e
sv

Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri

Kürt Ünlüleri alanında yaptığımız araştırmalarda bugün Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri başlığıyla sizlerleyiz. Bu makalemiz sayesinde Siyahpoş Kimdir? ve Siyahpoş'un hayatı gibi konularda bilgiler elde edip, Siyahpoşun yazdığı şiirler ile Siyahpoşun eserlerini öğrenebileceksiniz. 
siyahpoş hayatı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt Ünlüleri alanında yaptığımız araştırmalarda bugün Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri başlığıyla sizlerleyiz. Bu makalemiz sayesinde Siyahpoş Kimdir? ve Siyahpoş’un hayatı gibi konularda bilgiler elde edip, Siyahpoşun yazdığı şiirler ile Siyahpoşun eserlerini öğrenebileceksiniz. Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri makalemizi oldukça kısa tutmaya çalıştık. Siyahpoş hakkında detaylı bilgiler içeren bir yazıyı daha sonraki günlerde sizlerle paylaşmayı düşünüyoruz.

Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri

Siyahpoş ve Siyehpuş isimleriyle bilinen önemli Kürt şairlerinden birisidir. Doğum yeri ile ilgili çeşitli söylentiler mevcuttur. Cellile Celil gibi bilinen Kürt araştırmacıları Siyahpoş’un Urmiye taraflarında doğduğunu ve sık sık seyahat ettiğinde eserlerinde belirtmişlerdir. Siyahpoş’un İran Kürtlerinden olduğu tahmin edilmektedir.

Siyahpoş’un asıl isminin Muhammed Cewad olduğu yine bazı kürt kaynaklarında geçmektedir. Siyahpoş ve Siyahpuş isimlerinin anlamı ise ‘’kara bağlayan’’ demektir.  Siyahpoş’un ilim öğrenmek için çok fazla gezdiği ve gezdiği yerlerde fazla durmadığı biliniyor olsa da Siyahpoş’un Diyarbakır’ın Silvan( Farqîn) ilçesinde uzun seneler ikamet ettiği Kürtçe kaynaklarda geçmektedir.

siyahpoş hayatı

siyahpoş şiirleri

Siyahpoş Divanı Seyfülmülk

Şiirlerinde genel olarak Kürtçe’nin iki lehçesini kullanmış olsa da yer yer Türkçe ve Farsça’ya yer verdiği görülmektedir. Örneğin ‘’Zulf xalên mahîrûyên, çok Sîyahpoş ettiler. Korkarım ben kara ola çadır û seywanê ma.” Cümlesinde buna rastlayabiliriz.

Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri yakın zamana kadar Siyahpoş’un yazdığı bir divan olduğu Kürt araştırmacılar tarafından söyleniliyordu. Bu divan yaklaşık birkaç yıl önce bulundu. Seyfülmülk isimli bu divanda Siyahpoş’un kendi el yazısıyla yazdığı birçok şiir bulundu. Yaklaşık 300 yıl önce yazılan bu eser İsveç’in Stockholm şehrinde ortaya çıkmıştı.Bu eser uzu seneler boyunca Diyarbakır’ın tanınmış kürt münevverlerinden Şêx Mîsbahê Silîvî tarafından muhafaza edildi. Şêx Mîsbahê Silîvî daha sonra bu eseri okuyucuya ulaştırması için gazeteci olan oğlu Mahabad Arda’ya ulaştırmıştır. Ehmedê Xanî hakkında önemli bilgiler verip Ehmedê Xanînin hayatını özetle anlattığımız Ehmedê Xanî(Ahmed-i Hani) ve Eserleri makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu divan Arap alfabesiyle yazılmış ancak Kürtçenin Kurmanci lehçesiyledir.Bu eser, kaybolan sayfalarından dolayı ilk halinin kaç sayfa olduğu bilinmemektedir. Şu anki bulunan halinde 132 sayfa mevcuttur.

Siyahpoş’un kaç yılında hayata veda ettiği ile ilgili bir bilgi ise bulunmamaktadır.

Kürt şairleri alanında önemli bir konuma sahip olan Siyahpoş hakkında bilgiler içeren bu makalemizde Siyahpoşun şiirleri ile Siyahpoşun Seyfülmülk Divanı hakkında kısa kısa bilgiler verdik. Siyahpoşun hayatını içeren detaylı bilgileri daha sonraki günlerde sizlerle paylaşacağız. Daha önce Feqîyê Teyran Biyografisi başlığıyla paylaştığımız ve Feqîyê Teyranın hayatı ile şiirleri hakkında önemli bilgiler içeren yazımızı da okuyup istifade edebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Siyahpoş Biyografisi ve Şiirleri