e
sv

Keje İsminin Anlamı Nedir? Kejê Türkçe Çevirisi Ne Demek?

Keje isim kökeni olarak Kürt diline aittir. Anlamı kız ve Pembe şeklinde belirtilir. Kuran-ı Kerim’de geçmeyen isimlerden biri olarak bilinir.
keje isminin anlamı nedir?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe kız isimleri arasında yer alan Keje ismi sarışın Kürt çocuğu anlamına gelmektedir. Keje İsminin Anlamı Nedir? yazımızda Keje kız mı erkek mi? soruları yer alırken genellikle Keje isminin kızlara verildiğini görmekteyiz. Kürt çocukları genellikle doğarken sarışın olmaktadırlar. Kürtlerin sarışın olmalarının nedenlerinden dolayı Keje ismi kullanılmaktadır.

Keje İsminin Anlamı Nedir?

Kelimelerle araştırma yapan biri için dikkat çekecek başlıklardan biri Kürt dilinde yaygın olarak kullanılan keje ne demek sorgulaması ile öne çıkıyor. Keje; Kürt kelimelerinden biri olup sarışın kız çocuğu anlamına gelmektedir. Çokça kullanılan bu kelime aynı zamanda kıs isimlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Tabii keje kelimesi sadece sarışın kız çocuğu anlamına gelmez.

Aynı zamanda beyaz tenli, kzııl saçlı, çilli ve renkli göze sahip olan çocuklar için kullanılmaktadır. Özel anlam içermesi nedeniyle beğeni toplayan bir kelime olduğunu da belirtmek gerekir. Genel bakımdan keje kelimesi Kürt dilinde çok kullanılır. Çünkü esmer oldukları kadar sarışın ve Avrupalılara benzeyen sarışın tipleri de vardır.

Keje İsminin Anlamı Nedir?

Keje kelimesiyle ilgili belirgin anlamları ifade etme sonrasında keje isminin anlamı nedir sorgulamasını cevaplayacağız. Keje isim kökeni olarak Kürt diline aittir. Anlamı kız ve Pembe şeklinde belirtilir. Kuran-ı Kerim’de geçmeyen isimlerden biri olarak bilinir.

kürtçe-kejê-isminin-anlamı
Kürtçe-Kejê-isminin-anlamı

Kürt toplumunda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kelime anlamı üst başlıkta güzel gözlü ve açık tenli bir kızı belli etmesi nedeniyle güzellikle çağrışım yapan bir ifade içerdiği bilinmektedir. Çünkü bildiğiniz üzere sarışın, mavi gözlü ve açık tenli kızlar her zaman güzel olarak kabul edilmekte ve çokça ilgi görmektedir. Bu yüzden keje kelimesi Kürtler arasında fırsat buldukça kullanılır.

Kürtçe kız isimlerinden bazıları ise şunlardır :

 • Gûlan
 • Gûlistan
 • Berîtan
 • Berîvan
 • Zerya
 • Sosin
 • Solîn

Kejer Kürtçe Ne Demek?

Geçmişte ve Kürt kültüründe aşk hikâyesi de olan kejer Kürtçe ne demek araştırması keje kelimesinin uzamış hali diyebiliriz. Çünkü anlam bakımından aynıdır. Güzel bir kzıı ifade eder. Bu konuyla ilgili görseller, videolar ve hatta yazılar bulunur. Gerçekte yaşanmış bir hikâye olup olmadığı tam bilinmiyor ama keje kelimesiyle belirtilen bir kıza yönelik aşk hikayesi içeren videolar bulunuyor.

keje isminin anlamı nedir?
Keje İsminin Anlamı Nedir?

Çok tıklanmış olan bu konuya dair renkli gözlü kızı ifade eden durum ise kısmen iç yaralayıcı şekilde biliniyor. Bazı fotoğrafçıların böyle kızları çekip çokça ilgi duyulan kişiler şeklinde yorumlaması da fark yaratıyor. Çünkü sarışınlar ve mavi gözlüler her toplumda çeşitli ayrıcalıklara sahip oluyor.

Kejê Türkçe Çevirisi Ne Demek?

Keje isminin Kürtçe yazılışı nasıldır? sorusuna cevap verecek olursak. Kejê ismi doğru şekilde sona şapkalı e harfi eklenerek yazılır. Zira şapkalı e harfi Türkçedeki normal e harfinden farklı olmaktadır. Sitemizdeki Kürtçe eğitim yazılarını okuyarak Kürtçenizi geliştirebilir. Ve Türkçe Kürtçe Çeviriler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kürtçe Türkçe Çeviri için bakınız : https://kundir.net/kurtce-turkce-ceviri/


TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Keje

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Kejê

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Tamam Ne Demek

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Keje İsminin Anlamı Nedir? Kejê Türkçe Çevirisi Ne Demek?