e
sv

Savaş yıkıntılarını sanata çeviren Ebu Malik el-Şami ve çizimleri

hanzala
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sabahları ülkesini korumaya çalışan bir savaşçı, akşamları ruhunu resimlerle özgürleştiren bir sanatçı. Suriyeli Ebu Malik el-Şami ve savaştan harap olmuş şehri renkleriyle anlamlandırdığı çizimleri sizlerle.

 

1. Yıkımın arasında parlayan bir kelimeydi bu: Umut

umut

Savaşın acı bir şekilde devam ettiği Suriye’de halk bir sabah uyandığında kuru kafaların üstüne çıkıp “umut” yazan bir kız çocuğu resmi gördü. Bu Ebu Malik el-Şami’nin kaleminden çıkan ilk çizgilerdi.

 

2. Sırtını zulme çeviren Hanzala karakteri ni çizip, yıkılmış bir okulun tahtasına ‘Allah’ım lüfen okulu yok et’ diye şakalaşırdık, gerçek oldu’ yazıyor.

hanzala

 

3. Elinde savaştan zar zor kurtulan anne figürüyle ‘Anneler Günü kutlu olsun’ yazan ironik bir duvar resmi. Arap ülkelerinde Anneler Günü 21 Mart’ta kutlanıyor

anneler günü

 

4. Sanatla savaşı aktaran bir sanatçı

savaş

 

5. Büyük bir evin yıkılmış duvarlarına yaptığı ilk resimde, küçük bir kız savaşa gitmeye hazırlanan bir askere hedef tahtasına çizilmiş bir kalbi gösteriyor, sevgiyi ‘öğretiyor’

kalp

 

6. Resimde Suriye’deki savaşın başladığı 2011’den sonra geçirdiği değişim anlatılıyor

suriye karikatör

Resimde Suriye’deki savaşın başladığı 2011’den sonra geçirdiği değişim anlatılıyor. Başta sanat ve huzurla yoğrulan sokaklar zamanla kimin eli kimin cebinde tabirine uyacak şekilde bilinmeyen silahlı gruplarla doldu.

Duvar resmi yaparken bir keskin nişancı tarafından vurulma ya da bombalanma riski var. Şami özellikle çatılarda çalışmanın çok tehlikeli olduğunu söylüyor:

“En iyi zaman kasabanın sakin olduğu gün batımı ya da gün doğumu zamanları. Bazen de geceleri resim yapıyorum, dolunay zamanı ay ışığını, bazense cep telefonumun ışığını kullanıyorum.”

 

7. Yıkımın içinde yine yıkımın resmi

yıkım suriye

“Aslında çok yorucu. Her gün cephede savaşıp, serbest vaktim olduğunda da duvar resmi ve çizimler yapıyordum”.

 

8. Duvarda “Bu yıl Bayram’ı nasıl kutlayacağız?” yazıyor

suriyede bayram

 

9. Hayaller…

hayaller

 

10. ‘Güllerimiz onları kanlarıyla sulayan ölülerimiz için’

güllerimiz suriye

 

11. Ebu Malik el-Şami’nin Deraya’daki son resmi

 rus suri̇ye savaşi
Halep’teki hava saldırılarına gönderme yapıyor. X’ler Rusya ve Suriye savaş uçaklarını, O’lar ise Suriyeli çocukların duman perdesi yapmak için yaktıkları lastikleri temsil ediyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Savaş yıkıntılarını sanata çeviren Ebu Malik el-Şami ve çizimleri