e
sv

Kürt Sinemasına Damgasını Vuran Filmler

Kürtçe filmlerle beraber kürtleri ilgilendiren filimler alanında sitemizde birçok paylaşımımız mevcuttur. Bugün de Kürt Sinemasına Damgasını Vuran Filmler başlıklık makalemiz ile Kürt sinemasında öne çıkan fililmleri konuşacağız. Yılmaz Güneyin filimleri ile beraber Mem û Zîn filmini de anlattığımız bu makalemizde sarhoş atlar zamanı filmi ile iki dil bir bavul filimleri hakkında da bilgiler paylaşmaya çalıştık.. Aynı şekilde kürtçe filimler arasında yer alan Min Dît filmini de anlatmak istedik. Makalemizi okuyarak geçmişten günümüze Kürt sineması hakkında bilgiler de elde edebilirsiniz..
kürt sineması
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe filmlerle beraber kürtleri ilgilendiren filimler alanında sitemizde birçok paylaşımımız mevcuttur. Bugün de Kürt Sinemasına Damgasını Vuran Filmler başlıklık makalemiz ile Kürt sinemasında öne çıkan fililmleri konuşacağız. Yılmaz Güneyin filimleri ile beraber Mem û Zîn filmini de anlattığımız bu makalemizde sarhoş atlar zamanı filmi ile iki dil bir bavul filimleri hakkında da bilgiler paylaşmaya çalıştık.. Aynı şekilde kürtçe filimler arasında yer alan Min Dît filmini de anlatmak istedik. Makalemizi okuyarak geçmişten günümüze Kürt sineması hakkında bilgiler de elde edebilirsiniz.. İyi okumalar..

Kürt Sinemasına Damgasını Vuran Filmler

Bir ırkı tanımamızın en iyi yolu sinemadır. Hele ki yıllarca ötelenmiş bir toplum ise kendini tanıtmaya imkanı olmayan bir ırk olduğu kesindir. Kürt halkı da yıllarca birçok kavganın arasında kalmıştır. Toplum tarafından bazı önyargılarla her zaman vatansız olarak nitelendirilmişlerdir. Ama yine de kendi tarihlerini tanıtmak için çabalamışlardır. Zamanla bazı sanatçılarında desteği ile sinema alanında da başarıyı yakalamışlardır. Bunlar Kürt halkının yanında olan bir ok sinemasever sanatçılarında desteği ile olmuştur. Şüphesiz ki Kürt tarihini ve Kürt halkını anlatan birçok başarılı yapıt ortaya konmuştur. Kürt sineması için Kürt halkının mutlaka ayrı bir ülkesi olması gerekmez. Bu ibare nitelendirmek için kullanılan bir terimdir. Kürt sineması denmesi millileşme hareketi olarak algılanmamalıdır. Kürt halkının tarihini ve yaşadıkları sıkıntılarını anlamak için mutlaka Kürt sinemasına damga vuran filmlerin mutlaka izlenmesi gerekmektedir. Bu filmlerden birçoğu uluslararası alanlarda da büyük ilgi gören yapıtlardır.

Kürt Sinemasına Damga Vuran Filmler

mem u zin filmi izle

kürtçe mem u zin filmi

Mem û Zin 

Filmin yapım yılı 1991 yılıdır. Mem u zin aslında Leyla il Mecnun gibi bir aşk hikayesidir. Kürt halkının dillerden dillere anlattıkları bir hikayedir. Bu hikaye 1991 yılında Ümit Elçi’nin yönetmenliği ile sinemaya uyarlanmıştır. Kürt halkı için ve Kürt sineması için çok önemli bir adımdır. Film Türkiye’ de Kürtçe çekilen ilk film olduğundan Kürt sinemasının başlaması ve devam etmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Mem ü Zin filminin yapım yılı 1991 olsa da bir takım yasaklarında etkisiyle gösterime girmesi de sorun olmuştur. Film gösterime girdikten sonra tekrar kaldırılmış ve 2002 yılında tekrar gösterime girmiştir. Her aşk hikayesinde olduğu gibi Mem ü Zin’ de de zengin kız fakir oğlan vardır. Zin ağanın kızıdır ve Mem ona aşıktır. Hikayenin kitabı da Ahmede Xani tarafından yazılmıştır. Kürt tarihini tanımak isteyenlerin ilk olarak Mem ü Zin filmini izleyerek başlaması tavsiye edilmektedir.

