e
sv

Nuhun Gemisi Nerededir? – Nuh’un Gemisi ve Kürt Dağları

Allah’tan bir lütuf ile tufanda sularda dolaştıktan sonra, suların çekilmesi ile birlikte ilk yapıldığı yerdeki kızak üzerine indirilmiştir. Ve indirildiği yer Cudi Dağı değil, Ararat’tır. Yani Agiri, yani Ağrı Dağı’dır.  
nuhun gemisi nerededir?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt peygamberler hakkında sitemizde yazılar yazmıştık. Şimdi de Nuhun Gemisi Nerededir? yazısı ile Hz. Nuhun gemisi hangi dağdadır, Nuh’un gemisi ve Kürdistan ile beraber Hz. Nuh Kürt müdür gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz. Gelin hep beraber Nuh’un gemisi nereye oturdu? öğrenelim.

Nuhun Gemisi Nerededir?

İncil’in “Genesis” bölümünde, Nuh’un Gemisinin, Ararat Dağları’nın üzerinde durduğu yazılmaktadır. İncil uzmanları, Ararat Dağları’nın, eski Urartu krallığının dağları olduğunu söylüyor.

Doğubayazıt Durupınar’da yer alan gemi şekilli oluşum da, Nuh’un Gemisi araştırmacılarını Geminin Ararat’ta olduğunu doğrulamkatdır. Müzede de bu gemi ile ilgili buluntular ve tespitler sergileniyor. Bir de yine bölgede bulunan ancak henüz koruma altına alınmayan deniz fosillerini de, bu bölgenin geçmişte sular altında olduğunun kanıtıdır.

Nuh’un Gemisi’nin Agiri’nin zirveye yakın bir bölümünde kalıntıları bulundu. Bu da incili doğrulamaktadır. Çünkü İncil’e göre, Nuh’un Gemisi’nin karaya oturmasının ardından yetmiş gün sonra diğer dağların tepeleri görülmeye başlanmış.

Geminin, Cudi Dağı’nda olduğu iddiaları doğru değil. Çünkü “Cuddiyi” kelimse Arapçada tepe ve kızak anlamındadır. “Nuh gemiyi tepeye dengeledi” denilmektedir. Kuran’da “Cudiyyi” kelimesinin geçtiği ayette dağdan (cebel) bahsedilmemektedir.

nuhun gemisi nerededir?
Nuhun Gemisi Nerededir?

Hz. Nuh’un Gemisi Nereye İnmiştir

Arap dil bilimciler “Arapça’da CWD kökünün anlamı “dizgin, dizginlemek”tir. “Cudiyyi” kelimesi ismi mensub bir kelimedir. Yani bir yere veya bir şeye ait olmayı bildirir. Bu durumda Cudiyyi kelimesi “dizginleme yeri, dizgin yeri veya dizginleme, dizgin aleti anlamına gelmektedir. Kuran’da “Gemi Cudi Dağına indi” diye bir ayet yoktur” demektedirler.  

Bunun cevabı çok açıktır: Bir geminin dizginlendiği ve üzerine oturabileceği yer veya şey gemi kızağıdır. Zaten çok büyük bir geminin kızaksız bir ortamda inşa edilmesi mümkün değildir. Ağrı Dağı Tarihi yazımıza da bakabilirsiniz.

“Cudiyyi” kelimesi burada bir gemi için kullanıldığından, geminin dizginlendiği yer anlamındadır. Yani “Cudiyyi” kelimesi gemi kızağı da demektir. “El cudiyyi” olarak marife olduğundan Nuh peygamberin gemiyi ilk inşa ettiği kızaktır. Bir gemi ancak bir kızak üzerinde dik olarak inşa edilebilir. Aksi takdirde yan yatar ve bu gemiyi suya indirmek veya inşa etmek mümkün olmaz. Diğer ayetlerden geminin bu günkü omurgalı ve kaburgalı gemilerin ilki olduğu biliniyor. Bize ayet olarak bırakılan şeyin geminin kendisi değil, aslında ayet olarak bırakılanın bu tip gemi yapım teknolojisi olduğudur.(1)

Başka ayetlerden de geminin buharlı bir gemi olduğu, sular yükselmeden hemen önce insan ve hayvanların gemiye binmiş oldukları anlaşılmaktadır. Eğer gemi bir kızak üstünde olmasa sular yükselmeden gemiye binmek mümkün olmazdı. Çünkü gemi yan yatar durumda olurdu.

Allah’tan bir lütuf ile tufanda sularda dolaştıktan sonra, suların çekilmesi ile birlikte ilk yapıldığı yerdeki kızak üzerine indirilmiştir. Ve indirildiği yer Cudi Dağı değil, Ararat’tır. Yani Agiri, yani Ağrı Dağı’dır.  

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Nuhun Gemisi Nerededir? – Nuh’un Gemisi ve Kürt Dağları