e
sv

Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü(Batman Köyleri, Batman İlçeleri)

Batman Yakıtlı köyü elektrik enerjisini yeni alınan karar beraberinde ücretli olarak kullanıyor. Fakat yıllar öncesinde burada yaşayan nüfusun ücretsiz şekilde elektrik enerjisi kullandığı biliniyordu. Nüfusun az olması ve gelir kaynaklarının düşük seviyede olmasıyla elektrik enerji gideri buradaki insanların ödeyebileceği gücün üstünde bulunuyor.
kürtçe batman yakıtlı köyü
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe şehir isimleri yazılarımızın ardından Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü(Batman Köyleri, Batman İlçeleri) başlığı ile karşınızdayız. Bu yazımızda Batmandaki köylerin Kürtçe isimleri veya Kürtçe Batman ilçelerinin isimleri gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz.

Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü(Batman Köyleri, Batman İlçeleri)

Batman Yakıtlı köyü il merkezine bağlı ve nüfusu 44 olarak bilinmektedir. Merkeze olan uzaklığı 23 kilometredir. Köylü insanların yaşamı ve ekonomik hayatı tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuştur. Batman’a bağlı Yakıtlı köyünün il ve ilçe arasında asfalt yol bulunmaktadır. Burada yaşayan insanlar temel ihtiyaçlarını görmek adına bu yolu kullanmaktadır. Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü Batmanın Yakıtlı köyüyle ilgili çıkan haberler arasında 74 yıldır elektrik enerjisini ücretsiz kullandıkları biliniyordu. Fakat kesinleşen haberler arasında köyün enerjisi kesilmiş olup aboneliklerin oluşturulduğu ve ücretli elektrik kullanılacağı biliniyor. Burada yaşayan insanların büyük bölümü Kürt milliyetine aittir. Ayrıca köyle ilgili önemli durumlardan biri de köylülerin yaşam savaşı verdiği yöndedir. (1)

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri

Kazancını ve ekmeğini taştan çıkaran insanlar kimi zaman zor koşullarla karşılaşıyor olsa da genel olarak hallerinden memnun oldukları biliniyor. Ahır ve ev yapımlarında kullanacakları taşları günler süren bir koşuşturma içinde dağlardan getiriyorlar. Yeterli gelmeyince taş kırma işlemleri yapıyorlar. A’dan z’ye tüm işlerini kendi başına yapan Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü bu açıdan muazzam bir doğu kültürünü yansıtmış bulunuyor. Kürtçe şehir isimleri hakkında detaylı bilgi için Kürt ilçelerin Kürtçe isimleri yazımıza da bakabilirsiniz

Batman Yakıtlı Köyü Kürtçe İsmi

Batman Yakıtlı köyü Kürtçe ismi Gercüş ilçesine bağlı olarak biliniyor. Fakat geçmiş yıllarda Diyarbakır’dan Şama giden yolun bu mevkiden geçmesi nedeniyle eski isminin Şahmar olduğu bilinmekteydi. Daha sonrasında 1926 yılında ilçe özelliği kazanıp Mardin iline bağlanmış ve adı Gercüş köyü olarak belirlenmiştir. Mardin ilinden sonra da Batman iline bağlanarak eski adıyla Hermes olarak bilinmektedir. Fakat Gercüş ilçesine bağlı olmasıyla Gercüş köyü olarak ta ifade edildiği bilinir. Türkiyedeki Kürt Aşiretlerinin Listesi yazımıza da bakabilirsiniz.

kürtçe batman yakıtlı köyü
Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü

Batman Yakıtlı Köyü Değirmeni

Batman Yakıtlı köyü değirmeni ilin 3km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Burada bulunan değirmen su arkının öğütme ve su kulesinden oluştuğu bilinmektedir. Yıllarca öğütme işlemleri köylüler tarafından burada yapılmıştır. Planlı öğütme alanının üst kısmı tümden yıkılmış olup öğütme bölümüne geçilen tarafın açıklık oluşan yerden kullanıldığı bilinir. Buranın doğusunda dikdörtgen görünümlü alan bulunur. Bu alan hayvanların dinlenmesi açısından kullanılan yer olduğu bilinmektedir. Fakat köylülerin hangi amaçla kullandığı tam olarak bilinmemektedir. Girişin Batı tarafa baktığı ve üst kısmın yıkıldığı değirmende su kulesinin içi casla sıvanmıştır.

Kürtçe Batman Köy İsimleri

Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü Değirmenin oluşturulmasında moloz taşlar, kesme taşlar, harç ve cas harcı kullanıldığı bilinir. Fakat tahribata çok fazla maruz kalmış bu mekân günümüzde işlevini tamamen yitirmiş ve kullanılamaz haldedir. Sadece tarihi açıdan köyü gezerken görebileceğiniz yığıntı diyebiliriz. Kürt nüfusunun en çok olduğu şehirleri merak ediyor musunuz? O halde Kürtlerin en çok olduğu şehirler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

kürtçe batman köy isimleri
Kürtçe Batman Köy İsimleri

Batman Yakıtlı Köyü Gelir Düzeyi

Batman Yakıtlı köyü gelir düzeyi kapsamında 74 yıla öncesine ve İsmet İnönü zamanına uzanan ücretsiz elektrik uygulaması çok dikkat çekici bir konu olmuştur. Birçok kez bu şekilde gündeme gelen köy için gelir düzeyiyle bazı durumları belirtmek gerekiyor. Tarım ve hayvancılık ile geçim yapan köylüler, ne yazık ki enflasyon artışından çokça etkilenmiştir. Burada yaşayan insanlar yeterli bir iş verimliliğine sahip olamadığı için Batıya göç etmiştir. Bu yüzden yüksek bir gelir seviyesinin olmadığını ve yaş ortalaması yüksek kişilerin burada bulunduğunu söylemek gerekiyor. Kürtçe Şehir ne demektir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Batman Yakıtlı Köyü Elektrik

Batman Yakıtlı köyü elektrik enerjisini yeni alınan karar beraberinde ücretli olarak kullanıyor. Fakat yıllar öncesinde burada yaşayan nüfusun ücretsiz şekilde elektrik enerjisi kullandığı biliniyordu. Nüfusun az olması ve gelir kaynaklarının düşük seviyede olmasıyla elektrik enerji gideri buradaki insanların ödeyebileceği gücün üstünde bulunuyor. Bu yüzden eski sistemin devam etmesi köy yerleşim planının daha çok ilerlemesini sağlayacak şekilde düşünülmektedir. Fakat bu konuyla ilgili net adımlar atılmamıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Batman Yakıtlı Köyü(Batman Köyleri, Batman İlçeleri)