e
sv

Ömer Hewar’ın Halepçe Hikayesi

Ömer Havar Halepçe'nin mazlum Kürtlerinden biri, Yürekleri dağlayan bir hikayesi var... Bugün beraber onun ve ikiz evlatlarının hikayesini öğreneceğiz, eğer Kürdün payına acı düşmüşse Ömer Havar'ın payına acıdan da öte bir acı düşmüştür...
ömer hewarın halepçe hikayesi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ömer Havar Halepçe’nin mazlum Kürtlerinden biri, Yürekleri dağlayan bir hikayesi var… Bugün beraber onun ve ikiz evlatlarının hikayesini öğreneceğiz, eğer Kürdün payına acı düşmüşse Ömer Havar’ın payına acıdan da öte bir acı düşmüştür… Ömer Hewar’ın Halepçe Hikayesi makalemizle bu trajedik vahşeti sizlerle paylaşacağız.

Zalim Saddam Halepçe’yi bombalamadan önce Ömer Havar’ın kendi halinde huzurlu bir yaşamı vardı, 7 kız çocuğu olan Ömer Havar bir erkek çocukları olması için her zaman Allah’a dua eder, Allahtan kendisine bir erkek evlat verilmesini istiyordu.

7 kız çocuktan sonra yaptığı dualar ile Allah ona ikiz erkek evlat verir. Bu doğuma çok sevinen Ömer Havar erkek çocuklarından ayrı düşmez hep onlarla beraber olur, zira isteği 7 kız evlattan sonra gerçekleşmiştir… Bu arada bir parantez açmak gerekirse Ömer Havar’ın erkek çocuklara olan düşkünlüğü Kürt kültüründen kaynaklanmaktadır zira Kürt kültürüne göre erkek evlat güc, soy, zenginlik olduğu için daha çok el üstünde tutulurdu, erkek çocukları olan aileler bir nevi o çocukları ile gurur duvarlardı, Ömer Havar’ın bu düşkünlüğü de burdan gelmektedir..

Saddam Halepçe’yi bombardımana verirken Ömer Havar ailesi ve çocukları ile yemeğin üstündedirler, Ömer Havar bomba seslerini duyunca o panikle hemen erkek çocuklarından birini alıp kendini dışarı atar, eşi de geriye kalan erkek ve kız çocuklarını alıp akrabalarının getirdiği kamyona binerek Halepçe‘den kurtulmak ister…

Ama ikisi de fazla uzağa gitmeden oracıkta 6 binden fazla insanla beraber can verirler. Ömer Havar eline aldığı erkek evladıyla bir merdiven dibinde can verir, araştırmalara göre Havar düşmeden önce kolu evladının üzerine ağırlık yapmaması için çocuğunu göğsü arasında korumaya çalışır ve kolunun ağırlığının onu incitmemesini sağlar.. Ölüme yaklaşırken dahi evladına düşkünlüğünü bu hareketiyle görmekteyiz..

öer havar ve çocukları

Ömer Havar çocuklarına doymadan zalim Saddam tarafından dünyanın gözü önünde 6bin kürt ile beraber vahşice katledilir geriye sadece Halepçe’den hafızalara kazınan o vahşi görüntüler kalır..

Geriye Ömer Havar’ın evladına sıkı sıkı sarılırken can verdiği o görüntüsü kalır.. Ömer Havar 1988’de insanlığın utancıydı.. İnsanlık ondan önce bu denli zalimane bir zulüm görmemişti..

******************************************************

İLGİLİ MAKALELER: 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ömer Hewar’ın Halepçe Hikayesi