e
sv

Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir?

Kürtlerde nevruz nasıl kutlanır sorusuna yönelik ülkemizde her yıl bu sorunun yanıtı görülse de tam anlamıyla bahsi geçen günün nasıl kutlandığı merak edilmektedir. Hem efsaneye inanmaları hem de baharın gelişini kutlamaları nedeniyle oldukça büyük organizasyonların olduğunu görmek mümkündür.
kürtler i̇çin nevruzun anlamı nedir?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerde newroz kutlaması hakkında bilgiler verdikten sonra şimdi de Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir? yazısı ile karşınızdayız. Bu yazımızda Kürtler newrozu nasıl kutlar? Kürtlerde newroz neden önemlidir? gibi sorulara da cevap bulabileceksiniz.

Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir?

Kürtler için Nevruzun anlamı nedir sorusu, Nevruz Bayramı ile alakalı olarak merak edilen başlıklardan birisidir. Her yıl bahar aylarında kutlanan Nevruz, pek çok millet tarafından kutlansa da Kürtlerin önem verdiği günlerden birisidir. Baharın gelişi anlamı taşıyan Nevruz günü, çoğu kültürde de yılın ilk günü olarak kutlanmaktadır.

Kürt toplumunda bu bayram, Kürt mitolojisinde yer alan Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığı bilinmektedir. Bu inanışın yanı sıra Orta Asya ve Anadolu Türk halkında ise Nevruz Bayramı, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamı taşımaktadır. Farklı kültürlerde farklı şekilde ifade edilse de her yıl 21 Mart tarihinde büyük bir coşkuyla Nevruz Bayramı kutlanmaktadır.

Nevruz Bayramı’nı Kimler Kutluyor?

Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir? Dünya’nın birçok yerinde baharı müjdelemesi sayesinde tanınan ve büyük bir sevinçle kutlanmaya devam eden Nevruz Bayramı, Nevruz Bayramı’nı kimler kutluyor sorusu kapsamında da zaman zaman incelenmektedir. Asıl olarak Kürt toplumu için özel bir gün olan Nevruz Günü, aşağıda sıralanan toplumlar tarafından da şenlikler kapsamında kutlanmaya devam etmektedir.

 • Kazaklar
 • Farslar
 • Karakalpaklar
 • Kürtler
 • Kırgızlar
 • Zazalar
 • Özbekler
 • Azeriler
 • Tacikler
 • Anadolu Türkleri
 • Türkmenler
 • Gürcüler
 • Afganlar
 • Arnavutlar

Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir? Sıralanan bu milletler, Mart ayının gelmesi ile birlikte Nevruz kutlamaları için hazırlık yapmaktadır. Her toplumda farklı bir şekilde kutlanan bu gün, ortak olarak sevinç ve coşku ile kutlanmaktadır. Ülkemizde de bu bayramın nasıl kutlandığı konusunda pek çok örnek görmek mümkündür. Daha detaylı bilgi için Nevroz Mesajları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

kürtler i̇çin nevruzun anlamı nedir?
Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir?

Kürtlerde Nevruz Nasıl Kutlanır?

Kürtlerde nevruz nasıl kutlanır sorusuna yönelik ülkemizde her yıl bu sorunun yanıtı görülse de tam anlamıyla bahsi geçen günün nasıl kutlandığı merak edilmektedir. Hem efsaneye inanmaları hem de baharın gelişini kutlamaları nedeniyle oldukça büyük organizasyonların olduğunu görmek mümkündür.

Ülkemizde her yıl 21, 22 ve 23 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı, genellikle Kürtlerin ilgi gösterdiği anlardan birisidir. Açık alanda bir araya gelen kalabalık, yaklaşan baharı sevinç içerisinde kutlamaktadır. Kadınların genellikle rengarenk giyindiği gözlerden kaçmaz ve aynı zamanda başlarına pullu ve ışıltılı örtüler örterler. Büyük alanda yakılan ateşin etrafında dans edilmesi veya üzerinden atlanması da kutlamaların parçalarından birisidir. Kürtler Nevrozu Neden Kutlar? yazımıza da bakabilirsiniz.

Hıdırellez ve Nevruz Farkı

Nevruz Bayramı’nın kutlanmasının yanı sıra Hıdırellez ve Nevruz farkı pek çok kez merak edilen bir içerik haline gelmiştir. İki günün birbiri ile karıştırılması sonucunda Hıdırellez ve Nevruz’un tam olarak en anlama geldiği ve neden kutlandığı açıklanmıştır. Bu noktada Nevruz’un doğanın uyanması ve canlanması adına kutlandığı bilinmektedir.

Bunun dışında yakın tarihlerde kutlanan ve Nevruz ile sıkça karıştırılan Hıdırellez ise dini inançlar kapsamında kutlanmaya başlanan bir gün olarak ön plana çıkmaktadır. Hıdırellez, İlyas Peygamber’in ve Hızır’ın yeryüzünde buluştuğu gün olarak kutlanmaktadır. Her iki gün hakkında da detaylı bir inceme yaptığınızda bariz farkların olduğunu açıkça görebilirsiniz.(1)

kürtlerde newroz nasıl kutlanılır
Kürtlerde Newroz nasıl kutlanılır

Kürtler Hıdırellez Kutlar Mı?

Kürtler Hıdırellez kutlar mı sorusu da Nevruz Bayramı’nın kutlanmasına bağlı olarak ele alınmaktadır. Kürtler tarafından coşkuyla kutlanan Nevruz Günü, akıllara Hıdırellez’i de gitmekte ve kutlanıp kutlanılmadığı konusunda araştırılmaktadır. Ortadoğu, Orta Asya ve Anadolu kültürlerine ait olan Hıdırellez, Kürtler tarafından da kutlanmaya devam etmektedir.

Hıdırellez, Hz. Hızır’ın Günü olarak anılan bir özel gün olarak bilinmektedir. Kürt kültüründe ortalama 1,5 ay boyunca dara düşen herkese yardım edilmektedir. Bunun asıl nedeni ise edilen yardımlar sonucunda Hz. Hızır’ın geleceğine inanılmasıdır. Yüzyıllardır devam eden bu gelenek, günümüzde de pek çok bölgede uygulanmaya ve sevinçle kutlanmaya devam etmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtler İçin Nevruzun Anlamı Nedir?