e
sv

Kürtçe Ahmet Kaya Şarkı Sözleri

En sevilen ahmet kaya şarkı sözleri arasında yer alan bu çalışmamız ile Kürtçe ahmet kaya şarkı sözlerini okuyabilir ve ahmet kaya şarkı sözlerine ulaşabilirsiniz. Ahmet kayanın en sevilen eserlerini oluşturan bu çalışma ile en sevilen şarkıları hakkında bilgi elde edebilirsiniz.
kürtçe ahmet kaya şarkıları
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sevilen Kürt sanatçılarından biri olan Ahmet Kaya’nın hayatını daha önce Ahmet Kaya Kimdir? makalemizde detaylıca anlatmıştık. Bu makalemizde ise kürtçe en çok dinlenen sanatçılardan biri olan Kürtçe Ahmet Kaya Şarkı Sözleri‘ni sizlerle paylaşacağız.

Her kesimden insanın genelikle bir defa dahi olsa dinlemiş olduğu Ahmet Kaya şarkıları önemli sözler içermekle beraber gündelik hayattaki konular üzerine de eserler bırakmıştır. Ahmet kayanın en sevilen sözlerinden oluşan makalemiz sırasıyla Ahmet Kaya eserlerindeki geçen sözleri ele alacaktır.

Kürtçe Türkçe şarkı sözleri olarak yer verdiğimiz bu paylaşımda, şarkı sözlerini hep kürtçe hemde türkçe okumanızı sağlıyoruz. Böylece Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler içinde iyi bir çalışma olmuş olacaktır.

Ahmet Kaya Kürtçe Sözleri

Ahmet kayanın en sevilen şarkılarından önemli bulduğumuz sözleri alıp sizler için kürtçe çeviri ile paylaştığımız bu makalede, Ahmet Kaya şarkı sözlerini önünüze getirmekteyiz. Bu paylaşımımız sayesinde en sevilen ahmet kaya şarkılarının sözlerine ulaşıp sizlerde kolayca en çok okunan sözlere ulaşabilirsiniz.

Gelemez misin dönemez misin
Gözüm niye üzgünsün gülemez misin

****
Qey tu nikarî werî ma tû nikarî vegerî
Çavê minê ma çima xemgîn î qey tu nikarî bikenî

Bu şarkı sözünde üzgün bir biçimde aşkı biçimlendiren sataçımız Ahmet Kaya, şarkılarında sürekli rastladığımız hüzün ve gülme sözlerini yine beraber okumuştur. Ahmet kayanın kürtçe sözleri olarak paylaştığımız bu sözde aşık severler için önemli Kürtçe Whatshapp mesajları‘nı da içermektedir.

Aşık olan kişiler bu sözleri alıp Kürtçe mesajlar veya kürtçe smsler olarak sevdikleriyle paylaşabilirler. Kürtçe aşk mesajları alanında yer alan bu sözler, aşık severlerin ilgi odağı olacağından eminiz 🙂


Yoksun… umurumda bile değil
Dudağımda adın şiir oluyor…

***

Tune yî.. ne xema min e jî

Di lêvên min de navê te dibe helbest…

Ahmet kayanın en sevilen bestesinde yer alan bu söz, aşıkların her dönemde dillendirdikleri sözler arasında yer almaktadır. Birer Kürtçe şiir sözleri niteliğinde olan bu Kürtçe sözler, Ahmet kayanın bestelerinde görmemiz mümkündür.


kürtçe ahmet kaya şarkıları

ahmet kaya şarkı sözleri

Tırnaklarımı geçirip toprağın sırtına doğrulurum.

Bilmediğim bir şey söyle bana: o çok duyduğum yalanlar olmasın

***
Neynûkên xwe di pişta axê de dikim û radibim xwe rast dikim
Tiştekî wisa bibêje min ku ez qet nizanibim: bila ne ew derewên ku min pir bihîstî bin

Kürtlerin en sevilen sanatçıları arasında yer edinen Ahmet Kaya, çeşitli dönemlerdeki olaylara eserlerinde yer vererek sadece bir sanatçı değil aynı şekilde birer hak savunucusu olarak onu görmemiz mümkündür. Çünkü günümüzdeki sanatçılardan farklı olarak o sadece bir olaya veya sadece aşka ait sözler söylemiyordu tam aksine aşkı günlük olayların içine çekerek dillendiriyordu.

İşte Ahmet Kaya’yı zaten Ahmet Kaya yapanda tam olarakta budur! Halkın içinden sözler söylerek önemli olayları dillendirmek her sanatçının harcı değildir. Zira bu sözleri, günlük olayları değerlendirirken bazı kesimlerin saldırılarını da göz önüne almak gerekir. Ki Ahmet Kaya bunları göz önüne alarak bu tür eserleri ortaya çıkarttı ve göz önüne aldığı tüm olaylarda ardın sıra peşini bırakmadı.


Sabır kalmadı içimde
Dertler yaş oldu gözümde
Bu yoksulluk denizinde
Boğulmadan gel..

***

Sebir nema di hundirê min de
Derd bûne rondik di çavên min de
Hêj di vê deryaya xîzaniyê de
Ez nexeniqîm were

Ahmet Kaya Kürtçe Yoksulluk ile ilgili şarkılar arasında yer alan bu eser, yoksul hayat hikayelerini ele almaktadır. Ahmet Kayanın kürtçe şarkılarından oluşup kaleme aldığı bu beste önemli ölçüde güzel sözlerle donanmıştır.


Siz benim kime küstüğümü
Nereden bileceksiniz
Ka wûn ê ji ku zanibin,
Ku ez ji kî xeyidî me.

Yusuf Hayaloğlunun en güzel sözlerini besteleyen Ahmet Kaya bu Kürtçe şarkı sözünde de küskünlük ile ilgili sözleri belirtmiştir. Zaten sanatçımız küskünlük, gülme, kin gibi konuları sıklıkla şiirlerine yansıtmış ve bunu profesyonel bir şekilde tüm ahmet kaya şarkılarına yansıtmıştır.


Beni üşüten tek birşey var.
Ben Vatansızlıktan üşüyorum
Tenê tiştekî min dicemidîne:
Ez ji ber bê Welatiyê dicemidim.

Ahmet Kaya vatansızlık üzerine yazdığı bu eserde, vatasızlığın önemi hakında konuşmuştur. Malumunuzdur ki buna benzer eserlerinden ötürü Ahmet Kaya Kürdistan sözünden ötürü saldırıya uğrayığ tartaklanmıştı. Sırf Kürtçe ve Kürtler hakkında konuştuğu için.. İşte Ahmet Kayanın kürtlerle ilgili sözleri’nden oluşan bu eserde, Ahmet Kayanın kürtler hakkındaki sözlerini görmek mümkündür. Bunun yanında Ahmet Kaya’nın Kürdistan hakkındaki sözlerini de eserde görebilirsiniz.


Bir yanımızda ölüm bir yanımızda yar sevdik
Me li aliyekî xwe mirin li aliyekî xwe xwezkirîya xwe hez kir

Ve son Kürtçe Ahmet Kaya Şarkı Sözleri olarakta en sevilen eserlerinde yer alan bir yanımızda yar sevdik sözü olmuştur.

ilgili içerik Ahmet Kaya Kimdir?
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Ahmet Kaya Şarkı Sözleri