e
sv

Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları

Kürt futbol takımları arasında en çok bilinen takımlardan biri Dalkurd Spor Kulübüdür. Dalkurd bilinen en eski kürt spor takımlarından biri olmakla beraber Dalkurd kuruluş tarihi bir önceki makalemizde yer vermiştik. Bu makalemizde Dalkurd Spor üzerinde durmak yerine birçok Kürt futbol takımları hakkında konuşacağız.
kürt futbol takımları listesi
avatar

Kundir

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtler Milli takımı olarak bilinmemekle beraber bizler Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları başlıklı makalemizde Kürtlerle öne çıkmış futbol takımları hakkında bilgiler vereceğiz. Kürt futbol takımları arasında en çok bilinen takımlardan biri Dalkurd Spor Kulübüdür. Dalkurd bilinen en eski kürt spor takımlarından biri olmakla beraber Dalkurd kuruluş tarihi bir önceki makalemizde yer vermiştik. Bu makalemizde Dalkurd Spor üzerinde durmak yerine birçok Kürt futbol takımları hakkında konuşacağız.

Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları

Türk futbol tarihinde yer alan Diyarbakırspor, Gaziantepspor, Şanlıurfaspor, Mardinspor gibi doğu illerinin takımları kürt oyuncu ve alt yapısına sahip olsa da Türk milli futbol liginde yer aldıklarından Türk futbol takımı olduklarını ifade ederler. Kürt takımı olarak nitelendirilen bu futbol takımları Türkiye takımı olduklarını ancak taraftar kitlesi olarak kürt futbol takımları olarak düşünülebileceği belirtiliyor. Kürt olan futbolcular Dalkurd spor forması son yıllarda kürt kimliğinin öne çıkması ve Mesud Barzani yönetimindeki Kürdistan devletinin kendi milli futbol ligini oluşturmuştur. Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani Kürdistan Futbol Ligi’ni resmen açıklamıştır. Kürdistan Hükümeti’nin spordan sorumlu Türkmen bakanı Cevdet Necar Kürdistan liginde toplam 12 futbol takımının bulunduğunu ve bir milli takımlarının bulunduğunu açıkladı. Kürt futbolcular listesi Milli takım için Türk bir antrenör düşünüldüğü vurgulandı. Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları Kürdistan liginde yer alan yer alan takımlar şunlardır; Duhok, Ararat, Erbil, Brusk, Dasnia, Kerkük, Aso, Matin, Peşmerge, Peşkeftın, Cihan ve Handren’dir.

En Ünlü Kürt Futbol Takımları

Kürt futbol ligi oluşturmuş ve 12 takımın bu lige katılmış olmasına rağmen birçoğunun ismi henüz duyulmamıştır. Yeni takımlar olması ve dünya liginde henüz belli bir yere ulaşamamış olmalarından dolayı kürt liginde yer alan takımlar bilinmiyor. Kürt futbol takımları arasında dünyada ünlü olmuş iki takım bulunmaktadır. Kürt Futbolcular Bunlar İsveç’te Dalkurd ve Hollanda’da Kurdspor takımlarıdır. Bu iki ünlü kürt futbol takımı kürt oyuncu yetiştiren alt yapıları ve bol maddi kaynakları bulunan kulüpleri ile dünyaca tanınan futbol kulüpleridir. Gerçekten çok iyi oyunculara sahip olan kulüpler kendi liglerinde gösterdikleri başarılar ile dünyaya seslerini duyurmuştur. Bu çok tanınan kürt futbol takımlarını tanıyalım.

