e
sv

Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları

Kürt Edebiyatı tarihten günümüze pek çok önemli eserler ile pek çok önemli yazarın kaleminden dökülen yapıtlardan oluşuyor. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Derinlemesine incelendiğinde Kürt yazarların eserlerinde bir var oluş hikayesi ve direnişin hikayesi konu edilmektedir.
kürt edebiyatçıları
avatar

Hiva Sönmez

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt Edebiyatı tarihten günümüze pek çok önemli eserler ile pek çok önemli yazarın kaleminden dökülen yapıtlardan oluşuyor. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Derinlemesine incelendiğinde Kürt yazarların eserlerinde bir var oluş hikayesi ve direnişin hikayesi konu edilmektedir. İslamiyet öncesine bakıldığında Kürt Edebiyatında bir bilgiye rastlanmazken yakın tarihte pek çok yazarın önemli eserlerini okumak ve yorumlamak mümkündür.

Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları

Kürt edebiyatında şiirsel yaklaşımlar ile hikayeye dökülmüş pek çok esere rastlamak mümkündür. Kavuşamamaya dair aşk hikayelerinin de sıkça bilindiği eserlerde  Mem Û Zîn  olmak üzere sayısız eser kendini göstermektedir. Kürt Dili ve Edebiyatında pek çok eser 1920 1960’li yıllarda yazılı kaynaklara resmi olarak geçirilebilmiştir. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Ancak sözlü olarak günümüze kadar pek çok edebi eser aktarılmıştır. Kür Dili Ve Edebiyatının en önemli detayı ise halkın yaşamsal kültüründen beslenmesidir.

Kürt Yazar Ehmedê Xanî Ve Günümüze Damgasını Vuran Eserleri

Ehmedê Xanî Kimdir? Kürt edebi tarihinde en çok merak edilen eserleri halk söylemlerinden yola çıkarak kitaplaştırılmış ve belgeleştirilmiştir. Kürt edebiyat tarihinin en önemli yazarları arasında ise ilk akla gelen kişi Ehmedê Xanî’dir. Kürt edebiyat tarihinde eserlerindeki derinlik ile en dikkat çekici yazarlarından biri olan yazarın tam olarak doğum ve ölüm yılı bilinmemektedir. Ahmede Hani Hayatı Ancak Kürt Edebiyatına hayat veren bir yazar olması ve çok önemi eserleri hem Kürt Edebiyatına hem de edebiyat tarihine kazandırdığı kıymetli bir detay olarak belirtilmelidir. Ehmedê Xanî eserleri, Ehmedê Xanî’nin en önemli eserlerinden birisi olan Mem Û Zîn  gerek içeriği, gerekse anlatım dili olarak yazarın başyapıtlarından biridir.

Ehmedê Xanî Eserleri

Mem u zin kitabı Mem Û Zîn  adlı eseri yazar Kürtçe olarak kaleme almıştır. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Bu eser pek çok edebi türlerde olduğu gibi destansı bir aşk hikayesini anlatan bir konuyu içermektedir. Net bir ifade ile kitap mesnevi olarak tanımlanmaktadır. Mesnevi sözlük tanımı ile divan edebiyatı örneklerinde içeriği uzun olan hikayelerin daha kısa olarak yazılması olarak ifade edilmektedir. Bu içeriklerde aruz ölçüsü de kullanılmaktadır. Ancak aruz ölçüsü bu hikayeleştirme şeklinde daha kısa olarak yazılmış bir içerikten oluşmaktadır. Bu kitabın konusu günümüzde oldukça dikkat çekici bulunmuş ve 1991 Yılında Yönetmen Ümit Elçi tarafından filmi çekilmiştir. Yazarın diğer kitapları ise; Reyahin-i Aşk, Nubihara Piçukan , Hemu Berhem, Nehcul Enam Eqida İmane’dir.

