e
sv

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri

Bugün Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri başlıklı makalemizde Silvanın kürtçe ismi, vartonun kürtçe ismi, malazgirtin kürtçe ismi, ercişin kürtçe ismi gibi aramalarla bu ilçelerin isimlerini öğrenmek isteyen kişilere kolaylık olması adına tüm ilçeleri tek makalemizde topladık. Bilmediğim izilçelerin karşısına soru işareti ekleyerek bu tür ilçeleri bilen kişilerin karşılığını yorumda veya iletişim kısmından bizlere bildirmelerini rica ediyoruz.
kürtçe isimleri
avatar

Kundir

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri başlıklı makalemizde Silvanın kürtçe ismi, vartonun kürtçe ismi, malazgirtin kürtçe ismi, ercişin kürtçe ismi gibi aramalarla bu ilçelerin isimlerini öğrenmek isteyen kişilere kolaylık olması adına tüm ilçeleri tek makalemizde topladık. Bilmediğimiz ilçelerin karşısına soru işareti ekleyerek bu tür ilçeleri bilen kişilerin karşılığını yorumda veya iletişim kısmından bizlere bildirmelerini rica ediyoruz.

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri

Kürt illeri arasında yer alan birçok ilin kürtçe isimleri ile beraber ilçelerin kürtçe isimlerini paylaştığımız bu yazımızda başta Diyarbakır kürtçe ilçe isimleri olmak üzere Batman kürtçe ilçe isimleri ile van kürtçe isimlerini öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde Muş kürtçe ilçe isimleri ile şanlıurfa kürtçe ilçe isimlerini de konumuzda görebilir hatta sivas kürtçe isimlerini dahi öğrenebilirsiniz.

Diyarbakır İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri başlıklı makalemizde ilk olarak Diyarbakır ilçeleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Diyarbakırın toplam 13 ilçesi bulunmaktadır. Kürtçe Amed-Amîda-Diyarbekir olarak adlandırılan bu şehirde 13 ilçenin kürtçe karşılığını vermiş bulunmaktayız. Buna göre Silvan ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Dicle ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Eğil kürtçe ismi nedir?, Kulp kürtçe ismi nedir?, Kocaköy kürtçe ismi nedir?, Bismil kürtçe ismi nedir? Çermik kürtçe ismi nedir?, Çınar kürtçe ismi nedir?, Çüngüş ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Ergani ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Hani ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Lice ilçesinin kürtçe ismi nedir? ve son olarak Hazro ilçesinin kürtçe ismi nedir? sorularını soran kişilere birer cevap mahiyetinde olan bilgileri vermiş bulunmaktayız.

Silvan / Farqîn

Dicle / Pîran

Eğil/Gêl

Kulp / Pasûr

Kocaköy / Karaz

Bismil / Bismil

Çermik / Çermûg (Çêrmûge)

Çınar / Çinar

Çüngüş / Şankuş

Ergani / Erxenî

Hani / Hêne (Hêni)

Hazro / Hezro

Lice / Licê

Iğdır İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Iğdır ilçelerinin kürtçe isimlerini de belirttiğimiz bu başlıkta toplam 3 ilçenin bilgilerini vermiş bulunmaktayız. Iğdır ilinin kürtçe ismi İdir olarak bilinmektedir. Öte yandan kürtçe il ismi dışında ığdır ilçelerinin kürtçe isimlerini de yazdık. Aralık ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Tuzluca ilçesinin kürtçe ismi nedir?, Karakoyunlu ilçesinin kürtçe ismi nedir? gibi soruları soran kişilere cevap mahiyetinde bilgiler vermiş olduk.

