtlere özgü olduğunu anlarız. Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik yöresel kıyafetlerinden yöresel yemeklerine, gelenek ve göreneklerine kadar birçok özellik tamamen Kürt toplumuna has bir hal almıştır.

Bunların başında

 • Yöresel kıyafetleri Kirasu sermil ve Şalı Şepik
 • Kürt böreği
 • Misafirperverlikleri
 • Kürt filmleri
 • Kürtlere özgü dövme ‘daq’ geliyor.
şal û şepik fiyatları

kiras û sermil ve şal û şepik

Kiras û Sermil ve Şal û Şepik

Kürt yöresel elbiseleri nelerdir? Her yörenin kendine has kıyafetleri olduğu gibi Kürtlerin de kendine has kıyafetleri bulunuyor. Bu kıyafetler Kiras u Sermil ve Şalu Şepik olarak isimlendiriliyor. Özellikle doğu da yaşayan Kürt kadınları tarafından sürekli bu kıyafetler giyiliyor. Bu kıyafetler Kürt kadınlarının vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir. Yüzyıllardır yetişkin olan her Kürt kızı bu elbiseleri giyiyor. Elbiseler özellikle düğün, şenlik, kutlama gibi özel günlerde daha da renkli hale geliyor. Kadınların giydiği bu kıyafet Kiras u Sermil olarak adlandırılıyor. Erkekler de kadınlar gibi yöresel kıyafet giyseler de kadınlar yöresel kıyafet giymeye daha çok önem veriyor.

Erkeklerin giydiği yöresel kıyafetlere ise Şalu Şepik deniyor. Erkeklerin yöresel kıyafetleri genellikle 3 parçadan oluşuyor. Yöresel şalvar ve bu şalvarın üzerine geçirilen kuşaktan oluşan bir kıyafettir. Bu şalvarın üzerine bir de yelek giyiliyor. Kürtlerin birçoğu hala bu kıyafetleri giyiyor. Bazı kesimlerin için vazgeçilmez birer parça haline gelmiş bir kıyafettir. Doğudan batıya göç eden Kürtler için bile hala önem taşımaktadır. Özellikle yaşı ilerlemiş Kürt kadın ve erkekleri bu kıyafetleri nerede olurlarsa olsunlar hala giyiyorlar. Kürt düğünlerinde de bu elbiselerin her rengi özellikle kadınlar tarafından giyiliyor. Kiras u Sermil giyen kadınlar Kürt düğünlerinde halaya diziliyor. Uzun bir sıra halinde uzayan bu halay sırası bu elbiseler ile çok renkli bir hal alıyor.

kürt börekleri

kürt böreği

Kürt Böreği

Kürt Böreği nasıl yapılır? Kürt mutfağı yemekleri ve tatlıları ile dikkat çekmektedir. Özellikle yemeklerinde et kullanımı oldukça yoğundur. Tatlıları da bir o kadar lezzetlidir. Kürt böreği de bu lezzetler arasında yer almıştır. Kürt böreği hakkında birçok riayet bulunuyor. Bazı yerlerde Kürt böreğinin İstanbul’a işçi olarak giden Kürtler tarafından çok fazla yendiği için bu ismi aldığı söyleniyor. Bazı yerlerde ise yapan kişinin bir Kürt olduğu ve börek alanların bu ismi yapan kişiden esinlenerek taktığı söyleniyor.

Kürt böreği un, yağ, yumurta gibi malzemelerden elde edilen bir hamur ile yapılıyor. Yapılan hamur açıldıktan sonra aralarına bol yağ sürerek fırına veriliyor. Kızaran hamur fırından çıkınca üzerine pudra şekeri dökülüyor. Birçok yerde oldukça sevilen bir lezzet olarak yerini almış. Kimisi bol pudra şekeri ile yerken kimisi pudra şekerini biraz daha az tutuyor. Bu yiyen kişinin tercihine bırakılıyor. Hamur ile pudra şekerinin eşsiz uyumunun sunulduğu bir lezzet olarak biliniyor.

kürtlerin misafir anlayışı

kürtlerin misafirperverliği

Kürt Misafirperverliği

Kürtlerin aşırı misafirperver olmaları Kürt misafirperverliği birçok kesim tarafından takdir edilmektedir. Kürtler için olmazsa olmaz özelliklerin başında misafirperver olmaları geliyor. Kürt insanları misafire o kadar düşkündür ki günlerce hatta haftalarca misafir ağırlayabilirler. Misafir ağırlarken misafirlerini memnun edebilmek için bütün hane halkı el pençe divan dururlar. Evdeki en küçük çocuktan en büyük bireye kadar herkes misafirini kapıda karşılar ve kaç yaşında olursa olsun misafir oturmadan oturmazlar. Özellikle yemek sofraları misafir için özenle hazırlanır ve sofraya ilk olarak misafir davet edilir. Bu misafirperverliğin yanında akrabalık bağlarına da oldukça bağlılardır. 7 kuşak ötedeki akrabalar bile oldukça bağlıdırlar. İster kendi akrabalarından olsun ister başka insanlar evlerine gelen her misafir çok özel ve önemlidir.

