e
sv

Dünyanın En Güzel Köyü: Palangan(Rojhilat)

dünyanın en güzel köyü palangan 1
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kurdistan şehir, ilçe ve köylerini tanıtacağımız Şehir | İlçe | Köy Kategorisindeki makalemizin bugünkü konusu İran Kurdistan’ındaki Palangan Köyü Oldu… Bu kategorimizde sık sık şehir, ilçe ve köylerimizi tanıtmaya çalışacağız istifade etmek için kategoriyi bilgisayar veya telinize kaydedebilirsiniz.

Kurdistan kültür, sanat, tarih ve doğasıyla tarifsiz güzellikleri içinde barındıran yerlerden birisidir. Bu güzelliklerden en çok göze çarpansa şüphesiz Kurdistan’ın Doğa güzellikleri olmuştur. Gerek dağ, gerekse de şelale ve nehirler barındıran bölgemiz, barındırdığı doğa güzellikleriyle birçok köy ve ilimizi yeryüzü cenneti konumuna getirmiştir. Kurdistan’ın birçok il, ilçe ve köyleri güzel olsa da en güzeli herhalde İran Kurdistan’ındaki(Rojhilat) Palangan Köyü‘dür.

Palangan Köyü doğa ve konumu itibariyle dünyanın en güzel köylerinden biri haline gelmiştir. Özellikle köyün içindeki evlerin dizilişi ve topraktan yapılışı köye ayrı bir güzellik katmıştır. Palangan köyü bir vadinin iki yakasında oluşan şirin bir yerdir. Bu köyde merdiven gibi üst üste birbirinden bağımsız yükselen evler, insanın gözlerini kamaştıran cinstendir.

Şimdi güzelliğiyle bizi mest eden bu köyü beraber tanıyalım. 🙂

Palangan, Yerleşim merkezi Tahran’ın 660 km güneybatısında yer alan, İran’ın Kamiyaran şehrine bağlı bir Kürt Köyüdür. Bir vadinin iki yakasına sıralanmış taş evlerden oluşan bu köyde evler merdiven gibi üst üste sıralanmışlar.

Köyün yapısı oldukça ilginç; bir evin çatısı diğer evin bahçesi konumunda inşa edilmiş. Üst evdeki çocuklar bahçelerinde oynarken her zaman komşunun çatısında oynuyorlar aslında. Evlerde lükse dair hiç birşey yok. Elektrik var, ancak bir arıza olduğunda yapılması çok zaman alıyor.

Köyün kuruluş tarihi Farsça kaynaklarda yer almış, Samanyan İmpatorluğu’ndan ve Safevi Devleti’ zamanına kadar uzanıyor. Rivayetlere göre Palangan, Selçuklular zamanında da stratejik olarak çok önemli bir konuma sahip bir köy imiş. Köyün 800 metre yakınında bir kale mevcut. Vakti zamanında kalenin sahibi olarak geçen Kelhur prensleri, bölgenin hâkimiyet kuranları olarak adlandırılmakta. Ve sonra yine rivayetlere göre Erdalan Ailesi, Kelhur Prensleri’nin elinden kaleyi ve bölgenin hâkimiyetini ele aldığı söylenmektedir.

Köy defalarca yıkılımış, tekrar inşa edilmiş. Günümüzdeki Palangan Köyü ise 500 yıl evvel eski köyden 2 km uzakta kurulmuştur.

Dağın zor şartlarına rağmen ayakta duran köylerin en büyük zenginliği, köy içerisinde bulunan 20 tane su kaynağı.

Bu su kaynakları köyün dört tarafında birleşmekte.

Köylüler, bu su kaynaklarını değerlendirerek balık besleme havuzları kurmuş. Diğer geçim kaynakları ise ziraat. Arpa, buğday ve birçok meyve çeşitleri yetiştirilmektedir. Köyü aynı zamanda meşhur kılan bir de nar bahçeleri var. Ve köyde özel olarak nar salçası yapılmakta. El işçiliğinde ise geleneksel Give’den yapılmış ayakkabı ve cecim adı verilen halılar dokunulmakta.

Köylülerin de söylediklerine göre dağda en güzel geçen mevsim bahar. Bahar mevsiminde göçebeler Palangan’a gelir.

Ve köyün etrafına çadırlar kurarlarmış. Göçebeler geldikten sonra köyde festivaller yapılmakta, çocuk şenlikleri, köy oyunları sergilenmektedir. Aynı zamanda turistik bir merkez olan Palangan en çok bahar aylarında ziyaret edilmekte.

Palangan Köyü genelde İran Kurdistan’ındaki bir diğer Kürt köyü olan “Sar Agha Seyed Köyü” ile karıştırılmaktadır.

 

“”Kê ava kirin ev xanên bilind?
Kê pêk anîne ev bajar û gund?
Cegerxwin, Salar û Midya
*******
Kim inşa etmiş bu yüksek hanları
Kim gerçekleştirmiş bu köy ve şehirleri.””

1-) Merdiven gibi üst üste dizilen evler

ğalangan köyü resimleri

2-) Vadi’nin İki Yakasında Sıra Sıra Uzanan Toprak Evler

palangan köyü

3-) Görkemli Dağlara Renk Veren Evler

palangan köyü i̇ran

4-) Çatısında Kaçak Çayla Beraber İzlenilecek Muhteşem Bir Manzara

palangan köyü

5-) Merdiven gibi üst üste dizilen evler

palangan kürt köyü

6-) Her Bir Çatı Bahçe Olacak Şekilde Dizilen Bir Köy

kürt köyleri palangan

7-) Ressamlara Dahi Dudak Uçuklatan Doğal Bir Manzara

i̇ran köyleri palangan

8 -) Evlerin Pencerelerinden Vadiye Sözülen Bir Parıltı

dünyanın en güzel köyü

Bugün Palangan Köyü’nden 8 fotoyu sizlerle paylaşmaya çalıştık, Arşivimizde yer alan birbirinden güzel Palangan Köy Resimlerini bir diğer konumuzda paylaşmaya çalışacağız.. Bu muhteşem görüntülerden istifade etmek için Sosyal Medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz 🙂
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Güzel Köyü: Palangan(Rojhilat)