Dalkurd Futbol Takımı

Dalkurd futbol takımının resmi ismi Dalkurd FF’dir. Takımın arması Kürdistan bayrağıdır. Ünlü kürt işadamları rmada bulunan renkler kürtleri temsil eden yeşil, kırmızı ve sarı renklerden oluşuyor. Dalkurd ff kadro kürtçe söylenişleri ile Kesk-sor-ser renkleri Dalkurd futbol takımının renklerini oluşturuyor. Dalkurd kelime anlamı olarak ‘’Dalarnalı Kürtler’’ anlamına geliyor. Dalkurd takımı İsveç’te yer alan Dalarna şehrinde kurulduğu için bu isim verilmiştir. Dalkurd futbol takımını Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Girmeli köyü muhtarı Ramazan Kızıl kurmuştur. Dalkurd forma siparişi 7 Mardinli oyuncunun yer aldığı takım büyük başarılara imza atmıştır. 2004 yılından beri girdiği tüm ligleri birincilik ile tamamlamıştır. Dalkurd futbol takımının antrenörü 41 yaşındaki Hırvat asıllı Bernhard Brcic’tir. Dalkurd takımının alt yapısında 450 futbolcu bulunuyor. Bu futbolcuların büyük bir kısmı kürt oyunculardan oluşuyor. İsveç kürt nüfusu Kürtlerin yanı sıra takımda Makedonya, Kosova, Moldova, Arjantin, Irak, İsveç, Gambiya, Filistin, Gana, Sırbistan, Suriye ve Rusya asıllı futbolcular yer alıyor. En ünlü oyuncusu ise Juventus ve Bayern Münih’te oynamış olan Bosnalı Nedim Haliloviç’tir. Avrupalı kürtlerin gurur duyduğu Dalkurd takımı İsveç’te adından çok söz edilen ve iyi bir yere gelen kürt futbol takımları arasındadır. İsveç’te bir sezonda en çok gol atan takım ünvanını almıştır.

Dalkurd kulübünün çeşitli kategorilerde 12 takımda 105 oyuncusu bulunuyor. Dalkurd kadrosu maddi sorunları olmayan takım İsveç’te 20 bin metrekarelik arazide kendi tesislerini kuruyor. Eski futbolcu Metin gümüş, Dalkurd futbol takımı maçlarına kürt kimliği ile giden gençler düşünüldüğünde takımın politik bir bilincin ortaya çıkmasını sağladığını söylemiştir. Dalkurd pkk futbol yorumcusu Ali Fikri Işık, Dalkurd futbol takımının isminin milli bir sembol yarattığını vurguluyor. Kürtlerin Barcelona’sı olarak tanınan Dalkurd futbol takımı büyük başarıları ile futbol hayatına devam ediyor.

Kurdspor Futbol Takımı

Avrupa’da ismini duyuran iki futbol takımı yükselmeye devam ediyor. İsveç’te hızlı bir yükselişle bulunduğu ligde şampiyon olan Dalkurd takımı kürt futbol takımı olarak üne kavuşmuştur. Kürt Futbolcular Hollanda da ise Kurdspor kürtleri futbolda temsil ediyor. Avrupa’da kürt futbol ligi olarak bilinen 3. Ligde bulunan Kurdspor, kürt gençlerini futbola kazandırarak ismini duyuruyor. Kurdspor kulübünün 22 yaşındaki kürt oyuncusu Kahraman Demirtapa, Hollanda 1. Liginde bulunan Roda takımında futbol oynuyor. 2010 yılında kurulan Kurdspor futbol kulübü Hollanda liginde kendini göstermenin yanı sıra kürt gençlerini büyük takımlar için hazırlıyor. Kürdistan milli takımı dünya kupası her türlü teklife açık olduklarını söyleyen Kürt futbol takımları, oyuncularının %90’ının kürt gençlerden oluştuğunu belirtti. Kürt gençlerini futbolda en iyi yerlere getirme en büyük hedefimiz diyen kulüpler Avrupalı Türkler tarafından en iyi şekilde destekleniyor.

