e
sv

Enfal Katliamı Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

enfal katliamı gerçekleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Irak Yönetimi’nin Kürtlere uyguladığı Enfal Operasyonu 3 Yıl sürdü ve bu operasyon kapsamında daha önce eşi benzeri yaşanmamış olan Halepçe Katliamı vahşeti de Kürtlere yaşatıldı.. Resmi kayıtlara göre 1986-1989 tarihleri arasında süren Anfal Operasyonu, Kürtlerin topyekun bir yıkımdan geçirilmesi hedeflenen bir operasyondu. Zalim Saddam uyguladığı bu vahşet ile insanların tepkisini çekmemek için Kuran’daki Anfal Suresinin ismini alarak, gerçekleştirdiği operasyona Enfal Operasyonu demiştir… Ve bu zulmüne İslam dinini de alet etmeyi başarmıştır, oysa hepimiz biliyoruz ki Saddam’ın yaptığı bu vahşeti İslam literatüründe görmemiz mümkün değildir ve İslam gibi kutsal bir din asla böyle bir vahşeti benimsemez…

 

Anfal Operasyonu ile 180.000 ‘den fazla Kürt öldürüldü. Saddam Hüseyin Dokan Baraj Gölü’nün kapaklarını açması ile 1000’lerce Kürt, Baraj sullarının akımına kapılarak yaşamlarını yitirdiler. Suyun dinmesi ile Baraj suyu altında kalan birçok insanın cesedi çamur altından çıkarıldı..

 

Bu operasyon kapsamında 100.000’lerce Kürt toplu mezarlara gömüldü, binlerce Kız çocukları ve Kadınlar kaçırılarak namusları kirletildi… Anfal Operasyonu dünyanın Halepçe’den sonra gördüğü en vahşi katliamlardan biriydi.. Kürtler aradan uzun bir süre dahi geçmeden 2 farklı soykırıma uğrarken, Dünya bu vahşetlere seyirci kalıyordu..

 

Enfal Katliamı ile ilgili birçok şey yazıp, konuşuldu bizlerde bir çeşit araştırmalar doğrultusunda yaşanılan bu vahşetin gerçeklerini madde halinde sizlere sunuyoruz..

 

İçindekiler:

14 Nisan Güney Kürdistan’da yaşanılan Enfal Katliamının Yıl Dönümü. İşte Enfal Katliamı ile İlgili bilim, bilmediğimiz gerçekler;

enfal erkekleri

1-) Enfal Katliamı’nın yaşanması resmi olarak 1986 Yılında görülse de, Soykırım süreci 1983 Yılında Barzan erkeklerinin katli ile başladı..

 

enfal katliamında ölen kişi sayısı

2-) 10 ile 70 yaş arasındaki 8.000 Barzan Ferdi aynı gün topluca evlerinden alınarak Irak’ın Güneyindeki çöllerde diri diri gömülerek öldürüldü.

 

barzan dulları

3-) 1983 Yılında Barzan Ailesindeki erkeklerin çoğu öldürülürken, Kadınları da zorunlu olarak Erbil ve Musul’a zorunlu ikamette tabi tutuldular.

 

enfal toplu katliam

4-) 1986 ile 1989 yılları arasında çoğunluğu Kürt toplamda 182 Binden fazla Kürdistan’lı kimyasal silahlarla öldürüldü.

 

enfal köyleri

5-) Bu tarihler arasında Güney(Irak) Kürdistan’da 4670 köyün 4000’i Enfal Soykırımı ile yerle bir edildi. 182 Bin’den fazla Kürdistan’lı öldürüldü, bunun yanında 1800 Okul, 300 Hastane, 3000 Camii ve 27 Kilise yıkılıp yakıldı. Bu 3 yıllık süre içerisinde Güney Kürdistan’daki köylerin yüzde 90’ı tamamen yok edildi.

 

halepçe katliamı

6-) Enfal Operasyonu kapsamında yer alıp duyulan katliamlar arasında Halepçe Katliamı yer almaktadır, bu katliamda Enfal Operasyonu içerisindeki en küçük ölçekli katliamdı. O gün daha medyaya yansıtılmamış Halepçe’den daha vahşi katliamlar uygulandı. Medyaya yansıtılanın aksine Enfal Soykırımı 1989 Yılında Güney Kürdistan’ın Zaxo ilinde son buldu.

