e
sv

Yüksekovalı Vatandaş Savaş Uçağı Yaptı

kardan yapılan eserler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hakkari’de yaklaşık bir aydır yerde kalan kardan istifade eden bir vatandaş, yağan kardan savaş uçağı yaptı.


Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde inşaat işçisi olan M. Şerif Karahan, kış mevsimine girildiğinden dolayı bir süredir işsiz yaşamaktadır. Bu boş vakitlerinde Yeni Mahalle’deki evinin önünde eksi 20 derecede kar ve su kullanarak savaş uçağı yaptı. 11 metre uzunluğunda ve tahmini ağırlı 5 ton olan savaş uçağını tek başına yapan Karahan, işsiz olmasından ötürü devlet büyüklerinden kendisine uzanacak bir yardım elini beklediğini aktardı. Karahan, günde tahmini 6 saat çalışarak 20 gün süre ile bu kardan savaş uçağını tamamladığını kaydetti.

kardan yapılan eserler

Havaların Soğuması ve kar’ı su ile buz haline getirmesinden dolayı büyük zorluklar yaşadığını aktaran Karahan, bu zorluklardan sonra elde ettiği emeğinin sevinci gözlerinden okuyabiliyorduk. 🙂

kardan adam

Yaptığı emeğinin ardından bunları aktaran Karahan, yetkililerden yardım talebinde bulundu.

“Havaların soğuk olması nedeniyle büyük zorluk yaşadığını söyleyen Karahan, “Karın kristal olması nedeniyle yapışması zor oluyordu. Karın yumuşak olması için su kullanarak birbirine yapıştırıyordum. En zorlandığım şeylerden bir tanesi de karın kristal olmasıydı. Kar birbirine yapışmıyordu. Güneşli havada kar yumuşak olur ve daha güzel bir şekilde birbirine yapışırdı” dedi

kardan oyuncaklar

Karahan’ın yaptığı savaş uçağı mahalleliler tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, çocukların oyuncağı haline geldi.
yuksekovada kardan savas ucagi yaptiKarahan’ın eserinden sonra mahalledeki çocuklar ondan etkilenerek farklı fikirler ile kardan yeni şeyler üretmeye çalışıyorlar.

Son olarak Karahan;

“Bu konuda bana yardımcı olana bu savaş uçağını hediye edeceğim. Daha önce de helikopter, ev, dünya figürleri yaptım, onlar küçük olduğu için tatmin olamıyordum. Bu sefer F-16 savaş uçağı yaptım” diye konuştu.

 

savaş uçağı
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yüksekovalı Vatandaş Savaş Uçağı Yaptı