e
sv

sırnakın son halii

  • küçült
  • düz
  • büyüt
  • paylaş
  • Kundir

Şırnak’ın Son Hali

Hendek süreciyle 14 Mart 2015 yılından beri sokağa çıkma yasağı bulunan Şırnak'ta yasak geçen ay kısmen olarak kaldırıldı. Peki bu 1 yıllık süreçte ne oldu? Şırnak'ın hali ne durumda? diye soracak olursak Şırnak'tan gelen fotoğraflar oradaki durumun vahametini gözler önüne seriyor..

Şırnak'ta yerleşik halkın çoğu 90'lı yıllarda köyleri yakılıp şehre yerleşen kesimden oluşuyordu, 90'lar da köyleri yakılan bu halkın kaderi 2000'li yıllarda da değişmedi yasaktan sonra Şırnak'a dönen halkın kullandıkları cümleler şuydu: "Şuan Şırnak'ın kendisi yok... Artık şehri olmayan bir memleketim var."

90'larda köyleri yok olan bu halkın 2000'li yıllarda da kocaman şehirleri haritadan silinerek yok oldu... Evi yıkılan halk, şuan çadırlarda yaşayacak durumu geldi.. 14 Mart 2015 yılından beri Şırnak'tan gönümüze sadece Gözyaşı, Kan, Ölüm ve Evleri/Evlatları yok olan bir halk kaldı...

Yaklaşık 1 yıl aradan sonra Yasağın kaldırıldığı Şırnak'ta şuan girişler güvenlik kontrolünden geçilerek sağlanılıyor.


Ajanslarda geçen haberlere göre Hendek Sürecinde yaşanan çatışmalarda 100 binlerce Kürt evsiz/barksız kalırken, 700'den fazla güvenlik görevlisi ve yaklaşık 8 bin PKK genci hayatını kaybetti.

Liste-İçin-Tıklayınız-1