Aralık / Başan

Tuzluca / Tozan

Karakoyunlu Qereqoyinlî

Batman İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Bir diğer Kürt şehirlerinden biri olan Batman hakkında bilgiler verelim. Batman’ın kürtçe ismi Êlîh olarak bilinmektedir. Batmanın 4 ilçe ve 1 baykan adındaki beldesinin Kürtçe isimlerini aşağıda paylaşıyoruz. Beşiri ilçesinin kürtçe ismini merak edenler böylece bu başlık altında Gercüş ilçesinin kürtçe ismine ulaşıp Hasankeyf ilçesinin kürtçe bilgilerini de öğrenebilirler. Aynı şekilde Kozluk Kürtçe ismini merak edenler ile Sason kürtçe ilçesinin ismini merak edenler de bu başlıkta meraklarını giderebilirler.

Beşiri / Qûbîn

Gercüş / Kercews

Hasankeyf / Heskîf

Kozluk / Hezo

Sason / Qabilcewz

Baykan / Xana Hewêl

Siirt İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Bu başlığımızda ise Siirt hakkında bilgiler vereceğiz. Siirt ilinin kürtçe ismi Sêrt olarak bilinmektedir. Bu başlık altında ise Siirt ilçe ve beldelerinin kürtçe isimlerine ulaşabileceksiniz. Böylece kurtalan ilçesinin kürtçe ismi ile baykan kürtçe ismini merak edenler merakını gidermiş olup aynı şekilde Eruh ilçesinin kürtçe ismi, pervari ilçesinin kürtçe ismi ve Şirvan ilçesinin kürtçe isimlerini de öğrenmiş olacaklar.

Kurtalan / Misirc

Baykan / Hawêl

Eruh / Dih

Pervari / Berwarî – Xezxêr

Şirvan / Xizxêr – Kufra

Aydinlar / Tillo

Garzan / Zok

Adıyaman İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Adıyaman İlinin kürtçe ismi Semsur olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Kahta ilçesinin kürtçe ismi, Besni ilçesinin kürtçe ismi, Gölbaşı ilçesinin kürtçe ismi, Samsat ilçesinin kürtçe ismi, Çelikhan ilçesinin kürtçe ismi, Gerger ilçesinin kürtçe ismi, Sincik ilçesinin kürtçe ismi, Tut ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Kâhta / Kolik

Besni / Bêhiştî

Gölbaşı / Serê Golan

Samsat / Şemîzînan

Çelikhan / Çîlikan

Gerger / Alduş

Sincik / ?

Tut / ?

Şanlıurfa İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Şanlıurfa İlinin kürtçe ismi Riha olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Halfeti ilçesinin kürtçe ismi, Hilvan ilçesinin kürtçe ismi, Bozova ilçesinin kürtçe ismi, Suruç ilçesinin kürtçe ismi, Ceylanpınar ilçesinin kürtçe ismi, Viranşehir ilçesinin kürtçe ismi, Siverek ilçesinin kürtçe ismi, Birecik  ilçesinin kürtçe ismi, Harran ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Halfeti / Xelfetî

Hilvan / Cirna Reş

Bozova / Hevagê

Suruç / Pîrsus

Ceylanpınar / Serê kanî

Viranşehir / Wêranşar

Siverek / Girê Sor

Harran / ?

Birecik / ?

Akçakale / ?

Karaköprü / ?

Haliliye / ?

Eyyübiye / ?

Muş İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Muş İlinin kürtçe ismi Mûş olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Hasköy ilçesinin kürtçe ismi, Bulanık ilçesinin kürtçe ismi, Malazgirt ilçesinin kürtçe ismi, Korkut ilçesinin kürtçe ismi, Varto ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Bulanık/Kop

Hasköy/Dêrxas

Malazgirt/Mılazgirt

Korkut / Tîl

Varto / Gimgim

Malatya İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Malatya İlinin kürtçe ismi Meletî olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Arapkir ilçesinin kürtçe ismi, Ağın ilçesinin kürtçe ismi, Hekimhan ilçesinin kürtçe ismi, Arguvan ilçesinin kürtçe ismi, Darende ilçesinin kürtçe ismi nedir? Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri konumuza devam ediyoruz.

