e
sv

Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi

Kürtlerin islam anlayışı hakkında yazacağımız yazılarımızda ilk makalemiz olan Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi başlığıyla başlamak istiyoru. Ve zamanla sitemizde tüm kürtçe ayetleri paylaşmayı düşünüyoruz. Böylece faydalı bir konu olmasını temenni ediyoruz.
kürtçe kuran meali ve çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün kü makalemizde İslam ile öne çıkan Kürtlerin kendi dillerinden ayetler paylaşacağız. Öncellikle tüm ayetleri paylaşmak yerine Kurandaki en güzel ayetleri seçip onlardan başlamak istedik, daha sonra zamanla tümünü paylaşacağız. İlk makalemiz olan “Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi” başlığıyla konumuza geçelim.

Kürtlerde İslam anlayışı birçok ırktaki gibi tekele indirgenen bir İslamcılıktan öte has, samimi ve ihlaslı bir islam olmuştur. Tarih sayfalarına baktığımızda çoğu ırk islamı kendi tekellerine alıp milliyetçilik veya kendi fikirleri ile islamı süslemeye çalışmışlardır. Böylece İslam üzerinden milliyetçiliklerini daha rahat bir şekilde sürdürmüşlerdir.

Ve sürdürdükleri bu strateji ile çeşitli devlet ve imparatorluklara sahip olmuşlardır. Zira Allah rızası ile beraber o tür ırklarda genellikle milliyerçilikte öne çıkmıştır. İşte bu durumda Kürtlerin tek derdi İslam ve Müslümanlar olduğu için tarihin sayfalarında saf, yüzü ak, temiz bir islamiyet ile çıkmalarıyla beraber her zaman devlet ve imparatorluklardan mahrum kalmışlardır.

Zira Kürtlerin derdi toprak değil aksine Allah’ın rızası olup, adil bir birliktelik olmuştur. Bu iyi niyete karşılık her zaman adil bir birliktelikten de mahrum olmuştur.. Bu duruma  daha fazla girmeden Kürtlerin islamiyetteki ihlaslarına değinmek istedik. İşte bu denli ihlaslı olan kürtler tarihte baktığımızda Kürtçe Kuran okumaları dahi yasaklanmıştı.

İroni gibi görünse de durum tam bundan ibaretti. İslama feda olan bir halkın Kürtçe Kuran okumaları kadar ironik bir durum yoktur. Şimdi bizlerde ilk makalemiz olan Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi başlığından başlayıp zamanla sitemizde tüm kürtçe ayetleri paylaşmayı düşünüyoruz. Böylece faydalı bir konu olmasını temenni ediyoruz.

Kur’an-ı Kerim Kürtçe Meali Oku

Kürtçe kuranı kerim mealini paylaşacağımız bu konumuzda, bakara suresinden başlamak istiyoruz. Rabbimiz bakara suresinin 44. ayetinde yine birçok ayette geçtiği gibi insanların akıllarını kullanmalarını, düşünmelerini yani biz insanları kısaca sorgulamaya yönlendiriyor.

Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi başlığımızın ilk konusu olan Kürtçe Bakara suresinin 44. ayetinde de Rabbimiz akıl ve düşünceye dikkat çekmektedir. Her ne kadar ateistler İslam’ın sorgulama dini olmadığını, hayatın sorgulanması gerektiğini belirtseler de, ayetlerden görüyoruz ki hayatın sorgulanmasına dair en büyük düşünceleri Yüce Rabbimiz bizlere bildirmiştir.

Rabbimiz yarattığı evrenin insanlar tarafından sorgulanıp Allah’a ulaşmayı isterken ne yazık ki günümüzde kibirden kaynaklı olsa güya hayatı sorguluyorum diyen birçok insan gerçek yaratıcıyı görmeyip hayatın basit bir tesadüften oluştuğuna inanıyorlar. Oysa Allahın varlığı ve yaratıcının var olması apaçık ortadır.

Biz daha fazla konuyu uzatmadan Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi başlığımıza devam edip ayetleri yazmaya başlayalım. Allah’ın varlığının delilleri gibi konuları önümüzdeki günlerde uzun bir şekilde sizlerle paylaşacağız. Şimdi Kürtçe-Türkçe sure ve ayetleri paylaşalım;

kürtçe kuran meali ve çevirisi

bakara suresi kürtçe kuran meali ve çevirisi

Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi:

Digel hûn kitêbê jî dixwînin; qey hûn şîretên qenciyê li mirovan dikin û xwe jî ji bir dikin? Ma hûn qet aqil nagirin?

*****

Şirove;

Xwedê teala di vê ayeta pîroz da divê kû mirovên xwenda, pêşî kû şîreta li meriva nekin wekî wan şîretan jîyanaxwe bidomînin.


Bakara Suresi 44. Ayet Türkçe Kuran Meali ve Çevirisi:

Sizler kitabı okuduğunuz halde insanlara iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Aklınızı kullanmıyor musunuz?

*****

Yorum;

Allah-u Teala bu ayeti kerimede Kur’anı okumuş müslümanların, insanlara hakkı tavsiye  ederken öncellikle tavsiye edecekleri konularda kendilerinin uymaları gerektiğini belirtmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ahmet
  6 sene önce

  Kürtçe kuranı kerim meali paylaşımınız çok güzel. Allah razı olsun.

  yorum beğen
  • Kundir
   6 sene önce

   Tşkler cümlemizden.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi