e
sv

Qazî Muhammed ve Arkadaşlarının İdam Yıl Dönümü

Qazi asılmadan önce memurun gözlerini bağlamamasını isteyip “Sevgili topraklarıma hayatımın son dakikasına gururla bakmak istiyorum. Bir Qazi Muhammed'i asıyorsunuz ama kanımın her damlasının binlerce bin Qazî Muhammed olacağını garanti ediyorum....
qazî muhammed ve arkadaşlarının i̇dam yıl dönümü
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Qazî Muhammed ve Arkadaşlarının İdam Yıl Dönümü makalemizde Qazî Muhammed’in hayatını özetle anlatırken onu ve arkadaşlarını birkez daha yad ediyoruz. 31 Mart, Mahabad’daki Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve müttefikleri olan lider Qazi Muhammed‘in idamının 68. yıldönümü oldu.

Kürdistan Cumhuriyeti’ni yıktıktan sonra cumhurbaşkanı Qazi Muhammed ve bu hükümetin bir dizi bakanı İran Şah rejimi tarafından tutuklandı.

26 Ocak 1947’de Gholam Hüseyin Azimi başkanlığındaki özel bir ekip Mahabad’a Qazi Muhammed , Sedir Qazi ve Seyf Qazi’yi yargılamak için ulaştı. Açık bir mahkemede Qazi ve yoldaşları: İran’ın Harita sınırını manipüle etmek, bağımsızlık ilan etmek, Kürdistan adına İran topraklarının bir kısmını işgal etmek, Kürdistan sınırını vurgulayan Şah Rejiminin rızası olmaksızın Sovyetler Birliği ile petrol ticareti yapmakla suçlandı. Kürdistan bayrağı ve Kürt para birimi oluşturmak. Bu nedenle ölüm cezası uygulandı.

Daha sonra 31 Mart 1947’de Qazi Muhammed, Seyf Qazi ve Sadir Qazi, Şah Rejim tarafından Mahabad’da “Çarçıra Meydanı” nda halka açık bir yere asıldı.

Qazi Muhammed asılmadan önce Kürt milletine bir irade ve yol bıraktı, kendi isteğiyle Kürt milletini bir araya getirerek güçlenmelerine ve düşmanlarına asla güvenmemelerini sağladı. Qazi asılmadan önce memurun gözlerini bağlamamasını isteyip “Sevgili topraklarıma hayatımın son dakikasına gururla bakmak istiyorum. Bir Qazi Muhammed’i asıyorsunuz ama kanımın her damlasının binlerce bin Qazî Muhammed olacağını garanti ediyorum. Kürt ulusundan Kürdistan bağımsızlığı için çaba göstermesini rica ediyorum. Kürt ve Kürdistan için çok yaşa

qazî muhammed ve arkadaşlarının i̇dam yıl dönümü

qazî muhammed ve arkadaşlarının i̇dam yıl dönümü

Bugün, Qazi’nin dileklerini ve geçmişte yapmış oldukları her şey için özgürlüklerinden vazgeçen tüm mücadelecilerin isteklerini yapmak için, gün geçtikçe Kürt ulusu özgürlüğe yakındır.

Her ne kadar Qazi Muhammed, yıllar önce dini ve milleti uğruna idam edilmiş olsa da, insanlar onu ezberlemekte ve bayrağı Kürdistan’ın Rojava’sında uçmakta ve insanlar onun yolunu sürdürmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Qazî Muhammed ve Arkadaşlarının İdam Yıl Dönümü