Arapkir / Erebgir

Ağın / Axên

Hekimhan / Hekîmxan

Arguvan / Erxevan

Darende / Arende

Akçadağ / Argan

Yeşilyurt / Çirmik

Pötürge / Şîro

Doğanşehîr / Wêranşar

Şırnak İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Şırnak İlinin kürtçe ismi Şirnex olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Kumçatı ilçesinin kürtçe ismi, Beytuşşebab ilçesinin kürtçe ismi, İdil ilçesinin kürtçe ismi, Güçlükonak ilçesinin kürtçe ismi, Cizre ilçesinin kürtçe ismi, Silopi ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Kumçatı / Dêrgûl

Beytuşşebab / Bêşebab

Idil/ Hezex

Güçlükonak / Basan

Silopi / Girgê Amo

Cizre / Cîzra Botan

Kahramanmaraş İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Kahramanmaraş İlinin kürtçe ismi Gumgum olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Türkoğlu ilçesinin kürtçe ismi, Afşin ilçesinin kürtçe ismi, Elbistan ilçesinin kürtçe ismi, Pazarcık ilçesinin kürtçe ismi, Göksun ilçesinin kürtçe ismi, Andırın ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Türkoğlu / Kurdoxolî

Elbistan / Elbîstan

Afşin / Avşîn

Pazarcık / Pazarcix

Göksun / Goksun

Andırın / Andirîn

Çağlayancerit / ?

Onikişubat / ?

Dulkadiroğlu / ?

Nurhak / ?

Ekinözü / ?

Van İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Van İlinin kürtçe ismi Wan olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Erciş ilçesinin kürtçe ismi, Başkale ilçesinin kürtçe ismi, Gürpınar ilçesinin kürtçe ismi, Gevaş ilçesinin kürtçe ismi, Bahçesaray ilçesinin kürtçe ismi, Çaldıran ilçesinin kürtçe ismi, Özalp ilçesinin kürtçe ismi, Edremit ilçesinin kürtçe ismi, Muradiye ilçesinin kürtçe ismi nedir? Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri yazımıza devam ediyoruz.

Erciş / Erdiş

Başkale / Elbak

Gürpınar (Van) / Xewasor

Gevaş / Westan

Bahçesaray / Müks

Muradiye / Begir

Edremit / Artemêtan

Özalp / Qelqeliya

Çatak  / Şax

Çaldıran / ?

Saray / ?

İpekyolu / ?

Tuşba / ?

Erzurum İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Erzurum İlinin kürtçe ismi Erzerom olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Hınıs ilçesinin kürtçe ismi, Horasan ilçesinin kürtçe ismi, Oltu ilçesinin kürtçe ismi, Pasinler ilçesinin kürtçe ismi, Karayazı ilçesinin kürtçe ismi, Tekman ilçesinin kürtçe ismi, Aşkale ilçesinin kürtçe ismi, Şenkaya ilçesinin kürtçe ismi, Çat ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Hınıs / Kelê, Xinûs

Horasan / Xoresan

Oltu / Oltî

Pasinler / Hesenkeleh

Karayazı / Gogsî

Tekman / Tatos

Aşkale / Aşkeleh

Şenkaya / Olîlî

Çat / Çad

İspir / Îspîr

Tortum / Tortûm

Narman / Îd

Olur / Olûr

Pazaryolu / ?

Yakutiye / ?

Palandöken / ?

Aziziye / ?

Karaçoban / ?

Uzundere / ?

Köprüköy / ?

 

Elazığ İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri yazımıza Elazığ ile devam ediyoruz. Elazığ İlinin kürtçe ismi Xarpêt olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Karakoçan ilçesinin kürtçe ismi, Arıcak ilçesinin kürtçe ismi, Kovancılar ilçesinin kürtçe ismi, Maden ilçesinin kürtçe ismi, Ağın ilçesinin kürtçe ismi, Keban ilçesinin kürtçe ismi, Sivrice ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Ağın / Axin

