e
sv

Kürtçe Çeviri

Kürçe öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak için Türkçe Kürtçe Sözlük Çeviri, Türkçe Kürtçe Cümle Çeviri İndir konularını ele alarak yayınladığımız Kürtçe Çeviri makalemizde sizlerde kolaca kürtçe öğrenme yöntemini elde edebilirsiniz.
kürtçe türkçe çeviri cümlesi
avatar

Kundir

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürçe öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak için Türkçe Kürtçe Sözlük Çeviri, Türkçe Kürtçe Cümle Çeviri İndir konularını ele alarak yayınladığımız Kürtçe Çeviri makalemizde sizlerde kolaca kürtçe öğrenme yöntemini elde edebilirsiniz. Türkçe Kürtçe çeviri yardımıyla Zana Farqînî’nin Kürtçe Türkçe sözlüğünden istifade ederek ele aldığımız makalemizde sizlerde kolayca Türkçe Kürtçe cümle çeviri kurarak Kürtçe öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kürtçe Çeviri

Kürtçe dili Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana birçok otorite tarafından resmi ve tek başına bir dil olarak kabul edilmemektedir. Kürtçe’nin ayrı bir dil olarak kabul edilmemesine rağmen Kürt dili oldukça zengin ve köklü bir birikime sahiptir. Kürtçe’de tüm diller de olduğu gibi farklı lehçeler ve şiveler mevcuttur.

Herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki Cumhuriyet’ten önce Kürtler dilleri, kültürleri ve kavim kimlikleriyle tanınıyor, biliniyordu. Misal, Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde, Kürtçeden ve Kürtçenin lehçelerinden söz eder. Kürtçenin zengin ve kadim bir dil olduğunu; Farça, İbranice ve “Derice”den ayrı olduğundan bahsetmiştir.

Şemsettin Sami Kamus’ül Alâm adlı eserinde, Ziya Gökalp de çeşitli makaleleri ve demeçlerinin yanı sıra Kürt Aşiretleri Hakkında Sosyolojik Tetkikler adlı eserinde, Kürtçenin diğer dillere benzemediğini ve bağımsız, zengin bir dil olduğunu söyler. Tüm bu eserlere ve söylemlere rağmen halen birçok yerde Kürtçe ayrı bir dil olarak kabul edilmemektedir. Dünya’da Kürtçe dilini yaklaşık olarak 50 Milyon kişi konuşmaktadır. Bu sayı birçok ülke nüfusundan daha fazladır.

Kürtçe Sözlük

Kürtçe dili bu kadar zengin bir dil olduğu için ve bu dili konuşan kişi sayısı oldukça fazla olduğundan dolayı birçok kişi Kürtçeyi merak etmekte ve bazı kelimeler,cümlelerin anlamlarını öğrenmeye çalışmaktadırlar. Kürtçe son zamanlarda Türkiye’de nispeten daha iyi bir konuma gelmiş ve farklı bir dil olarak benimsenmeye başlanmıştır. Bu kapsam da da birkaç Üniversite de Kürt dili ve edebiyatı bölümü açılmıştır ve bu bölümlere öğrenci kabul edilmeye başlanmıştır. Bu bölümlere olan yoğun ilgi Kürtçe diline olan merakın da en büyük göstergelerinden birisidir.

Kürtçe Türkçe Çeviri, Türkçe Kürtçe Çeviri gibi aramalar şu sıralar Google’de en çok aranan aramaların başında gelmektedir. Durum böyle olunca Google bu duruma daha çok seyirci kalmamış ve Kürtçe – Türkçe google çeviri hizmetini kullanıcılarının hizmetine sunmuştur. Şu sıralar oldukça popüler olan bu çeviri hizmetinden faydalanarak çok kolay bir şekilde Türkçe cümleleri Kürtçe cümlelere çevirebilirsiniz. Bunun yanı sıra googleye ferheng kurdi yazarak yani Türkçe anlamıyla Kürtçe sözlük yazarak farklı Kürtçe çeviri sitelerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Türkçe Kürtçe Çeviri

Türk ve Kürtler yıllardır aynı coğrafya altında yaşamaktadır. Durum böyle olunca Türk ve Kürtler arasında birçok işbirliği olmuş, kendi aralarında kız alıp vermişler ve ciddi bir akrabalık bağı oluşmuştur. Türkiye’de yaşayan Kürtlerin hemen hemen hepsi Okulda Türkçe eğitim gördükleri için Türkçeyi çok rahat bir şekilde konuşabilmekte ve yazabilmektedir. Fakat Türkler için aynı şeyi söylemek pek mümkün görünmemektedir.

Hal böyle olunca Kürt arkadaşı olanlar, Kürt işverini olanlar ve benzeri kişiler Kürtçe dilini merak etmekte ve bazı Türkçe cümleleri Kürtçeye çevirmeye çalışmaktadırlar. Bu durumda da yardıma hemen Kürtçe sözlükler koşmaktadır. Şu sıralarda en çok kullanılan Türkçe Kürtçe çeviri uygulaması Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’nın sunduğu Türkçe-Kürtçe çeviri uygulamasıdır. Kürtçe öğreniyorum bu uygulamaya giderek istdiğiniz Türkçe kelimeyi çok rahat bir şekilde Kürtçe’ye çevirebilir, Kürt arkadaşlarınıza, sevdiklerinize sürpriz yapabilirsiniz.

