e
sv

Kürtlerin Spor Takımı: Dalkurd

dalkurd spor
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

DalKurd yani resmi ismi ile Dalkurd FF, Kürdistan bayrağını içinde barındıran ilk futbol takımı arasında yer almaktadır. İsveç’in Borlänge(Dalarna) şehrinde kurulan takım’ın açılımı “Dalarnalı Kürtler” anlamına gelmektedir. Avrupa’da kısa sürede parlayan takım özellikle Avrupa’da yaşayan Kürtlerin ilgi odağı olmuştur. Oynadığı takımları yenerek büyük başarılar elde eden Dalkurd, Kürtlerin Barcellonası olarakta bilinmektedir.

 

2017’de İsveç Lig’inde İkinci Lig’e geçen takım şimdiden yükselmeye başlamış durumda.

 

DalKurd’un armasında Qazî Muhammed’in Mahabad Kürt Cumhuriyetinde Mola Mustafa Barzanî’ye hediye ettiği ve kürtlerin resmi bayrağı olarak tanınan Kürdistan Bayrağı geçmektedir. Bu bayrak Yeşil, Kırmızı, Sarı ve Beyaz(Kesk,Sor, Zer û Spî) renklerinden oluşup bayrağın orta yerine güneş figürü yer almaktadır.

dalkurd spor fotbolcuları

DalKurd FF kurulduğu günden beri oynadığı her sezon bir üst lige çıkmayı başarmıştır. Ayrıca yeni kurulan bir takım olmasına rağmen 2007-2009’da İsveç Lig’ine girmeyi başarmıştır.

 

DalKurd FF’nin Sporcularının geneli İsveç Pasaportlu Kürt oyunculardan oluşmaktadır. Takımın yönetici, manajer ve bazı oyuncuları Kuzey Kürdistan’dan İsveç’e göç eden kişilerden oluşmaktadır.

kürtlerin takımı

DalKurd’u Kim Kurdu?

 

DalKurd takımını Mardin’in Nusaybin İlçesine bağlı Girmeli(Giremira) köyünün eski muhtarlarından olan Ramazan Kızıl ve arkadaşları kurmuştur. Ramazan Kızıl yıllar önce İsveç’e göç ettikten sonra orada çeşitli faaliyetlerde bulunup DalKurd’un kurulmasını sağlamıştır. DalKurd FF Spor’da Kürdistan coğrafyasından göç eden Kürt gençlerinin yanı sıra, birçok ülkeden yabancı futbolcu da yer almaktadır.

 

DalKurd FF Spor Takımının yedeklerle beraber yaklaşık 450 Futbolcusu bulunmaktadır. Kürtlerin dışında İsveç, Gambiya, Filistin, Gana, Makedonya, Moldova, Kosova, Arjantin, Irak, Sırbistan, Rusya ve Suriye asıllı futbolcular da Dalkurd’de top koşturuyor.

dalkurd ff sporter

Takımın Kurucusu ve Başkanı Ramazan Kızıl’ın Röportajı

Bas Gazetesi’ne konuşan Dalkurd Başkanı Ramazan Kızıl, hedeflerinin, İsveç Birinci Ligi Allsvenskan‘a çıktıktan sonra UEFA Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ne katılmak olduğunu belirtiyor.

Futbolun ekonomik getirisinin yanı sıra, politik bir tarafının da olduğunu hatırlatan Kızıl, Dalkurd’ün sloganının Kürtlük ve Kürdistan üzerine olduğunu belirtiyor. Kızıl, Dalkurd’ün bu politika ile güçlendiğini ve Kürtlerin milli değerlerini muhafaza ederek, Avrupa’daki Kürt gençlerine modern milli duygularını da hatırlattığını söylüyor.

kürtlerin spor takımı

Kürtler de bir ‘Barcelona’ Kurabilir mi?

“Kürtler, Katalan halkının Barcelona kulübüyle yaptığı gibi adlarını dünyaya duyurabilirler mi?” sorusunu da Kızıl şöyle cevaplıyor:

‘’Kürtlerin durumu hiçbir millete benzemiyor. Biz Kürtlerin varlığı inkâr ediliyor. Katalanların üzerinde baskı vardı, onlar da zulüm gördü ama inkâr edilmediler. Böyle bir durumda bırakalım Barcelona gibi olmayı Cizrespor’u oynatamıyoruz. Katalanlara nazaran bizim şartlarımız elverişli değil. Şimdi Kürdistan Bölgesi umut vererek, devletleşmeye gidiyor.’’

dalkurd spor tarihi

Dalkurd Neden İsveç’te?

 
Ramazan Kızıl bu soruyu şöyle cevaplıyor: “Biz Türkiye’de Kürt adıyla, Kürdistan bayrağıyla futbolu yürütemedik. İzin vermeyip yasaklar koydular. Günümüz 2017 yılının başlarında Kürt karşıtı politikalarının tavan yaptığı sıralarda Cizrespor takımı bile kapatıldı.Amedspor ise Kürtçe ismi sebebiyle tehtid altında. Türkiye’nin vermediği izni, imkânı İsveç bize sundu. Biz de takımı İsveç’te kurduk.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtlerin Spor Takımı: Dalkurd