e
sv

Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 2

kürt olduğu bilinmeyen ünlüler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürd olan ünlü listemizin 2. bölümüne gelirken bugünde sizlerle 7 kürd olan ünlüyü tanıtmaya çalışacağız.. Daha önceki listemizde Ali Tekintüre, Aziz Çelik, Sırrı Elitaş, Aytaç Er..vs. gibi ünlüler yerlerini almışlardı bakalım bugünkü listemizde kimler yer alacak..

 

1-) Prf.Dr. M.Salih Mamiş 

prf.dr. m.salih mamiş

Pr.Dr. M.Salih Mamiş ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1989  senesinde üstün başarı ile menzun olmuştur. Gaziantep Üniversitesinden 1992 senesinde yüksek lisans 1994 yılında ise doktora derecesini almıştır.1994 senesinde akademik görevli olarak İnönü Üniversitesinde görev almıştır. Bu Üniversite’de sırasıyla önce Yardımcı Doçent, sonra Doçent ve Profesör ünvanını almıştır.Elektirik-Elektronik bilimlerde Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli akademisyenlerden sayılmaktadır. 10’u yurtdışında olmak üzere 40’ı aşkın bilimsel makalesi yayınlanmıştır.Elektirik güç sistemleri, enerji iletimi ve enerji kaynakları konularında araştırmalar yapmaktadır. M.Salih Mamiş aslen Kâhtalı’dır.

prf.dr. mustafa r. özbek

2-) Prf.Dr. Mustafa R. Özbek 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisidir. Plastik cerrahi alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır. Özbek aslen Kâhtalı’dır.

i̇smet turanlı

3-) Prof. Dr. İsmet Turanlı

Türk-Alman Jinekologlar Derneği eski Başkanı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi menzunudur. 1950’li yılların sonlarında meslek hayatına Almanya’da devam etmiştir. 1958’de Almanya”nin Wuppertal sehrinde Landesfrauen kliniginde bilhassa Laparoskopi mevzuunda bir çok araştirmalar yapıp tibbi dergilerde neşretti.

İlk defa dünyada bir kadında normal yumurtlamanın filmini gercekleştirip beynelmilel kongrelerde takdim etti. 1964’de Köln sehrinde baş asistan, 1966’da Almanya’da ilk Türk doktoru olarak özel klinik açtı. 1970’de Türk çocuklarının Türkçe ve Almancayi birlikte ögrenmeleri için Köln”de bilingual bir Yuva açti.1985’de Türk-Alman Tabibler, 1991 Türk-Alman Jinekologlar Derneği’ni kurdu.

1986’da ilk defa bir Türk kadınında tüp bebek uygulamasını başardı ve tüp bebek mevzuunda biri Türkçe digeride Ingilizce 2 kitabı yayınlandı. 1998 de Alman Cumhurbaşkanı Prof. Roman Herzog tarafından yaptığı sosyo-kültürel ve tıbbi çalışmalar ve Türkiye-Almanya ilişkilerindeki hizmetlerinden dolayı Almanya Devlet Liyakat ödülü ile onore edildi. Pr.Dr. İsmet Turanlı aslen Kâhtalı’dır.

zara

4-) Zara

Halk Müziği’nin sevilen sanatçılarından Zara aslen Kâhta’nın Bağlar köyündendir. Birçok albümü ülke çapında tanınan ve birkaç filmde oyunculuk performansı gösteren Zara, efendi ve mütevazi kişiliğiyle tanınmaktadır. Yayınlanmış 10 albümü vardır.

hamza karabiber

5-) Prof. Dr. Hamza Karabiber

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Malatya İnönü Üniversitesinde Çocuk hastalıkları alanında uzmanlığını tamamladı. KSÜ’de Doçentliğini tamamladı (2004) ve hala bu Üniversitede Çocuk Bölümü Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürüyor.Türkçe ve yabancı dillerde bir çok makalesi bulunmaktadır. Pr.Dr. Hamza Karabiber aslen Kâhtalı’dır.

i̇smail hakkı sunat

6-) İsmail Hakkı Sunat

Ankara Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Sunat, buradan İstanbul Devlet Tiyatrosuna geçmiş ve birçok reklam ve dizi filmde rol almıştır. 2003 yılında ”ayak takımı arasında” isimli tiyatro oyunuyla, Atife Jale Ödül Töreninde,yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu ödülüne layık görülmüştür. 1999 depreminde arama kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılıp gönülleri mest eden Sunat, gürültü yapan komşusuyla yaşadığı bir  tartışma sonrası öldürülmüş ve sanat dünyasını yasa boğmuştur. İ.Hakkı Sunat aslen Adıyamanlı’dır.

ahmet kaya

7-) Ahmet Kaya

Adıyamanlı bir baba ve Erzurumlu bir annenin çoçuğu olarak Malatya’da doğan Ahmet Kaya, protest müziğin aykırı sesi olarak Türkiye Müzik piyasasına damga vurdu. O yasaklı cümlelerin korkusuz dinleticisiydi. Birçok albümü reklamsız ve sponsorsuz milyonlara ulaştı. Şarkıları dilden dile dolaşıyor, ünü günbegün büyüyordu. Ta ki birgün herzaman yaptığı işi birkez daha yapana dek! Birkez daha uslu olmadı ve herkesin cesaret edemediği gerçekleri kendi yalın diliyle seslendirdi ”Kürd olduğunu ve Kürtçe bir şarkı seslendireceğini beyan etti ve sonrasında toplumsal linçe maruz bırakıldı. Ülke’yi terk etmek zorunda kaldı ve ani ölümüyle herkesi yasa boğdu.

liste-icin-tiklayiniz

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 2