Bu çeviri yüzde yüz bir şekilde çeviriyi tam olarak çeviremese bile yapılan çevirinin doğru olma olasılığı Yüzde 90 olduğu için en azından işinizi görür diye düşünüyoruz. Google, Kürtçe bilen kişilere seslenerek bu çevirinin yüzde yüz doğru sonuç vermesi için kendilerinden destek beklemekte olduğunu bildirmiştir. Bu çeviri hizmetine destek vermek istiyorsanız yanlış tercüme edilen kelime ve cümleleri google’ye bildirebilirsiniz.

kürtçe türkçe çeviri cümlesi

kürtçe öğreniyorum

Kürtçe Kelimeler

Kürtçede lehçe ve şivelerin varlığını hiç birimiz inkar edemeyiz. Bu kabul edilmesi gereken bir gerçektir ki, Bu gerçeklik yalnızca Kürtçeye ait bir özellik de değildir. Tüm dillerde lehçe, şive ve ağızlar vardır. Dilde standartlaşmadan söz ediliyorsa bu, yazı dilinde aranır. Hangi dilde hem konuşma, hem de yazı dilinde birlik sağlanmıştır ki! Standart bir dil için ise her açıdan elverişli koşullara ve zamana, modernkurum ve kuruluşlara ihtiyaç vardır.Kürtçenin “karma ve derleme bir dil” olduğunu söylerler.

Tümüyle arı ve öz bir dilin varlığını hiçbirimiz ileri süremeyiz zaten.. Her dilde yabancı sözcüklerin olduğunu dilleri araştıran hemen hemen herkes bilir. Bu konuyla ilgili ilginç bir örnek verilebilir. Bütün Müslüman toplumların dillerinde Arapçanın etkisi gözeçarpacak denli fazladır. Hıristiyan dinine mensup ulusların dillerinde aynı etki Latin dili içinsöz konusudur. Bu etkinin kaynağı dinseldir.

Kürtçe dili oldukça zengin bir dil olduğu için birçok Kürtçe kelime mevcuttur. Bu kelimelerden bazılarını Kürt arkadaşlarımızdan sık sık duymamız da mümkündür. Kürtçe de en sık kullanılan kelimelerin başında ‘’Çawani’’ gelmektedir. Türkçe anlamı Nasılsındır. Bu kelimenin yanı sıra ‘’ spas, aşiti,rojbaş,şevbaş ‘’ gibi kelimeleri sık sık duyabilmek mümkündür.

Türkçe Kürtçe Cümle Çeviri

Türk ve Kürtlerin yıllardır aynı coğrafya’da yaşadığını birbirleriyle birçok etkileşimde bulunduğunu yazımızın önceki bölümünde de dille getirmiştik. Asırlardır aynı topraklarda, aynı çatı altında yaşayan Kürt ve Türkler birbirinin dillerini merak etmişlerdir. Kürtlerin büyük bir çoğunluğu Türkiyenin anadili olan Türkçe’yi okulda okutulan bir dil olduğu için öğrenmişlerdir. Fakat Türkler bu konuda pek şanslı olamamıştır.

Kürtçe bilen Türk sayısı oldukça azdır. Bunda Cumhuriyettin kuruluşundan bu yana Kürtçe’nin farklı bir dil olarak kabul edilmemesi, Kürt dili bir dil yoktur söylemleri de etkili olmuştur. Son yıllarda ise Kürtçe biraz da olsa rahat bir nefes almış olup birçok kesim tarafından farklı bir dil olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Bunun yansıması olarak ta birçok ilde Kürtçe dil eğitimi veren kurslar açılmıştır. Hatta birkaç üniversite de Kürt dil ve edebiyatı bölümleri açılmış bu bölümlerde Kürtçe eğitim verilmeye başlanmıştır.

Türkçe Kürtçe Cümle çevirisi ise en çok merak edilen konulardan birisi olmuştur. Kürtçe bilmeyen birçok kişi Kürt arkadaşlarına şu cümlenin Kürtçesi nedir diye merak edip sormuştur. Ya da Kürt bir arkadaşından duyduğu cümleyi merak etmiş ve bu cümlenin anlamını öğrenmek için uğraşlar vermiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu konuda da bazı kolaylıklar elde edilmiştir. Arama motoru google çeviri hizmetlerine Türkçe Kürtçe cümle çeviri hizmetini de eklemiştir. Ve bu çeviri hizmetinden birçok kişi faydalanmaktadır. Google’nın sunduğu çeviri hizmetinin yanı sıra başka birçok sitede çeviri hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetlere ulaşmak için google’ye Türkçe Kürtçe cümle çeviri yazmanız yeterli olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Çeviri