iki dil bir bavul filmi izle

iki dil bir bavul

İki Dil Bir Bavul

İki dil bir bavul filmi Kürt meselesine her açıdan bakılabilmesini sağlayan bir filmdir Film kürt halkının yaşadığı birçok sorunu özellikle dil sorununu ön planda göstermektedir. Filmi izledikten sonra doğudaki çocukların eğitim hayatında yaşadığı dil sorunlarını daha iyi anlayabilirsiniz. Film üniversiteden mezun olan bir öğretmenin doğu da bir köy okuluna atanması ile başlamaktadır. Aslında film yarı belgesel şeklinde çekilmiştir. İki dil bir bavul filmi 2009 yılında vizyona girmiştir. Türkçe bilmeyen çocukların eğitim hayatında ne kadar sorun yaşadığını ve bu sorunları aşmak için büyük bir çaba sarf ettiğini göstermektedir. Film vizyona girdiğinde eleştirmenler tarafından gündem konusu olmuştur. Film trajikomik bir şekilde gerçekleri gözler önüne sermektedir. Film aslında adı Okul Yolunda iken daha sonra İki Dil Bir Davul olarak değiştirilmiş ve bu şekilde vizyona girmiştir.

sarhoş atlar zamanı filmi full izl

sarhoş atlar zamanı filmi spoiler

Sarhoş Atlar Zamanı

Sarhoş Atlar Zamanı Irak-Türkiye sınırındaki Kürt mültecilerinin hayatını anlatmaktadır. Doğu da geçim sağlamak için dağlarda kaçakçılık yaparken yaşadıklarını anlatmaktadır. Filmin en ilginç olan can alıcı özelliği de filmdeki oyuncuların yine sınırda geçimlerini kaçakçılık yaparak sağlayan kişiler olmasıdır. Film çekimlerinden sonra yine kendi hayatlarına devam etmişlerdir. Dağlarda kaçakçılık yapanlar karlı havalarda yük taşıyan hayvanlarının donmaması için viski verirler. Filmin adının Sarhoş Atlar Zamanı olması da bundan kaynaklanmaktadır. Filmin unutulmaz sahnesi Eyüp isimli karakterin kardeşi Rojin’ in adını dağlarda yankılatmasıdır. Çaresizliğin ve bu zor şartlarda hayatta kalmanın aile yükünün küçük çocukların omuzlarında olmasının ne kadar zor olduğunu gösteren bu film Kürt sinemasının en önemli yapıtlarındandır.

kaplumbağalarda uçar filmi izle

kaplumbağalarda uçar filmi spoiler

Kaplumbağalar da Uçar

Film 2004 yapımıdır. Dünyada büyük bir sorun olan mayın tarlalarının bir çocuğun hayatını karartmasını gözler önüne sermektedir. Film sınırda Kürt mülteci çocukların satmak için mayın toplamasını ve bunların dramlarını anlatmaktadır. Kaplumbağalar da uçar filmi vicdanı olan herkesin duygulanacağı biraz da olsa farklı açıdan Kürt halkının yaşamına bakabilmelerini sağlamaktadır. Filmde para karşılığı mayın toplayan mülteci çocukların kiminin kolu kiminin bacağı olmadığı mayında kaybettiği gözler önüne serilmektedir. Küçük bir kız çocuğunun anne babasının gözlerinin önünde öldürüldüğü ve bu kişiler tarafından tecavüze uğrayarak hamile kaldığı da anlatılmaktadır. Filmin insanın içini en çok acıtan kısmı da burasıdır. Filmin ilk başlarında küçük bir kız çocuğunun sürekli sırtında taşıdığı bir çocuk vardır. Bu taşıdığı çocuğun ilk başlarda kardeşi olduğu sanılsa da aslında kendi çocuğu olduğu film ilerledikçe anlaşılacaktır.

