e
sv

13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê Tarihi Ne Zaman 2022

Kürtler yılbaşı nasıl kutlanılır? merak edenler için Serê Salê hakkındaki tüm bilgileri 13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê yazımızda topladık.
13 ocak kürtlerin yılbaşısı serê salê
avatar

Kundir

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin yılbaşı tarihi hakkında bilgileri 13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê Tarihi Ne Zaman yazımızda toplamak istedik. Bu yazıda Serê Salê mesajları, Serê Salê sözleri ve Serê Salê nasıl kutlanılır gibi Kürtlerin yılbaşı geleneği ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabileceksiniz.

13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê

Kürtlerde yılbaşı tarihi genellikle miladi takvim olarak kullanılmaz. Kürtler arasında sıklıkla kullanılan sözlerden biri “Em dibêjin 13 Tirk dibêjin 1” gibi bir ibare kullanılır. Bunda da anlaşılacağı üzere Kürtler yılbaşını kutlarken Hicri Takvimi baz alırlar. Dünyanın bir çok ülkesinde Miladi takvim esas alınarak 1 Ocak’ta kutlanılan yılbaşı, Kürtler arasında ise Julien takvimine yani Hicri takvime göre 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan gece olarak kutlanılmaktadır.

Kürtlerin Yılbaşı kutlamaları yeni olmayan bir durum olmakla beraber yıllarıdr 13 Ocak’ta kutlanılmaktadır. Ayrıca Kürtler yılbaşını nasıl kutlarlar diye merak edenler yazımızın devamında bundan da bahsedeceğiz. 13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê Tarihi Ne Zaman Kürtlerin asırlardan beri kutladıkları bu Güneş takvimi Mezopotamya’nın kadim halklarından Sümerler ve Babillere kadar uzanıyor. Daha fazla bilgi için Serê Salê Kutlamaları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

13 ocak kürtlerin yılbaşısı serê salê
13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê

Kürtler Yılbaşını Nasıl Kutlamaktadırlar?

13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê yazımızı anlatmaya devam ederken şimdi de Kürtlerin yılbaşını kutlama şekli hakkında bilgiler vereceğiz. Serê Salê olarak bilinen ve bu adla kutlanılan Kürt Yılbaşını gelin hep beraber öğrenelim. Kürt kültürüne göre yılbaşı şu maddeler halinde kutlanılmaktadır.

 • İlk önce Kürtler yılbaşını büyük bir coşku ile karşılamak ister, bu günün en heyecanlı kişileri genellikle çocuklar olur
 • Kürtlerde çocuklar yılbaşı gecesi çeşitli kıyafetler giyerek ev ev dolaşırlar. Bu kıyafetler genellikle kadın rollüne giren erkekler, kısa skeçler yapan kişilerden oluşur ayrıca Kürtlerin yılbaşında kullandığı sözler de bu gecede sarf edilir.
 • Serê salê binê malê Xwedê zarkî bide vê malê sözü ile bu çocuklar kapı kapı dolaşırlar. Bu cümlenin Türkçe çevirisi ise Yılbaşı, yıl sonu Allah bu eve bir çocuk nasip etsin anlamına gelir
 • Kısa skeçler şeklinde çocuklar tüm evleri dolaştıktan sonra gezdikleri her evden bir miktar para, yiyece, giyecek artık ne varsa alıp nasiplenmeye çalışırlar.

Serê Salê Nasıl Kutlanıyor?

Yukarıda da belirttiğimiz şekilde Kürtler yılbaşını kutlarken Kalikê Sersalê yani Yılbaşı dedesi kılığına giren bir kişi etrafındaki çeşitli kılıklara giren kişilerden de destek alarak davul zurna şeklinde ev ev dolaşırlar. Serê Salê kutlaması olarak bahsedilen bu görüşme ayrıca çeşitli sözler ve bilmecelerle de desteklenmektedir. Serê Salêde söylenilen sözlerden biri de “Serê salê binê salê, Xwedê kurekê bide vê malê, Amîn!” sözüdür. Bu söz aslında Kürtlerde yılbaşı yaklaşınca her kesimden kişiler tarafından da nakarat şeklinde tekrarlanmaktadır.(1)

Serê Salê Hala Kutlanılıyor mu?

Serê Salê geleneğinin kutlandığı şehirler genellikle tüm Kürdistan olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani Kürtlerin yaşadığı her yerde Serê Salê kutlaması yapılmaktadır. Her şehirde bu kutlamalar yapılırken son yıllarda bu geleneğin diri kalması için çeşitli dernek ve STK’lar da bu özel günü desteklemektedirler. Örneğin geçen yıllarda Serê Salê kültürünü diri tutmak adına bir çok derneğin liderliğinde öncellikle Diyarbakır başta olmak üzere Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt gibi bir çok şehirde kutlandı. Serê Salê hakkında geniş bilgiler için ayrıca Serê Salê Geleneğinden Görüntüler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

13 Ocak Kürtlerin Yılbaşısı Serê Salê Tarihi Ne Zaman 2022