e
sv

Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi | Newroz Hikayesi

Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi makalemiz ile Newroz Hikayesini anlatırken birazda newroz'un tarihteki önemine geçelim...
nevroz bayramı ve kawa hikayesi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi ile Newroz hikayesi’ni ele alacağımız bu makalemiz önemli bilgiler içermektedir. Bu makalemiz sayesinde newroz’un tarihteki önemine değinip yer yer demirci kawa’nın mücadelesini sizlere anlatacağız.

 

Kürtlerde newrozun önemi bilindiği gibi demirci kawa ile daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bizlerde bu makalemizde kısa da olsa newrozun tarihteki yerine değinip, demirci kawa hikayesi hakkında konuşmak istiyoruz. Bundan 4350-4400 Yıl önce gerçekleşen Demirci Kawa ve Dehak olayı ile kutlanan Newroz bayramı bir efsaneye dayandırılmaktadır.

 

Demirci Kawa ve dönemin zalimlerinden olan Kral Dahhak arasındaki efsane çeşitli rivayetlerle anlatılıp Kürt tarihi içerisinde yer almıştır.. Demirci Kawa ve Zalim Dahhak’ın olayı yaşanan veya yaşanması muhtemel olan bir efsaneden ibaret olduğu için birçok farklı şekilde anlatılabilmektedir. Bizde en uygun ve gerçeğe en yakın olan şekilde kısaca olaya dahil olmak istedik..

nevroz bayramı ve kürtler

Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi makalemiz ile Newroz Hikayesini anlatırken birazda newroz’un cümle yapısına geçelim. Kürtçe’de New/Nû “Yeni”, Roj ise “Gün” anlamına gelmektedir. 21 Mart Baharın gelişi ile  birçok kavim/ırk bayram ve şenlik eşliğinde nevrozu kutlar, fakat nevroz’un en çok özdelleştiği ırk Kürtler olarak bilinir.

Ve Kürtlerin Milli bir bayramı olarak kabul edilir… Diğer ırklarda newroz sadece baharın gelişi olarak kutlanılır iken Kürtlerde Demirci Kawa efsanesi sayesinde bir halkın özgürlüğü ve zulme karşı baş kaldırısını da içinde yer almaktadır.

Şimdi biz Demirci Kawa yani Kawayê Hesinker’in efsanesine başlayalım…

demirci kawa

Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi kürt tarihinde newroz hikayesi arasında yerini önemli bir biçimde almıştır. Dediğimiz gibi bundan yaklaşık 4400 Yıl önce İran Kürdistanı(Rojhelat) Asurlar egemenliği altında iken Dehak adında bir Asur Kralı yaşamaktaydı.. Bu Kral halkına zulmeden kendi heva ve hevesleri için herşeyi meşru gören bir kişiliğe sahipti..

 

Günün birinde bu kralın omuzları arasında iki karayılan peydahlanır. Çeşitli tabiplere görünen Kral çözümü bulamaz ve yılanlar her geçen gün kendisine acı çektirdiği gibi büyümeye başlarlar.. Birgün saraya uğrayan bir tabip kralın omuzları arasındaki yılanların tedavisi için hergün 2 genç beynine ihtiyaç olup omuzlarına sürülmesini söyler..

nevroz bayramı ve demirci kawa

Tabibin bu sözünden sonra o bölgedeki gençler için artık yaşam bir zehirden de acı olur.. Dehak hergün düzenli olarak bölgedeki Kürt gençlerini yakalatıp, başlarını keserek beyinlerini ezip omuzlarındaki yılanlara sürmeye başlar..

 

Dehak’ın sarayında 2 yardımsever aşçı varmış bu aşçılar gençlere acıdıkları için hergün gelen 2 gençten birini alıp diğerini serbest bırakırlardı. Serbest bıraktıkları gencin yerine koyun beynini alıp diğer gencin beyni ile karıştırırlardı böylece 100’lerce gencin kurtuluşuna vesile olurlar.. Serbest bırakılan gençler dehaktan kaçıp dağlara çekilip yaşarlardı..

 

Birgün Dehak getirilen beyin tasının içinde bir koyun tüyü bulur bunu görünce durumu anlar ve deliye döner. Bu günden sonra askerlerinin bire bir gidip gençleri getirmesini emreder..

 

Günler böyle devam ederken Dehak’ın askerleri hergün 2 genci almak için çarşıya inerdi. Durum öyle bir yere gelir ki neredeyse şehirde genç nesil kalmaz.. Bu durumdan endişe eden halk gençleri alıp dağlarda saklanmalarını sağlarlar. Dağlarda saklanan gençler uzun süre oralarda yaşamaya başlarlar.. Halk güçsüz olduğu için ne kadar Dehak’a tepkili olsalar da ellerinden birşey gelmez, Dehak’ın gücü karşısında çocuklarını kendi elleri ile vermeye başlarlar…

nevroz bayramının tarihi

Dehak’ın hergün aldığı 2 genç için halk çareler üretmeye çalışırken sarayın birkaç kilometre uzağında Kawa adında bir demirci ustası yaşarmış.. Kawa cesuri, korkusuz ve zülme karşı bir kişiliğe sahipti. Kawa 7 evladını Dehak’ın omuzlarındaki yılanlar için vermiştir sıra son evladına gelince Dehak’a karşı tavır alır ve son çocuğunu vermeme kararı alır. Kawa çocuğunu vermemek için direttirken bir taraftan da halkı Dehak’a karşı kışkırtır ve ona karşı başkaldırı yapmaya çağırırdı..