kaplumbağalarda uçar filmi türkçe dublaj

kaplumbağalarda uçar filmi konusu

Kürtlere Özgü Filmler ve Ödüllü Kürt Filmleri

Ödül alan Kürt filimleri hangileridir? Kürtler için Kürt filmleri ve Kürtlerin hayatlarının anlatıldığı filmler oldukça önemli bir yere sahip. Kürtlerin yaşamına dair birçok konu bu filmlerde yer alıyor. Bazı Kürt filmleri ödüle layık görülmüş ve geniş izleyici kitlesine ulaşmıştır. Bu filmlerden en bilindikleri şu şekildedir;

 • İki Dil Bir Davul; bu filmin konusu Türk bir öğretmenin Kürt çocuklarının olduğu bir okulda yaşadığı zorluklar anlatılıyor. Filme öğretmen öğrencilerin dilini bilmiyor, öğrenciler ise öğretmenlerin.
 • Yol; ceza evinden izinle çıkan mahkumların sıkıntıları ve mücadelelerini anlatan bir filmdir.
 • Jin; bir genç kızın dağlardan kaçışı ve dağlara geri dönüşünü, yaşam mücadelesini ve hayatta kalma çabasını anlatan dram filmidir.
 • Babamın Sesi; babası ile iletişiminin sadece ses kayıtları üzerine kurulu olduğu bir hayat ve bu hayatın Zeynel üzerindeki etkileri anlatılıyor.
 • Havar; Batman da ortaya çıkan ölümlerinin nedenlerinin farklı olması ve bu nedenlerden dolayı yaşanan zorluklar anlatılıyor.

Bu filmlerin yanında ödül alan çok önemli Kürt filmleri de bulunmaktadır. Ödüllü Kürt Filmlerinin isimleri ise;

 • Babamın Sesi; Altın Koza Film Festivali
 • Sesime Gel; Milano Film Festivali
 • Gergedan Mevsimi; Uluslararası Film Festivali
 • Gitmek: Benim Marlon ve Brandom; Altın Koza Film Festivali
 • Yürüyüş; Altın Portakal Film Festivali
 • Press; Altın Portakal Film Festivalinde ödül almış ve Ape Musa’nın filmde geçmesi oldukça sevilmiştir.
 • Kaplumbağalar da Uçar; Altın Kelebek ve Altın Yunus Ödülleri

Başlıca Kürt filmleridir. Daha birçok film vardır ve bu filmlerin bir çoğu ödüle layık görülmüştür.

kürt dövmeleri

kürt dövmesi dak/daq

Kürt Kadınların Güzellik Sembolü ‘Deq’

Deq Nedir? Doğu da birçok yerde Kürt kadınların yaptırdığı bir sembol niteliğinde olan bir dövmedir. Bu dövme geleneği çok eskilere dayanıyor. Asırlardır bu dövme doğulu kadınlar tarafından yaptırılıyor. Kadınlar tarafından vücutlarının çeşitli yerlerine kuş, çiçek, güneş, insan figürleri gibi birçok farklı şekilde uygulanıyor. Bazı yörelerde artık eskisi gibi uygulanmasa da bazı yörelerde hala yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu yöntem oldukça acılı bir yöntem olmasına rağmen hala kadınlar bu yöntemi kullanmaktan vazgeçmemişler.

Kadınlar özellikle kaş aralarına, alınlarına, dudak kenarlarına, çenelerine yaptırmayı daha çok tercih ediyorlar. Buralar haricinde birçok farklı bölgeye de uygulanıyor. Vücutlarına işlettikleri bu şekillerin farklı anlamları buluyor. Kimisine göre gücün sembolü ya da nazardan koruyor, kimisine göre aşiret simgesi kimine göre ise sadece bir güzellik unsurudur.

kürtlerlerin özellikleri

kürtler ile öne çıkmış özellikler

Bazı bölgelerde bu dövme sanatına hala çok önem verilmekte ve buna bir gelenek gözü ile bakılmaktadır. Her ne kadar acı veren bir uygulama olsa da geleneğin devam etmesi için kadınlar bu acıya katlanıyor. Çok eskiden şartlar çok uygun olmadığı için dövme yaptırdıktan sonra yapılan kişi ateşlenip hasta oldukları günlerce yataktan kalkamadıkları söyleniyor. Fakat yine de bu gelenek günümüze kadar gelmiştir. Dövmenin yapılması da bir o kadar ilginç. Dövme yaptıracak olan kişinin istediği şekil yaptıracağı yere çiziliyor.

Daha sonra işi işin ustası yaşı ileri olan kadınlar devreye giriyor. Bu dövmeyi yapmak için idare lambası adı verilen lamba sürekli yanıyor ve lambanın camında is birikiyor. Bu is alınıyor ve anne sütü ile karıştırılıyor. Anne sütünü özellikle bebeği kız olan bir anneden alıyorlar. Bunun nedeni ise dövmenin daha kalıcı olması. Anne sütü ve isten yapılan karışım iğne yardımı ile deri altına uygulanıyor. Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik başlıklı makalemizin sonuna gelirken daha önce paylaştığımız Kürtlere Has 7 Davranış başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtler İle Öne Çıkmış 5 Önemli Özellik