e
sv

Sedat Doğan Kimdir? – Hayatı, Kitapları ve Eserleri

1 Ocak 1962 tarihinde Mardin (Mêrdîn) ili Mazıdağı (Şemrex) ilçesi-Arısu (Gola Gûlê) Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, Ortaokulu Mazıdağı’nda bitirir. Liseye Ankara Gülveren Lisesi’nde başlar, İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden 1985 yılında mezun olur. 1986-87 yılında Mardin/ Mazıdağı ilçesi köylerinde bir yıl vekil öğretmenlik yapar.
sedat doğan kimdir
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt yazarlar serimizde bugün Sedat Doğan Kimdir? yazısı ile karşınızdayız. Bu makalemizde Sedat Doğan’ın hayatı, Sedat Doğanın kitapları ve eserleri başta olmak üzere Kürt yazar hakkında bir çok bilgiye yer vereceğiz. Gelin hep beraber Sedat Doğan Kimdir? öğrenelim.

Sedat Doğan Kimdir?

1 Ocak 1962 tarihinde Mardin (Mêrdîn) ili  Mazıdağı (Şemrex) ilçesi-Arısu (Gola Gûlê)

Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, Ortaokulu Mazıdağı’nda bitirir. Liseye Ankara Gülveren Lisesi’nde başlar, İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden 1985 yılında mezun olur.

1986-87 yılında Mardin/ Mazıdağı ilçesi köylerinde bir yıl vekil öğretmenlik yapar.  

Bu arada önce A.Ü.A.F’ü, sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanır (1988). İstanbul’da Maliye memuru olarak göreve başlar (1989).

Sedat Doğan Kimdir? Askerlik için “ücretsiz izinle, askerlik sonrası tekrar dönmek kaydı ile görevinden ayrılır (1990) Sonuç: Bu geçici izinden dolayı “İstifa etmiş” sayılır! Resmî memuriyete bir daha dönemez. Kasım 1991 – Şubat 1993 tarihleri arasındaki askerliği, vukuatsız olarak biter. Çünkü 2 çocuk babası olarak askerlik yapıyor iken, çocukları, eşi, ebeveyni ve kardşlerinin yaşadıkları köyü ve evi, iki defa ölümcül saldırılara uğrar. Allah’tan, her ikisinde de bir can kaybı yaşanmıyor. Köyünün hiçbir örgüt veya terör ile hiç bir bağları yoktur. Üstelik korucu falan da değiller. Sonuç: O  Köy terör yüzünden dağılıyor (1993).

sedat doğan kimdir
Sedat Doğan Kimdir

Sedat Doğan Hayatı

Tezkereden hemen sonra, ailenin derdini iyi bir Türkçe ile anlatabilecek tek ferdi olarak ebeveyni, kardeşleri, eşi ve çocukları dâhil 15 kişilik ailesi ile can güvenliği için Çukurova’ya, Osmaniye (Cebel-i Bereket)’ye sığınır.

Ailenin bütünlüğünü korumak ve geçimini sağlayabilmek için bir süreliğine Kariyer yapmak ve sosyal aktivitelerle ilgilenmek gibi sosyal uğraşlardan kopar. Onca Eğitim ve öğrenimine rağmen beden işçiliği yapmak zorunda kalır. Mangal Kömürü üreticiliği Çiftçilik, Traktör ile Kum satıcılığı ve nakliye işleri yapar. A sosyal bir yaşamın bütün ceremelerini çeker.

MersinAntalyaİzmir, Muğla ormanlarında, naylon çadırlarda kömür işçiliği yapar. Ekonomisi biraz elverince Osmaniye’de bir reklâm ajansı kurar. Sonra bir Kitap – Kırtasiye dükkânı açar. İşleri tam düzelmişken, ekonomik bir kriz çıkar. Ve ticareti artık tamamen bırakır (2003).

11 yıl sonra Köye dönüşlere izin çıkınca ailesi, köylerine geri döner. O da 2004 yılında bölgenin terör kaynaklı bütün köy boşalmaları mağdurlarının sığındığı bir varoş olan Diyarbekir’in Bağlar ilçesine yerleşir. Diyarbekir’e yerleştikten sonra Özel Sektörde Ön Muhasebeci, Satın almacı ve İdarî işler Memur olarak yaşam mücadelesini sürdürür. 01.05.2017 tarihnde SGK’dan emeklidir.(1)  

Sedat Doğan Eserleri

Sedat Doğan Kimdir? İlk makalesi 1984 yılında Millî Gazete’de yayınlanır. Şiirleri Muhtelif dergilerde yayınlanır ve ödül alır. Yazı ve Şiirlerinde en çok toplumsal sıkıntıları işler. Ölüm, hüzün, sevgi, aşk, özgürlük, gurbet, terör, göç, cehalet ve yoksulluk gibi kavramlar, yazı ve şiirlerinin başlıca imgeleridir.

Haber DiyarbekirUfkumuzHür BakışSiverek NameTeletexNews 24Sen de YazEdebiyat Dostları ve Haber Azad sitelerinde ve bazı yerel gazetelerde yazarlık yapar.

Kendini “Kürtçe yazamayan ancak Türkçe yazıp Kürtçe de konuşup düşünebilen Müslüman bir şair – yazar” olarak tanımlıyor. Çünkü Türkçe’yi hiç bilmediği günlerini çok net hatırlıyor. Ayrıca Yılmaz Güney Kimdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir insan hakları savunucusu olarak, insan hak ve hürriyeti için verilen mücadelelere katkılar yapmaya devam eder. Öncellikle bütün insanların, ardından Kürtlerin temel haklarını meşrû zeminde savunan sivil ve legal çalışmalarda yer alır.

2004 –2017 yılları arasında İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER)’in Diyarbekir şubesi  yönetiminde görev yapar.

2012 yılında kurulan Hak, Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslamî İnisiyatifi (Azadî İnisiyatifi)’nin kurucularındandır.

2018 yılında kurulan İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kurucularındandır. Yeni kurulan Kürt Dil Platformu’nun üyesidir. 

Evli ve (3’ü vefat etmiş, 3’ü yaşayan) 6 çocuk babasıdır. Sedat Doğan Kimdir? yazımızın sonuna gelirken sitemizdeki diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sedat Doğan Kimdir? – Hayatı, Kitapları ve Eserleri