e
sv

Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür?

Yaptığı açıklamalarla gündem olan ve Kürt Ünlüler arasında yer alan Ered Derdiyok hakkında konuşacağız Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür? başlıklı makalemizde Eren Derdiyok Kimdir?, Eren Derdiyok Kürt müdür? ve Eren Derdiyok Kürdistan açıklamaları hakkında bilgiler vereceğiz.
eren derdiyok kürt müdür?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaptığı açıklamalarla gündem olan ve Kürt Ünlüler arasında yer alan Ered Derdiyok hakkında konuşacağız Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür? başlıklı makalemizde Eren Derdiyok Kimdir?, Eren Derdiyok Kürt müdür? ve Eren Derdiyok Kürdistan açıklamaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür?

Ülkemizin en büyük kulüplerinden olan Galatasaray’da forma giymekte olan Eren Derdiyok 12 Haziran 1988 İsviçre doğumludur. İsviçre’nin Basel kentinde gözlerini dünyaya açan Eren Derdiyok çocuk denecek yaşta futbola başlamış ve futbol kariyerinde de hızla yükselmiştir. İçeriğimizin devamında Eren Derdiyok kimdir ve Eren Derdiyok Kürt müdür daha yakından bakalım…

Doğduğu kent olan Basel’in küçük takımlarından BSC Old Boys’ta henüz 6 yaşındayken 1994 yılında futbola başlayan Eren 2004 yılına kadar takımının alt yaş gruplarında futbol oynamıştır. 2004 yılında A Takıma yükselen eren 2 yıl içerisinde oynadığı 20 maçta 14 gol atarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Güçlü fiziği ile Basel’in takibine takılan Derdiyok; 2006 yılında İsviçre’nin köklü kulübü Basel’e transfer olmuştur.

Basel’de gösterdiği performansla 90 maçta 25 gole imza atan Eren Derdiyok, Basel’den Alman Devi Bayer Leverkusen’e transfer olmuştur. Burada 3 yılda 112 maçta forma giyen Eren Derdiyok 112 maçta 35 gol kaydetmiştir. Akabinde 1899 Hoffenheim’a transfer olan Eren, 1 yıl sonra tekrar Bayer Leverkusen’e kiralanmış ve burada 1 yıl daha forma giydikten sonra 2014 yılında Kasımpaşa’ya transfer olmuştur. Kasımpaşa forması ile çıktığı 39 maçta 16 gol kaydeden başarılı santrafor, 2016 yılında Galatasaray’a transfer olmuş ve kariyerine burada devam etmeye başlamıştır.

Hali hazırda Galatasaray forması ile kariyerini sürdürmekte olan Eren Derdiyok; bugüne kadar İsviçre Milli Takımı formasın da 50 kez giymeyi başarmıştır. Eren Derdiyok İsviçre Milli Takımı adına çıktığı 50 maçta rakip filelere 10 gol bırakmıştır.

Eren Derdiyok Neden İsviçre Milli Takımını Seçti?

Eren Derdiyok’un milli takımda oynamak adına İsviçre Milli Takımı’nı seçmesi kamuoyunda uzun süre gündem olmuştu. Galatasaray’a transfer olduktan sonra Galatasaray Dergisi’ne konuşan ve u durumla ilgili olarak sorulan soruya yanıt veren Eren Derdiyok; İsviçre’de alt yaş kategorilerinde hızla sivrildiğini ve küçük yaş gruplarından başlamak üzere İsviçre Milli Takımı’na davet edildiğini dile getirdi.

Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür? İsviçre Milli Takımı’nın alt yaş gruplarında 6 maçta 9 gol kaydettiğini ve bu nedenle kısa sürede İsviçre A Milli Takımı’na davet edildiğini belirten Eren Derdiyok, aynı dönemde Türk Milli Takımı’ndan davet almadığını dile getirdi. Davet almadığı halde kendisinin Türk Milli Takımı’nda oynamak adına ısrar edemeyeceğini vurgulayan Eren Derdiyok, karşısında İsviçre Milli Takımı’nı seçmekten başka da seçeneğinin olmadığına dikkat çekti. (Eren Derdiyok’un bu açıklamaları Galatasaray’a transfer olduğu 2016 yılından sonra yapılmış olup, yazı sonundaki kaynakçalardan geniş açıklamalarına ulaşılabilecektir.)

Eren Derdiyok Kürt Mü?

Eren Derdiyok’un milli takım seçimi konusunda -o dönem yayımda olan- “sercavan.com” isimli internet sitesinde 2012 yılında bir röportajı yayımlanmıştı / ya da röportajın Eren Derdiyok’a ait olduğu iddia edilmişti. O dönem Almanya’da futbol hayatını sürdürmekte olan Eren Derdiyok, milli takım seçimi konusunda kendisine sorulan sorulara yanıt vermiş ve bir “Kürt olduğunu dile getirdiği iddia” edilmişti.

eren derdiyok kürt müdür?

eren derdiyok kimdir?