 

Kawa’nın çocuğunu vermediğini duyan Dehak onu saraya davet eder 21 Mart yani nevroz bayramı günü saraya çağrılan Kawa gitmeden önce Dehak’ı öldürmeyi aklına koyar ve halka yaptığı örgütlemeyi daha da artırır.. Hergün halkın içinde gezen Kawa onlara “21 Mart günü Dehak ile görüşeceğini ve onu öldüreceğini söyler, eğer onu öldürürsem saray’ın çatısından büyük bir nevroz ateşini yakarım, bu ateşi gördüğünüz gibi sizlerde ateşlerinizi yakıp mühimmatlarınız ile sarayın içine saldırın” talimatlarını verir..

 

Kawa Dehak’ın teklifi ile saraya girerken planını uygulamak için harekete geçer. Dehakla görüştüğü an sarayın içindeki baltalardan birini alıp Dehak’ın kafasını gövdesinden koparır. Dehak’ın başını gövdesinden kopardıktan sonra çatıya gidip büyük bir ateş yakar, onun ateşini gören şehir halkı ve dağlara kaçan gençlerde ateş yakmaya başlarlar ve hep beraber saraya doğru saldırıya geçerler..

nevroz ne demektir

Böylece Kawa önderliğinde bir zulm son bulur.. Öldürülen Dehak ile beraber halk ve gençler şehirde tekrar huzur içinde yaşamaya başlarlar. Bu efsaneden ötürü her 21 Mart baharın gelişi ile Kürtler arasında bahar ve direnişin sembolü olan Demirci Kawa destanı beraberce kutlanılır..

 

Kawanın Dehak’ı öldürmesinden sonra her ne kadar yeniden zalim Dehaklar çıkmış olsalar da, onların karşısında korkusuzca direnen Kawa’larda hep var olmuştur…

Kawa Heykeli

Demirci Kawa’nın mücadelesini anlattıktan sonra az da olsa Kawa ve Dehak hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Kawa Heykeli özellikle son günlerde gündeme düşen bir konu olmuştur. Afrin operasyonu kapsamında Tsk ve Öso tarafından yıkılan Kawa heykeli demirci kawa’nın kahramanlığını temsil etmesi açısından Ypg tarafından Afrinde dikilmişti.

Afrinin merkezinde Ypg tarafından kahramanlığı temsil etmek için dikilen bu heykel, bir elinde meşale, diğer elinde ise balta olan Kawa’yı temsil etmektedir. Kawa newroz hikayesi hiçbir siyasi olayla bağdaşmayan tamamen kahramanlığı temsil eden ve kürtler arasında en çok dillendirilen hikayeler arasında yer almıştır. Afrin son dakika haberleri ile duyduğumuz kawa heykelini de böylece anlatmak istedik.

Demirci Kawa Destanı

Newroz sözlerini hepimiz duymuşuzdur. Genelde bu sözlerde Demirci kawa ve dehak hikayesi anlatılmaktadır. Bizlerde bu makalemizde Demirci Kawa destanını anlattıktan sonra biraz da olsa, demirci kawanın kişiliği ve newroz sözleri hakkında konuşmak istiyoruz.

Newroz mesajları arasında önemli ölçüde yer edinen demirci kawa hikayesi çağımızın özlemle ihtiyaç duyduğu adalet, kahramanlık gibi karakterleri içermektedir. Demirci Kawa hikayesindeki geçen newroz sözleri bizleri hikayenin içine çekmektedir.

Demirci kawa tek kişi olmasına rağmen, asrın kralı olarak bilinen zalim dehaka karşı korkmadan üzerine yürümüştür ve haklı olarak gördüğü bu mücadelesinde bir adım geride durmamıştır. Tamamen halkı ve mazlumlar için yapmış olduğu bu eylem başarı ile sonuçlanmış, Kürt halkı onun döneminde yıllarca süren büyük bir beladan kurtulmuşlardır.

Newroz Hakkında Kısa Bilgiler

Newroz hikayesini böylece bitirdikten sonra kısa da olsa biraz newroz hakkındaki bilgilere değinmek istiyoruz. Sizinde okuduğunuz gibi Kürt tarihinde önemli bir konuma sahip olan Demirci kawa ve zalim dehak hikayesi ile sembolleşen newroz bayramı her alanda önümüze çıkmaktadır.

Bu bağlamda newroz şarkıları günümüzde bu önemli olaya tanıklık edip önemli kürtçe şarkılar ile karşımıza çıkmaktadır. Birçok kürt sanatçının sözlerini seslendirdiği newroz şarkıları seslendirilen sözler ile bu olayı diri tutmaktadır. Newrozun kürtçe sözleri olarak öne çıkan bu eserler google’da da önemli ölçüde paylaşılmaktadır. Bunların başında resimli newroz mesajları yerini almaktadır.

Bunun dışında her yıl düzenlenen etkinliklerle halkımız bu önemli ve tarihi kürt olayını diri tutmaktadırlar. Baştta Diyarbakır newrozu olmak üzere diğer kürt ilerinde de büyük bir coşku ile kutlanılmaktadır. Bu coşkulu günü canlı newroz mitingleri ile veren kürtçe tv kanal sayıları da az değildir.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kürtçe-Türkçe Newroz Bayramı Kutlama Mesajları ve Sözler | Kundir
  6 sene önce

  […] takip edip makallelerimizi okuyanlar Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi Konulu makallemizde detaylıca Newroz Neden Kutlanılır?, Newroz’un kutlanılışı, Newroz […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi | Newroz Hikayesi