e
sv

Ağrı Dağı Tarihi – Gilîdax ve Ağrı Dağı Hakkında Bilgiler

Ağrı Dağı Tarihi il ilgili bilgileri Gilidax neresidir? sorusunu sorarak vereceğiz. Bilindiği üzere Ağrı DAğının Kürtçe ismi Gilidax olarak da söylendiği tahmin edilir. Gelin hep beraber Ağrı DAğı tarihini inceleyelim.
ağrı dağı tarihi
avatar

Ahmet Kizil

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ağrı Dağı Tarihi bir çok medeniyete öncülük etmiştir. Giilidax Ağrı Dağının en bilinen isimlerinden biri de olabilir. Bu makalede Ağrı Dağı Hakkında Bilgiler veirken ayrıca Ağrı Dağının geçmişine de odaklanabileceksiniz. Gelin hep beraber Ağrı Dağı hakkında tüm bilgileri öğrenelim.

Ağrı Dağı Tarihi

Bazid ovasının kuzeydoğusunda yükselen ve 5165 metreyle bir tek Ortadoğu’nun değil, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan volkanik Ağrı Dağı, büyük gezim potansiyeline sahiptir. Burası dağcılık sporuyla ilgilenenlerin aradığı tüm özelliklere haizdir. Amatör dağcıların rahatça çıkabileceği rahat güzergâhları olduğu benzer biçimde profesyonel dağcıların zorlukla tırmandıkları yerleri de vardır. Tırmanış mesafesinin yüksek olması ve çıkışın başladığı yere kadar motorlu araçlarla gidilebilmesi de önemli bir avantajdır. İşte bu gizemli ve heybetli dağa ulaşmak için Bazid en önemli eşiktir. Asırlardır bir oldukça gezginin uğrak yeri olan ilçe, dağ turizmi açısından uzun yılların donanımı ve deneyimine sahiptir.

Ağrı Dağı Tarihi ve Iğdır illeri sınırları içerisinde bulunan Büyük Ağrı Dağı ile minik Ağrı Dağı’nı kapsayan alanın “Ağrı Dağı milli Parkı” olarak belirlenmesi, Türkiye Çaşama ve Orman Bakanlığının 14.10.2004 tarihli ve 6669 sayılı yazısı üzerine, 2873 sayılı ulusal Parklar kanununun 3. Maddesine gore Bakanlar Kurulunca 01.11.2004 te kararlaştırılmıştır. Böylece Ağrı Dağı Türkiye’nin 35.Ulusal Park özelliğine sahip alanı olmuştur.(1)

Çeşitli topluluklar Ağrı Dağını kendi dillerinde adlandırmışlardır. Kürtçe de Gri dax, Türkçede Eğri dağ da denilen Ağrı Dağı’nın en yaygın adı Ararat’tır. Farsçada Kuh-i Nuh, Ermenice de Masis, Arapçada Cebel ûl Haris(Büyük Ağrı) adıyla anılmaktadır. Ararat adının Nuh efsanesinden geldiği belirtilir. M.Ö. Ortadoğu tarihinin en geleneksel kaynağı olarak bilinen eski Ahid’in(Tevrat) beş kitabından ilki olan Tekvin’de Ararat ilk kere şöyle geçmektedir”Ve vapur yedinci ayda, ayın on yedinci gününde Ararat dağları üzerine oturdu.”(8.Bap 4.Ayet) Daha fazla bilgi için Ağrı Kürt Mü? makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Ağrı Dağının ilk tırmanışı kayıtlara nazaran 9 Ekim 1829 senesinde Prof. Frederic Von Parat tarafınca gerçekleştirilmiştir. Son 9 sene boyunca tırmanışa kapalı olan dağ tırmanışlarının yeniden başlatılması 2000 seneninın adım atarında olmuştur.

ağrı dağı tarihi
Ağrı Dağı Tarihi

Ağrı Dağı Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı dağı, Bazid ilçesinin en önemli sevdası, bir doğa harikasıdır. Yaklaştıkça büyüklüğü ve güzelliği ile insanı hayran bırakan, zirvesinden kar noksan olmayan bu heybetli dağ, bölge insanının yaşam deliğinin her kesitine, her karesine yüzyıllardan bu yana damgasını vura gelmiştir. Yüzyıllardır gezginlerin ve bilginlerin dikkatini çeken Ağrı Dağı ülkemizde ve dünyada türkülere, efsanelere, araştırma ve mitolojiye en çok konu olan dağ unvanını da taşımaktadır. Nitekim Nuh tufanı öncesinde Hz. Nuh ve binmiş olduğu geminin sular çekilince bu dağda karaya oturmuş olduğu asırlardır söylenegelmiştir. Tarih araştırmacılarının ve bilim adamlarının ilgi odağı olmasının bir nedeni de budur.

Bu dağın Bazid ovasından yekpare bir kitle halinde birden yükselivermesi onun şahane görüntüsünün temel sırrı olsa gerek. Himalaya ve Ant’lar gibi ulu dağlarda bu yükselme katman tabaka olduğundan, birdenbire yükselen Ağrı Dağı Tarihi bu görkeminden yoksundur. Ağrı Dağı Tarihi hakkında bilgiler verdiğimiz makalemizin sonuna gelirken ayrıca Ağrı Dağı Direnişi yazımızı da okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ağrı Dağı Tarihi – Gilîdax ve Ağrı Dağı Hakkında Bilgiler