 

enfal dulları

7-) Enfal Soykırımı ile Barzan Ailelerinin 1983 yılından beri dünyanın en uzun süren yasını tuttuklarını ve bu ailenin kadınlarının katliamdan sonra yaşadıkları süre boyunca siyahlara bürünüp pek konuşmadıkları ve tarihe “Barzan Dulları” olarak geçtiklerini biliyor muydunuz?

 

kürt düğünleri

8 -) Aradan 30 Yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala Barzan Bölgesindeki birçok yerde düğün yapılmadığı ve müzik dinlenilmediğini biliyor musunuz?

 

kürdistan hayvanları

9-) Saddam zulmü ile sadece insanlar değil o bölgede yaşayan tüm canlılar etkilenmişti. 182 Bin’den fazla Kürt yaşamını yitirirken bunun yanında sayamadığımız 100 Bin’lerce canlı da yaşamını yitirmişti. Enfal Operasyondan sonra oluşan bu inançla günümüzde bu bölgede yaşayan hayvanlar öldürülemez. Bu bölge içerisinde hayvan öldürenler hapisle cezalandırılmaktadır. Bu cezalara göre Kuş öldürenin cezası 4 Yıl hapis iken, Ceylan öldürenin cezası da 14 yıl hapistir. Bu bölge şuan doğal bir sit alanıdır.

 

enfalde ölen kişiler

10-) Güney Kürdistan parlamentosu’nda Milletvekili olan bir Vekil 2005 Yılında cesur bir çıkış yaparak korumaları ile Güney Kürdistan ovalarında tek tek toplu mezar aramaya başladı. Birkaç günlük arama sonucunda yüzlerce cenaze bulduğunu, ve bu cenazellerin aynı yıl Barzan bölgesine getirilip Dna testleri sonucu kimliklerinin belirlenip yeniden gömüldüğünü ama 185 Bin Şehidin içinde sadece bir kaç 100 kişi olduğundan dolayı Kürdistan Hükümeti tarafından kimlik bilgilerinin devlet sırrı olarak tutulması ve hiç kimseyle paylaşılmaması kararlaştırıldı. Ve bu nedenle her Barzan ailesinin çarşamba günleri mezarlıklara gidip, rastgele herhangi bir mezarı seçerek mezardaki o kişiyi kendi çocuğu/eşi/babası/kardeşi yerine koyup ağladıklarını biliyor musunuz?

 

enfal mezarlık

11-) Kürtlerin kutsal günleri arasında yer alan Çarşamba Gününde, Barzanlı aileler her Çarşamba mezarlığa gidip bir mezarın onarımını yapıp, ağlarlar.

 

mesud barzani enfal

12-) Cenazeler Kürdistan’a getirilince Mesud Barzani konuşma esnasında gözyaşlarına hakim olamayıp hıçkırıklarla ağladığı için etraftaki tüm gazetecilerin kameraları toplatılmıştı.

Bir genç “Babama su getirdim” diyerek kürsüye fırladığında tüm kameralar çekimdeydi. “Sussuz Babama Su Getirdim.”

enfal katliamında ölen kişilerin mezarı

13-) Enfal katliamı esnasında öldürülen Kürtlerin, öldürülmeden önce günlerce sussuz bırakıldıklarını Kürdistan’daki her Kürt bilir. Bu nedenle her çarşamba mezarlar sulanır.

 

kürt ordusu

14-) Enfal katliamı süresince Kdp ve Ynk peşmergelerinin şartsız olarak ateşkes ilan ettiklerini ve yüzlerce Ynk Peşmergelerinin Kdp’li mağdur insanlara yardım ederken öldüklerini biliyor musunuz?

 

enfal kadınları

15-) Eş, Baba ve Çocuklarını kaybeden Barzan kadınlarının senelerce Musul ve Erbil’de inşaatlarda çalıştırıldıklarını biliyor musunuz?

 

enfal katliamı kadınları

16-) Nişanlanıp ama daha evlenmeden katledilen Barzan erkeklerinin eşleri bir daha asla evlenmediler. Kadınlar bu matemi canlı tutmak için hep siyah giyindiler.

 

kürdistan bağımsızlık

17-) Enfal ve Halepçe Katliamı ile Güney Kürtleri Bağımsızlık için herşeyi yapmaları gerektiğini anladılar. Yeni Enfal ve Halepçe Katliamları oluşmasın diye Güney Kürtleri Devlet olabilme ruhuyla hep çalışıyorlar.. Ve Bağımsız bir Devlet olmaları an meseledir.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Enfal Katliamı Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler