e
sv

Dünyanın en uzun yaşayan adamı ve sırrı

dünyanın en uzun yaşayan adamı ve sırrı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

256 yıldır hayatta olup dünyada her türlü tecrübeyi yaşayan Li Ching Yuen ile tanışmaya ne dersiniz? Çinli Li Ching Yuen dünyaya geldiği yılı bile daha net olarak bilmese de tek bir şeyi çok iyi biliyor: Uzun yaşamanın sırrı…


dünyanın en uzun yaşayan adamı ve sırrı

Li Ching Yuen 1677 yılında Çin’in Szechuan eyaletinde dünyaya geldi. Ona göre ise bu yıl 1736’dır. 256 yılda 23 kez evlenen ve 205 kadar çocuğun da babası olan bu adam, University of Chengdu üniversitesinden Professör Wu Chung-chieh’in araştırmaları sonucunda yeniden ortaya çıktı.

 

Bu Profesörün Çin hükümetinin kayıtları üzerinde yaptığı araştırmaya göre 1827’de kendisinin 150.yıl doğum günü kutlanmıştır. New York Times’ın 1928’deki muhabirinin mülakatına göre ise; yaşlı adamın komşularından olan pek çok yaşlı kişi büyük babalarının çocukluklarından beri Li’yi tanımakta ve çocuklukları sırasında Li’nin yetişkin biri olduğunu söylemektedirler.

dünyanın en uzun yaşayan adamı

Bir herbalist olan Li bunu meslek olarak yapmaktaydı. Herbalistlik; bitki ile uğraşma mesleğidir. Aynı zamanda bir savaş sanatçısı ve stratejist olan Li; bu kadar uzun süre yaşamasının bir sırrı olduğunu söylüyordu. Bu sır yıllar sonra yaşamının son zamanlarında ortaya çıkmıştır.

Uzun yaşamanın sırrı

dünyanın sırrı

O bu kadar uzun yaşamasındaki sırrı 4 koşula bağlıyor:
+ Dingin zihin
+ Kaplumbağa gibi oturmak
+ Bir güvercin gibi neşeli yürümek
+ Bir köpek gibi uyumak
“Benzetmeleri değişik olsa da söylemek istediği şey; nefes teknikleriyle birlikte sakin ve huzurun inanılmaz uzun bir ömre sahip olmaktır.
Bu konuşma 15 Mayıs 1933 tarihinde Time’ın “Tortoise-Pigeon-Dog” başlıklı makalesinde yer almıştır.”
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dünyanın en uzun yaşayan adamı ve sırrı