Eren Derdiyok Kürdistan açıklaması şu şekilde: “Eren Derdiyok’a ait olduğu iddia edilen röportajın” ilgili kısmında futbolcunun; “Ben Kürdüm ve doğal olarak Kürdistan Bölgesi’ne de bir sempati duyarım. Bu son derece insani bir durum. Türk Milli Takımı’nda oynar ve Türkiye’ye kupa aldırırsam kendi bayrağımı sallayamayacak mıyım? Sizden biri olmam, kimliğimle aranıza katılmam mümkün değil mi? Böyle bir durumda benim çok sıradan bir sevincim onlara cinnet geçirtecektir, kuşkusuz en sert tepki gelecek. Bir Kürt, Kürdistan Bayrağı ile başarısına katkı sağladığı takımının veya Türk Milli Takımı’nın sevincine ortak oluyorsa ne zararı var?” dediği iddia edilmişti.

Eren Derdiyok Kürdistan Açıklaması

Eren Derdiyok’a ait olduğu iddia edilen röportajın devamında da futbolcunun Kürt olduğuna dair benzer ifadeleri bulunmaktaydı. Bununla birlikte, aynı internet sitesinde birkaç gün sonra bir tekzip yayımlandı. Bahse konu tekzip metni şu şekildedir:

Eren Derdiyok hakkında bize gelen röportaj veya söyleşinin sahibi çıkmadı. Bize nasıl geldiğini bile tam olarak anlayamadık. Ancak, bugün aldığımız telefonla ‘Bu söyleşinin Eren Derdiyok ile alakasının olmadığını ve kendisinin bu konuda rahatsız olduğu’ iletildi. Biz de bu haberimizi veya söyleşimizi geri çekiyor. Sayın Derdiçok’tan özür diliyoruz. Derdiyok belli ki bir KÜRD ve Kürd olunca insanın elbette DERDİÇOK olur. O da bizi anlayışla karşılasın. Belki bir yararı olur, dedik. Ama belli ki kaş yapalım derken göze bir diken batırdık.

Ered Derdiyok Kürdistan açıklaması olduğunu iddia edenler, Eren Derdiyok’un açıklamalarını merak edip onu araştırmaya devam etmişlerdir. Bahse konu tekzip metnini yayımlayan “sercavan.com” hali hazırda yayımda olmasa da, bu tekzip metnini aşağıda verdiğimiz kaynaklardan Odatv’nin haber linkinde görebilirsiniz. (Eren Derdiyok’a atfedilen ilgili röportajdan “iddia” olarak bahsetmemizin nedeni de, bahse konu röportajı yayımlayan sitenin sonradan “tekzip” yayımlaması ve hali hazırda yayım hayatına son vermiş olmasıdır)

Tüm bunların yanında dönemin Birgün Gazetesi Yazarı Eray Özer; Eren Derdiyok’un babasının kendisi ile dolaylı yoldan iletişime geçtiğini; ve oğluna atfedilen röportajın asla gerçeği yansıtmadığını ve bu röportajın tamamen uydurma ve yalan olduğunu söylediğini bildirdi.

Eren Derdiyok: Vatan Haini Değilim!

Konu hakkında Kasımpaşaspor’a transfer olduğunda Fanatik Gazetesi’ne de bir röportaj veren Eren Derdiyok, bu röportajda kendisine yöneltilen bir soruya, Yurt dışında kendine benzer durumda çok oyuncu olduğu yönünde cevap vererek; İsviçre’de bir futbolcunun İsviçre Milli Takımı’nda, aynı futbolcunun kardeşinin ise Arnavutluk Milli Takımı’nda görev yaptığını dile getirdi.

Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür? Eren Derdiyok vatan haini midir? sorularından sonra Derdiyok şu açıklamalarda bulunmuştur. Arnavut futbolcunun İsviçre Milli Takımı’nda oynamasının “Arnavutluk’u temsil etme” olarak düşünüldüğünü ancak bizde bu durumun çok farklı anlaşıldığını dile getirdi. Kendisinin vatan haini olmadığını belirten Eren Derdiyok, ülkeyi İsviçre’de temsil ettiği şeklinde düşünülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

KAYNAKLAR:

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRXJlbl9EZXJkaXlvaw – Vikipedi – Eren Derdiyok

http://www.goal.com/tr/news/232/s%C3%BCper-lig/2016/11/07/29270282/eren-derdiyok-isvi%C3%A7rede-%C3%A7%C4%B1k%C4%B1%C5%9F%C4%B1m-daha-h%C4%B1zl%C4%B1-oldu-bu-y%C3%BCzden – Eren Derdiyok Açıklamaları

https://odatv.com/ben-oyle-soylemedim-0507121200.html – OdaTV – Ben Öyle Söylemedim

https://kralspor.ensonhaber.com/eren-derdiyok-vatan-haini-degilim-2015-11-01.html – Eren Derdiyok: Vatan Haini Değilim

http://ersindogan.blogcu.com/eren-derdiyok-ve-kurt-olmak/12689961 – Eren Derdiyok ve Kürt Olmak

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Eren Derdiyok Kimdir? Eren Derdiyok Kürt Müdür?