Yaşar Kemal’in Kürt ve Dünya Edebiyatında Bıraktığı İzler

Yaşar Kemal Kimdir? Kürt yazarlarından biri de dünyaca tanınmış olan ve pek çok eseri de yabancı dillerde çevrilmiş olan Yaşar Kemal’dir. Yaşar Kemal kitap yazarlığı, şiir, senaryo gibi pek çok sanat alanında kalemini konuşturmuş yazarlardan biri olmuştur. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Başarıları nedeni ile de uluslar arası pek çok ödüle layık görülen yazarlardan biridir. Yaşar kemal ilk olarak şiir yazarak edebiyat dünyasına adım atmıştır. Yaşar Kemal ilk şiirini yazdığında 15 yaşındadır. Seyhani görüşler adlı bu şiiri ise o dönemin pek çok dergisinde yayımlanmıştır.

kürt edebiyatçıları

kürt edebiyatı

Yaşar Kemal Eserleri

Yaşar Kemal Hayatı, Yaşar Kemal 1923 Yılında Hemite’de doğmuş ve 2015 Yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Yazarın en çok bilinen ve ses getiren eserlerinden olan İnce Memed hala günümüzde de en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Yaşar Kemal eserlerinde Anadolu’da yaşanmışlıkları dile getiren bir üslup ile eserlerini oluşturmuştur. İnce Memed eseri tam olarak dört kitaptan oluşan ve pek çok dilde de çevirisi yapılmış eserlerden biridir. Yaşar Kemal Eserleri, İnce Memed eserinin kısaca özeti ise: düzene karşı gelen ve insan ilişkilerinde başka bir gözle bakan biri konu edilmiştir. Yaşar Kemal’e ait Yer Demir Gök Bakır, Orta Direk, Yılanı Öldürseler, Ağrı Dağı Efsanesi, Sarı Sıcak, Ölmez Otu, Fırat Suyu Kan Akıyor, Demirciler Çarşısı Cinayeti, Anotalien Tales, Binboğalar Efsanesi, Yağmurcuk Kuşu, Karıncanın Su İçtiği, Deniz Küstü adlı pek çok eseri bulunmaktadır.

Abdullah Cevdet Ve Düşünce Üzerine Eserleri

Abdullah Cevdet kimdir? Abdullah Cevdet hem siyaset hem de çeviri üzerine pek çok eseri ile günümüzde hala en çok konuşan Kürt edebiyatçılardan biridir. Yazar pek çok eseri ile dikkat çekmiş bir kaleme sahiptir. Ancak yazar yazdığı Kürtçe şiirler ile bilinmektedir. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Abdullah Cevdet’in dikkat çeken diğer önemli eserleri ise Kürtçe düşünce kitapları olmuştur. Çeviri olarak da pek çok Kürtçe eseri bulunmaktadır. 1869 Yılında Malatya’da doğan yazar hem gençlik yıllarında hem de üniversite döneminde yakından siyaset ile ilgilenmiştir. Abdullah Cevdet hayatı, Yazar arkadaşları ile beraber kurdukları İttihad-i Osman Cemiyetinde uzun süre faaliyetler yürütmüştür. Abdullah Cevdet o yıllarda sivri çıkışları ve yazıları hem olumlu hem de olumsuz olarak eleştirilerin hedefinde olmuş, hatta düşünceleri ile bazı dönemlerde tutuklanmıştır.

Abdullah Cevdet Eserleri

O süreçlerde yayımda olan Meraş Ve Mizan Dergilerinde çalışmaları bulunan yazar bir süre sonra sürgün edilmiş ve çalışmalarına ise Mısır’da devam etmiştir. Bir dönem Türk erkekleri ile ilgili yazdığı olumsuz bir yazı nedeni ile tüm dikkatleri üzerine topladı. Abdullah Cevdet eserleri, yazılarında Türk erkeklerini aşağılayıcı içerikler olduğu için oldukça tepki çeken bir yazar olmuştur. Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları Abdullah Cevdet günümüzde de yazdığı kitaplar ve hayatı ile en çok dikkat çeken Kürt Edebiyatçılar arasında yer almaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yakından Takip Edilen Kürt Edebiyatçıları