kürtçe filimler

kürtçe min dit filmi

Min Dît

Yine siyasi çıkarların yok ettiği bir aile dramını gösler önüne seren bir filmdir. Bu film de anne babası gazeteci olan iki küçük çocuğun anne ve babaları gözlerinin önünde öldürülür. Çocukların tek yakını olan teyzelerinin de ortadan kaybolması ile tek başlarına kalırlar.

kürt sineması

kürt sinemasının en iyi filmleri

Geçmişten Günümüze Kürt Sineması

Kürt toplumunun dilini, kültürünü sinemaya taşıyan bunda en büyük katkısı olan kişi Yılmaz Güney’ dir. Yılmaz Güney Türkiye’ de bunu yapan ilk kişidir. Tarihimizde hala hafızamızda olan yukarıda belirttiğimiz filmlerin dışında da birçok Kürt sinemasına değer katan filmler vardır. Şüphesiz ki çoğu kişi bu filmlerin değer arz eden filmler olduğunu bilmektedir. Büyük Adam Küçük Aşk gibi çok eski yapım olan film de emekli bir hakimin Kürtlere olan ön yargısını ama daha sonra onları kabul etmesini görebilirsiniz. Yılmaz Güney’ in unutulmaz, tarihe büyük iz bırakan filmlerinden biri olan ‘Yol’ filmi de birçoğumuzun izlediği ve unutulmaz sahnelerini hafızalarımıza kazıdığı bir filmdir. Bu filmde de yine filmin kahramanları Kürt’tür.

Filmdeki sahneler ve müzikler yine bizleri derinden etkiler. Kürt sinemasına büyük katkısı olan Yılmaz Güneyi’ in yazdığı fakat cezaevinde olduğu için yönetmenliğini yapamadığı bir filmdir. Ama filmi izleyince eserin Yılmaz Güney’ e ait olduğunu anlamak çok da zor değildir. Bu Kürt filmlerinin çoğu da mutlaka bir ödül almıştır. Yani uluslararası anlamda da kabul görmüştür. Ama gel gör ki Türkiye’ de bir çok eleştirmen tarafından Kürt sineması kavramı kabul görmemektedir. Sürekli tartışmalara neden olan bir durumdur. Yine de birçok sanatçının verdiği destek sayesinde günümüzde geçmişe göre daha çok kabullenilmiş durumdadır.

Kürt Sineması

Özellikle filmlerdeki müzikler de seyirciyi ayrı etkilemektedir. Kürt sinemasında genellikle hikayeler gerçek hayattan alınmıştır. Bu hikayeleri beyaz perde de izlerken mutlaka etkili bir sahne ve etkili bir müzik ile içinizde kalacak bir an olacaktır. Kürt halkının gerçek hikayelerini anlatması da kendi yaşadıkları hayatları anlatmalarından kaynaklanmaktadır. Bu da Kürt halkının yaşadığı sıkıntıların, ayrım yapılması, vatandan dışlanılması gibi sorunları yaşadıklarını tüm toplumun gözleri önüne sermektedir. Bir ülke de bir ırk var ise o ırkın kendine has dili, kültürü mutlaka vardır. Bir ülkenin belli bir adının olması o ülkede farklı ırkların yaşayamayacağı anlamına gelmez. O ırkın dilini konuşamayacağı anlamına gelmez. Kürt halkı yaşadıkları bu sorunları zor da olsa Kürt sineması sayesinde topluma göstermiştir. Bu filmler sayesinde toplum Kürt halkının yaşadıklarını daha iyi anlayabilmiştir. Toplumun bakış açısı daha da gelişmeye Kürt sineması sayesinde başlamıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Sinemasına Damgasını Vuran Filmler