kürt futbol takımları listesi

kürt futbol takımları hangileridir

All Koerd Futbol Takımı

Henüz Dalkurd ve Kurdspor futbol takımları kadar tanınmıyor olsa da Belçika’da faaliyetlerini sürdüren All Koerd’de kürt bir futbol takımıdır. Ramazan kızıl Belçika amatör liginde bulunan takım, 5 ‘i yabancı diğer tüm oyuncuları kürt olan 21 futbolcusu bulunan kürt futbol takımıdır. Dalkurd forma sarı kırmızı renklere sahip takımın formasında Kürdistan haritası bulunuyor. Kuzey Kürdistan ismini verdikleri ve Türkiye Kürdistan’ı olarak isimlendirdikleri bölgeden 3 gencin kürt gençlerini futbol ile bir araya getirmek istemeleri sonucunda 2014 yılında kurulmuştur. Dalkurd forması Belçika’da kürtleri temsil eden lisanslı tek kürt takımı All Korend’dir. Gümüşhaneli futbolcular takımın genel sekreteri İrfan Aras, birkaç işverenin destekleri ile ayakta durabildiklerini açıklıyor.

Kürdistan’ın dört parçasından oyuncularımız var diyen Aras, bunun yanında Faslı, Bulgar ve Arnavut oyuncularımız bulunuyor şeklinde açıklamalarda bulundu. Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları amacımız İsveç takımı Dalkurd gibi yükselişe geçerek dünyaya kürtlerin ismini duyurmaktır diyen genel sekreter, yetenekli kürt futbolcuları takımda toplamak istiyoruz diyor. Futbolu siyasetten uzak tutmak gerektiğini söyleyen İrfan Aras, kürt futbol takımlarının desteklenmesi gerektiğini belirtiyor. Kürdistan için ter dökmek isteyen tüm futbolcuları takımlarına beklediklerini söylüyor. Belçika’da hem saha içi hem de saha dışında fair-play bir yapımız var diyen Aras, çok yetenekli kürt oyuncuların bulunduğunu fakat maddi imkânsızlıklardan dolayı başka takımlarda oynamak zorunda kaldıklarını söylüyor. Bu sebeple kürt işadamlarını Kürdistan için kürt futbol takımlarına destek olmaya beklediklerini vurguluyor.

Kürt Futbol Takımlarının Yükselişi

Kürt futbol takımları Kürdistan Devleti’nin ilan edilmesi ile yükselişe geçen futbol takımlarıdır. Kürt futbol liginin kurulması ve ilan edilmesi ile kürt futbolu dünya futbolunda duyulur hale gelmiştir. 12 takımdan oluşan kürt futbol liginin milli takımları dünyada farklı ülkeler ile yaptığı maçlarda başarılar sağlamıştır. Kürtlerin Avrupa’da adını duyuran Dalkurd ve Kurdspor futbol takımları oldukça başarılı futbol takımlarıdır. Kürdistan ligi puan durumu Avrupa kürtleri tarafından çok fazla desteklenen takımlar Kürdistan devleti ve Türkiye’de bulunan kürtler tarafından da desteklenmektedir. Kürt gençlerinin futbola kazandırılması ve futbol dünyasında kürtlerin tanınması için bu iki büyük takım büyük adımlar atmıştır. Türkiye’de bulunan kürtlerin de gözdesi olan takımlar her yıl artan başarıları ile isimlerinden söz ettiriyorlar.

Ayrıca henüz Dalkurd ve Kurdspor kadar ismi duyulmasa da Belçika amatör liginde futbol oynayan All Korend kürt futbol takımı yükselerek futbol hayatına devam ediyor. İsveç ligi dünya üzerinde kürt futbol takımları olarak ismini duyuran futbol takımlarının en büyük isteklerinin Türkiye’de kamp yapmak ve Türk takımları ile karşı karşıya gelmek olduğu vurgulanıyor. Dalkurd şampiyon oldu Kürt futbol takımları dünya liginde yer alarak Türk takımlar ile karşılaşmanın onlar için büyük bir şeref olacağını belirtiyorlar. Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları futbol yorumcularının ve araştırmacı yazarların çok sık haber yaptığı kürt futbol takımları hızlı bir yükseliş ile futbol hayatında yerlerini almıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Futbol Tarihine Damga Vurmuş Kürt Futbol Takımları ve Başarıları