e
sv

BBC’ye Haber Olan 415 Torunlu Bir Kürt: Şaxê Nine

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı arasında yer alan Şaxê Nineyi anlatacağımız BBC'ye Haber Olan 415 Torunlu Bir Kürt: Şaxê Nine başlıklı makalemizde Kürt kadınlarınn yaşı hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca makalemizde Dünyanın en uzun yaşayan kadınları ile ilgili de bilgiler bulmak mümkündür.
kürt aileleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı arasında yer alan Şaxê Nineyi anlatacağımız BBC’ye Haber Olan 415 Torunlu Bir Kürt: Şaxê Nine başlıklı makalemizde Kürt kadınlarınn yaşı hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca makalemizde Dünyanın en uzun yaşayan kadınları ile ilgili de bilgiler bulmak mümkündür.

Dünyaca bilinen BBC haber sitesi geçenlerde D.Bakır’lı bir kürt ninemizin hayatını konu edinmişti. 115 Yaşında olduğu tahmin edilen ve yaşayan bir tarih olarak görülen Şaxê Nine’nin hayatını beraber okuyalım…

D.Bakır Alipaşa Mahallesinde müstakil bir evde yaşayan Şaxê Tayurak’ın 115 yaşında olduğu tahmin ediliyor, en son 3 yıl önce yaptıkları torun sayımında ise 415 toruna sahip olduğu gözlemlendi, bu sayımın şuan en az 430 olduğu düşünülüyor.

Şaxê Tayurak’ın hayatı da her kürdün hayatı gibi acı, ölüm, kan ve gözyaşı ile geçmiştir. Henüz çocuk yaşta iken babası askerlik yapmak için Suudi Arabistan’a gider orada 7 yıl askerlik yapıp D.Bakıra dönerken Şeyh Sait kıyamı patlak verir ve bir daha eve dönmemek üzere Şeyh’in kıyam saflarına katılır.

Babasının ölümü üzerine küçük yaşta evlenen Şaxê Nine ilk evliliğinde 12 çocuk sahibi olur. Çocukları küçük yaşta iken eşi hastalanıp vefat eder bunun üzerine çocuklarını annesine bırakarak başka birisiyle evlenir. Bir anne için dayanılmaz bir acı olmasına rağmen yıllarca çocuklarından ayrı kalarak, yıllarca onları görememiştir.

Çocuklar yıllarca anneannelerini anneleri olarak bilirken aradan yıllar geçince gerçek annelerinin yeni evliliğinde doğan 3 kardeşleriyle tanışırlar.

Şaxê Nine’nin ikinci evliliğinden sonraki evliliğinden ise çocuğu yok.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı

3 Evlilik gerçekleştiren Şaxê Nine, torununun torunu onun da torunu derken beşinci kuşak toruna kadar torunlarını gören nadir insanlardan biri. Torunlarının gerçek sayısını kendisi de bilmiyor ancak kesin sayı için sülalesini tek tek arayıp ciddi bir sayım yapması gerektiğini söylüyor. Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı Üç yıl önce 415 torunu olduğunu da ekliyor.

kürt çocuk sayısı

En büyük çocuğunun yaşı 90 ki o da şimdiden annesinin yolundan gidecek gibi görünüyor, en küçük çocuğu 60, en büyük torunu 70, en küçük torunu ise 2 yaşında, tam beş nesil bir arada.

90 yaşındaki en büyük çocuğu olan kızı Teli Tayurak yardımsız yürümekte zorlanıyor ama onun da hafızası oldukça iyi.

en yaşlı kürt

En küçük çocuğu 60 yaşında olan Cemal Tayurak annesini yanına almış, birlikte yaşıyorlar.

Yaşayan Bir Tarih, Ayaklı Bir Kütüphane

Bir torun için masal yerine tarihi ilk ağızdan dinleyerek uykuya dalmak büyük bir mutluluk olsa gerek. Şaxê Nine Şeyh Sait Kıyamını, Ermeni tehcirlerini, büyük kıtlıkları ve Atatürk dönemini yaşamış.

Böylesine tarihi hazineye sahip bir büyükanne her aileye lazım.

en yaşlı kürt ailesi

Halen Diyarbakır’da bahçeli bir evde küçük oğluyla birlikte yaşayan bu nur yüzlü nineye sağlıklı ve mutlu nice yıllar dilerken çocuk ve torunların yaşlarını öğrendiğimde okul yıllarımızdaki geleneksel yaş sorusu da değişikliğe uğrayarak beynimi yakıyor.

Bir Soru İle Konuyu Kapatalım 🙂

En küçük çocuk 60 en küçük torun 2 yaşında ise en küçük gelin kaç yaşındadır?

kürt aileleri

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Hüseyin
  8 sene önce

  Birçoğumuz torununu görmezken Maşallah nenemiz torunun torunun torunun torunu nu görmüş 🙂

  yorum beğen
 • Elif
  8 sene önce

  Maşallah Allah uzun ömürler versin 🙂 Dediğiniz gibi ninemiz resmen yaşayan kütüphaneymiş.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

BBC’ye Haber Olan 415 Torunlu Bir Kürt: Şaxê Nine