e
sv

molotof kokteyli ve kürtler

 • küçült
 • düz
 • büyüt
 • paylaş
 • Kundir

Yasadışı Eylemlerde Kullanılan Suç Aleti: Molotof Kokteyli

Molotof kokteyli çoğumuzun eylemlerde, yürüyüş ve gösterilerde gördüğü masrafsız bir silah çeşididir. Kürtlerin son 20 yılda en çok tükettiği silah türlerinden biride sayılabilir :) Hepimiz bu isme aşina iken şimdi Molotof Kokteylin nereden geldiğini beraber öğrenelim.

Molotof adı nereden gelmektedir?

Molotof Kokteyli adını Rus diplomat ve politikacı Vyaçeslav Molotov'dan almaktadır. 1940'larda Fin-Sovyet arasında çıkan savaşlarda Fin askerleri savaşın sorumlusu olarak gördükleri Molotov'a atfen bu ev yapımı patlayıcı bombayı icat edip ismine de Molotof Kokteyli adını verirler. Vyaçeslav Molotov, kendi adının bir savaş silahına verilmesinden bir hayli rahatsız olmuştur.

Soldan Sağa: Vyaçeslav Mihayloviç Molotov, Josef Stalin
İspanya İç Savaşı'nda Molotof Kokteyli

Molotof ilk defa İspanyol iç savaşında keşfedildiği bilinir. İspanya iç savaşı sırasında milliyetçi kuvvetler tarafından Sovyet T-26 tanklarına karşı kullanılmıştır. Molotof'un gücünü göre General Francisco Franco birçok askerin bu silahı kullanmasını emreder. Molotof ilk olarak İspanya iç savaşında görülmüş olsa da o zaman henüz tam olarak bir isim kendisine verilmemiştir. İlk ismi Kış Savaşı sırasında Finler tarafından Finlandiya'nın bölünmesine sebep olan Rus politikacı ve diplomat Vyaçeslav Molotov'ı aşağılamak amacıyla konulmuştur ve kendisi bu isimden çok rahatsız olmuştur. Bu olaydan sonra dünya genelinde bu silahın ismi Molotof Kokteyli olarak kalmıştır.
Molotof Kokteyli silahının yapılışı

Molotof birçok yanıcı ve patlayıcı maddeyle yapılabiliyor olsa da en çok Sülfürik Asit, Benzin ve Paraf'ın karışımından yapılır. Bir cam şişede toplanan bu karışımlara ucundan bir ip sarkıtılarak fitil oluşturulup o fitil yardımıyla ateşlenilir, fitilin ateşlenmesiyle Molotof infilaka hazır hale gelir. Molotof Kokteyli ateşlenip hedefe atıldığı yerde büyük bir alev topunu oluşturur. Bu silah çeşidi özellikle II. Dünya Savaşında neredeyse bütün devletlerin askerleri tarafından tanklar, makineli tüfek, depo ve mevzi yerlerini imha etmek amacıyla kullanılmıştır.
Daha Büyük Çapı: Napalm Bombası ve Enfal Katliamı

II. Dünya savaşının sonlarında kullanılmaya başlanılan ve Vietnam Savaşının bir simgesi haline gelen Napalm Bombası da, gerçekte Molotof Kokteylinin daha büyük çaptaki hali olarak görülmektedir.

Yıllardır çeşitli çatışma ve gösterilerde kullanılan Molotof Kokteyli, II. Dünya Savaşı sonrasında Gerilla hareketleri uygulayan çeşitli örgütler tarafından daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Molotof Kokteyli hazırlamak, bulundurmak ve kullanmak neredeyse her ülkede bir suç unsurudur. Türkiye'de ise bu silahı kullananlar 8 ila 12 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ayşe
  6 sene önce

  Aha ha ha Şeytan molotoflamakta nedir ya 🙂 siz kürtler acaipsiniz

  yorum beğen