e
sv

Ölmeden Mutlaka Görmeniz Gereken Dillere Destan Amediye Şehri

Irak Kürdistanında yer alan ve bir tepede bulunan Amadiye Şehrini ele aldığımız Ölmeden Mutlaka Görmeniz Gereken Dillere Destan Amediye Şehri başlıklı makalemizde Amediye kalesi, amediye tarihi ve kürdistan şehirleri hakkında önemli bilgiler vereceğiz.
amediye gezilecek yerler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Irak Kürdistanında yer alan ve bir tepede bulunan Amadiye Şehrini ele aldığımız Ölmeden Mutlaka Görmeniz Gereken Dillere Destan Amediye Şehri başlıklı makalemizde Amediye kalesi, amediye tarihi ve kürdistan şehirleri hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Ölmeden Mutlaka Görmeniz Gereken Dillere Destan Amediye Şehri

Dağın tepesine kurulu Amediye şehri, Selçuklu hükümdarı İmadeddin Zengi tarafından kurulmuş. Asur döneminde şehirde yıllar boyu Kürtler, Yahudiler ve Asurlular birlikte yaşamışlar. Ayrıca bu güzel şehir Türkiye sınırına sadece 17 kilometre mesafede bulunuyor. İşte dağın tepesinde kurulu tarihi Amediye şehri hakkında önemli bilgiler…

amadiye gezilecek yerleri

amadiye kalesi

Amediye Nerede?

Türkiye sınırına, sadece ve sadece 17 km mesafede bulunan Amediye şehri muhteşem güzelliğiyle bizlere durduğu yerden göz kırpıyor. Güney Kürdistan da yani Irak Kürdistan Federe Devleti ve bağlı olarak konuçlanan Amediye,Duhok ilinin bağlı bir ilçe aslında. Duhok şehir merkezine 70 km mesafede bulunan Amediye, hem doğa, hem de mimarî harikası bir mesken. Hakkari – Çukurca’nın hemen karşısında – Şırnak ili – Uludere’nin çaprazında bulunan Amêdîye’de Kürtçe resmî dil olsa da, Aslında Amediye kelimesinin kökeni Kürtçe olmamakta. Kürtçe olmayan bu isim vaktinde Kürtçeleştirilmiş olan bir nitelendirme. Ayrıca bu il, ismini kurucusu olan Selçuklu hükümdarı İmadeddîn Zengi (1085 – 1146)den alıyor.

amediye gezilecek yerler

amediye şehri

Amediye’nin Tarihi

Kısacası Selçuklu hükümdarının “İmadeddîn” ismi zamanla ağızlarda yuvarlanarak “Amêdîye” olarak anılmaya başlanmış. Yıllar yılı Selçukluların yaşadığı bu ili İmadeddîn Zengi, sarp tepedeki bulunan Aşib Kalesi’nin yıkıntıları üzerine yeni baştan kurarak inşa ettirmiş. 1142 yılında şehri kuran İmadeddin Zengi, ne yazık ki bu inşadan 4 yıl sonra Freng kökenli bir köle tarafından öldürülmüş. Yerineyse İslam tarihinin önemli isimlerinden olan oğlu Nureddîn Mahmud Zengi (1118 – 1174) geçmiş.

amediye gezi rehberi

amadiye şehri

Bu çabalarla 1142 yılında kurulan Amediye’nin gerçek tarihi M. Ö. 3000’liyıllara kadar uzanıyor aslında. Ta ki Asur İmparatorluğuna kadar… Asur İmparatorluğu, yüzyıllar boyu Amediye’yi toprakları olarak kullanmıştır. M. Ö. 612 yılındaysa Asur imparatorluğu Kürtler’in ataları olarak bilinen (Zazacaya benzer Med dilinde konuşan) Med’ler tarafından yıkılır. Kürt devleti olan Med ‘ler, Şehr-i Rey adlı bölgeyi başkent yapar. Sonrasında burada yıllar yılı Kürtler, Asurîler ve Yahudîler üç ayrı etnik topluluk olarak iç içe yaşar.