Alacakaya / Xulaman

Arıcak / Mîyaran

Baskil / Baskîl

Karakoçan / Dep – Depe

Keban / Keban

Kovancılar / Qovancîyan

Maden / Maden

Palu / Pali

Sivrice / Sîvrîce

Kars İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Kars İlinin kürtçe ismi Qers olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Kağızman ilçesinin kürtçe ismi, Digor ilçesinin kürtçe ismi, Selim ilçesinin kürtçe ismi, Susuz ilçesinin kürtçe ismi, Arpaçay ilçesinin kürtçe ismi, Sarıkamış ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Kağızman / Qaqizman

Sarıkamış / Qamuşan

Digor / Têkor (Dugor)

Selim / Selîm

Susuz / Cilawûz

Arpaçay / Zarûşad

Bitlis İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Bitlis İlinin kürtçe ismi Bedlîs olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Ahlat ilçesinin kürtçe ismi, Güroymak ilçesinin kürtçe ismi, Adilcevaz ilçesinin kürtçe ismi, Hizan ilçesinin kürtçe ismi, Mutki ilçesinin kürtçe ismi, Tatvan ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Ahlat / Xelat

Güroymak / Norşin

Adilcevaz / Elcewaz

Hizan / Xîzan

Mutki / Matkî

Tatvan / Tûx

kürtçe isimleri

kürt ilçeleri

Erzincan İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Erzincan İlinin kürtçe ismi Erzîngan olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: İliç ilçesinin kürtçe ismi, Çayırlı ilçesinin kürtçe ismi, Kemah ilçesinin kürtçe ismi, Refahiye ilçesinin kürtçe ismi, Tercan ilçesinin kürtçe ismi, Üzümlü ilçesinin kürtçe ismi nedir?

İliç /İlîç – Nahalê Zelal (Erzîngan)

Çayırlı / Mansî

Kemah / Kemah

Kemaliye / Egîn

Refahiye / Gêrcanis

Tercan / Tercan

Üzümlü / ?

Otlukbeli / ?

 

Sivas İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Sivas İlinin kürtçe ismi Séwaz olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Yapalı ilçesinin kürtçe ismi, Gürün ilçesinin kürtçe ismi, Kangal ilçesinin kürtçe ismi, Suşehri ilçesinin kürtçe ismi, Yıldızeli ilçesinin kürtçe ismi, Koyulhisar ilçesinin kürtçe ismi, Hafik ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Yapalı-Ulaş / Qamaro

Gürün / Gurun

Kangal / Kangal

Suşehri / Sûşehrî

Yıldızeli / Yildizelî

Hafik / Hafîk

Koyulhisar / Koyûlhîsar

Şarkışla / Şarkişla

Zara / Koçgirî

Divriği / Dîvrîxî

İmranlı / Kamîlava

Gemerek / Gemerek

Altınyayla / ?

Gölova / ?

Akıncılar / ?

Doğanşar / ?

Bingöl İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Bingöl İlinin kürtçe ismi Çewlîg olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Karlıova ilçesinin kürtçe ismi, Genç ilçesinin kürtçe ismi, Kiğı ilçesinin kürtçe ismi, Adakli ilçesinin kürtçe ismi, Solhan ilçesinin kürtçe ismi, Yayladere ilçesinin kürtçe ismi, Yedisu ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Karlıova / Kanîreş

Genç / Darè Xéni – Dara Hênî – Gînc

Kiğı / Géxî

Adakli / Xâzârpert

Solhan / Bongilan – Bongilane

Yayladere / Xorxol

Yedisu / Çêrme

Tunceli İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Tunceli İlinin kürtçe ismi Dêrsîm olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Çemişgezek ilçesinin kürtçe ismi, Hozat ilçesinin kürtçe ismi, Mazgirt ilçesinin kürtçe ismi, Nazimiye ilçesinin kürtçe ismi, Ovacık ilçesinin kürtçe ismi, Pertek ilçesinin kürtçe ismi, Pülümür ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Çemişgezek/ Çemişgezek