Amediye; fotoğraflarını dahi görseniz aşık olmanıza yetecek masalsı bir güzelliğe sahip adeta Kaf dağının ardından size göz kırpan büyülü bir ilçe. Ayrıca da dağ platosu üzerinde konuçlanmış ve sanki dünyadan arınmış olan küçük ve güzel bir şehircik edasında görünüyor uzaktan bakan gözlere. Mevki olaraksa Duhok ilinin 90 km kuzeydoğusunda bulunan ilçe araçla sadece bir saatlik mesafede duruyor.

amadiye gezilecek yerleri

amadiye tarihi yerleri

Güzel bir kaleyi andıran mekan bin yıl önce inşa edilmiş yanı sıra 5 bin kişilik bir nüfusa sahip. Tarihi dokusu bozulmamış olan Amediye evlerinin birçoğu halen daha orijinal mimarisini muhafaza ediyor. Orijin taş işçiliğinin yanı sıra kale içinde daire formundaki tasarımını muhafaza eden şehirde Kürt atalarının bıraktığı özgün doku hal daha göze çarpan güzelliklerden. Kasaba sakinlerinin yüzyıllardır kullandığı Eski Cami ve şehrin eski kapısı tarihi eser tadında ve hala daha kullanıma açık. Amediye’ye gittiğinizde gezip görmeniz gereken yerler arasında; Amediye Kalesi, Kubhan Okulu, Solav Şelalesi, Musul Kapısı, Bere Sılı Parkı bulunuyor.

Amediye’nin Görülmesi Gereken Yerleri

Amediye Kalesi ve Eski Cami; şehrin içinde yer alan kale kendisi gibi tarihi mekanlara da ev sahipliği yapıyor. Kalenin eski kapısı kalenin batısında yer alıyor. Yanı sıra yukarıda da sözünü ettiğimiz Eski Cami merkezde konuçlanıyor. Camide bulunan minare, kubbe ve Zoroastrain Kapısı da tarihi eserlerden. Yüzyıllar boyu Osmanlı / Badinan Beyliği’ne ait olan Amediye, bir dönem bu beyliğin başkenti olarak da kullanılmıştır. Hatta eski emirlerin mezarları hala burada bulunuyor.

Solav Şelalesi; Solav şelalesi bir tatil beldesi ve Amediye ilçesine dört km uzaklıkta bulunuyor. Solav şelalesi aynı zamanda muhteşem güzellikte bir görsele sahip olan ağaçlarla dolu bir vadide bulunuyor ve vadideki dağların yamaçlarından Amadiye bahçelerine dökülüyor. Çağlayan tadında akan şelale her yıl yerli yabancı turistlere de ev sahipliği de yapmakta. Solav şelalesi dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ağırlandığı turistik bir mekan olduğundan beldede bolca otel, motel ve çardak mevcut.

kürdistan tarihi yerleri

amadiye gezilecek yerleri

Bere Sılı Parkı; Amediye ilçesinin doğusunda yer alan park, sonbahar aylarında Hasat festivaline ev sahipliği yaptığından yöre sakinlerinin ve çevre illerin odak noktasına dönüşmüş. Parkta yer alan tesis ve piknik alanlarıysa bir mesire yeri tadında düzenlenmiş.

Kubhan Okulu; eski İslami medreselerinden biri olan bu okul şimdilerde tarihin aşındırıcı etkisinden nasibini almış ve tarihi kalıntılara dönüşmüş durumda. Kalenin kuzey doğusunda yer alan okul, ağaçlarla dolu bir bahçede yer alıyor. 18.yüz yılda İslam ilmi sahibi olmak isteyen öğrencilere din eğitimi veren okuldan bir çok islam alimi mezun olmuş.

Musul Kapısı; Kare Kapısı – Sincar Kapısı da denen bu kapı, Ashobi hayvan özelliklerine ve insan şekline benzeyen iki kayadan oluşuyor. Aşkanyan ve Part-Alfreton adıyla anılan bu iki kaya, arkeologlara göre çok eski tarihlerden kalmadır. Yine arkeologların bölgede yaptığı çalışmalara göre yörede M.Ö. 7. Yüzyıla ait iskeletler bulunuyor. Tarihi Asur dönemine kadar dayandığı sanılan güzel Amediye,nin her yeri tarih kokuyor desek yeridir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ölmeden Mutlaka Görmeniz Gereken Dillere Destan Amediye Şehri