Hozat / Xozat

Mazgirt / Mazgêrd

Nazimiye / Qisle

Ovacık / Pulur

Pertek / Pêrtag – Pêrtage

Pülümür / Pilemûrîye

Ardahan İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri makalemize Ardahan ile devam ediyoruz. Ardahan İlinin kürtçe ismi Erdexen olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Çıldır ilçesinin kürtçe ismi, Hanak ilçesinin kürtçe ismi, Mehmetaliarslan ilçesinin kürtçe ismi, Göle ilçesinin kürtçe ismi, Posof ilçesinin kürtçe ismi, Damal ilçesinin kürtçe ismi, Göle ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Çıldır / Zûrzûnan

Hanak / Xenêk

Mehmetaliarslan /xoçvan/kora

Göle / Golan

Posof / Duxur

Damal / Demal

Mardin İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Mardin İlinin kürtçe ismi Mêrdîn olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Midyat ilçesinin kürtçe ismi, Nusaybin ilçesinin kürtçe ismi, Yeşilli ilçesinin kürtçe ismi, Savur ilçesinin kürtçe ismi, Mazıdağı ilçesinin kürtçe ismi, Derik ilçesinin kürtçe ismi, Dargeçit ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Midyat/Midyad

Nusaybin/Nisêbîn

Yeşilli/Rişmil

Savur/Stewrê

Mazıdağı/Şemrex

Derik/ Derika Çîyayê Mazî

Dargeçit / Kerboran

Omerli/Mahsertê

Kızıltepe/Qoser

Duruca / Kertwênê

Hakkari İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Hakkari İlinin kürtçe ismi Colemerg olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Şemdinli ilçesinin kürtçe ismi, Çukurca ilçesinin kürtçe ismi, Yüksekova ilçesinin kürtçe ismi, Esendere ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Hakkari / Colemerg

Şemdinli / Şemzînan

Çukurca / Çelê

Yüksekova / Gever

Esendere / Bajêrgan

Ağrı İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Ağrı İlinin kürtçe ismi Agirî olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Diyadin ilçesinin kürtçe ismi, Doğubeyazıt ilçesinin kürtçe ismi, Eleşkirt ilçesinin kürtçe ismi, Hamur ilçesinin kürtçe ismi, Taşlıçay ilçesinin kürtçe ismi, Tutak ilçesinin kürtçe ismi, Patnos ilçesinin kürtçe ismi nedir?

Ağrı / Agirî

Diyadin / Gîyadîn

Doğubeyazıt / Bayîzd(Bazîd)

Eleşkirt / Zêdkan(Elajgir)

Hamur / Xamûr

Taşlıçay / Avkevirk

Tutak / Dutax

Patnos / Panos

Gaziantep İlçelerinin Kürtçe İsimleri

Gaziantep İlinin kürtçe ismi Dîlok olarak bilinmektedir. Bu başlığımız altında şu soruların cevabını elde edeceksiniz: Kilis ilçesinin kürtçe ismi, Nizip ilçesinin kürtçe ismi, Oğuzelî ilçesinin kürtçe ismi, Islahiye ilçesinin kürtçe ismi, Yavuzelî ilçesinin kürtçe ismi,  Araban ilçesinin kürtçe ismi nedir? Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri başlıklı konumuzu gaziantep ilçeleri ile noktayacağız.

Kilis / Kîlîs

Nizip / Belkîs

Oğuzelî / Tîlbîşar

Islahiye / Îslahiye

Yavuzelî / Çînçîn

Araban / Ereban

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ferit
  6 sene önce

  Tebrik ederim çok deyerli bilgiler aldim .kürtçe ilçe isimlerinde bi yanlışlık var elaziğ kovancılar ilçesi nin kürtçe ismi maciran dır. Bide mandan aşireti hakında hiç bilgi alamadım.

  yorum beğen
  • Kundir
   6 sene önce

   Bazı ilçelerin birden fazla isimleri vardır, Kovancılar’da bu ilçelerden biridir.. Rica ederiz faydali bilgiler için bizi takipte kalabilirsiniz.. İyi Günler.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürt İlçelerin Kürtçe İsimleri