e
sv

Kürt Lider Şêx Ehmed Barzani’nin Ölüm Yıldönümü

Bugün ömrünü Kürdistan davasına adamış, doğa dostu, adil, hümanist, örnek insan Kürt lideri Şêx Ehmed Barzani’nin ölüm yıldönümü.
şêx ehmed barzani
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt liderler hakkında bilgiler verirken bugün Kürt Lider Şêx Ehmed Barzani’nin Ölüm Yıldönümü yazısı ile karşınızdayız. Bu yazıda Şeyh Ahmet Barzani hayatı, Şeyh Ahmet Barzani aşireti ve Şeyh Ahmet Barzaninin Kürtlere sağladığı kazanımlar olmak üzere her türlü detaya ulaşabileceksiniz. Gelin hep beraber Şeyh Ahmet Barzani Kimdir? öğrenelim.

Kürt Lider Şêx Ehmed Barzani’nin Ölüm Yıldönümü

Şêx Ehmed Barzani, 1896 tarihinde Güney Kürdistan’ın Barzan köyünde dünyaya geldi. Abisi Şêx Ebdulselam Barzani’nin 1914 yılında Kürtlerin hakkını talep ettiği için Musul’da Osmanlı tarafından idam edilmesi sonrası Barzan tekkesinin başına geçti. 

Şêx Ehmed Barzani 1920-1931 tarihileri arasında Irak hükümeti ile Barzani güçleri arasında süregelen savaşa ve devrime öncülük etti. 

Şêx Ehmed Barzani

Şêx Ehmed Barzani Kürdistan genelinde o dönem varolan bir çok Kürt isyanına destek verdi. Türkiye sınırlarına geçen Şêx Ehmed Barzani, Türk hükümeti tarafından Ağrı İsyanı’na destek olduğu gerekçesiyle 1936 yılında Bağdat hükümetine teslim etti. Şêx Ehmed Barzani Bağdat’ta sürgün hayatı yaşadı ve 1944 yılında atalarının toprağı  Barzan ve Kürdistan geri döndü. Mahbad Kürdistan Cumhuriyeti ilan edildiğinde Şêx Ehmed Barzani’nin teşvikiyle kardeşi Mela Mistefa Barzani ve bir grup Peşmerge Mahbad’a giderek Kürdistan devrimine katıldı. Barzanilerin vatansever tavırla Mahaba’a geçerek kahramanca devrime destek verdiler. (1)

Sovyet ordusunun İran’dan çekilmesi sonrası Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti son buldu, Qazi Mihammed ve arkadaşları idam edilirken Mela Mistefa Barzani ve arkadaşları Sovyetler Birliği’ne geçti. Şêx Ehmed Barzani ise Barzan halkını korumak amacıyla Irak hükümetine teslim olmak zorunda kaldı.

şêx ehmed barzani
Şêx Ehmed Barzani

Şeyh Ahmet Barzani Kimdir?

Bağdat hükümeti Şêx Ehmed Barzani’ye idam cezası verdi. Ancak 3 yıl sonra idam cezasını kaldırdı, Şêx Ehmed Barzani 1958 yılına kadar Irak cezaevlerinde kaldı. Irak’ta Abdul Kerim Kasım’ın 14 Temmuz 1958 yılında gerçekleştirdiği darbe sonrası Şêx Ehmed Barzani özgürlüğüne kavuştu. Mela Mistefa Barzani ve arkadaşları da aynı yıl içerisinde Sovyetler Birliği’nden Kürdistan’a döndü. Barzaniler Kürdistan davası uğruna yeniden devrim çalışmalarına başladı. Şêx Ehmed Barzani daha çok toplum içerisinde dini önderliği üstlendi, toplumsal barışın sağlanması, farklı etnik, dini gruplara karşı hoşgörülü olunması, doğanın korunması, aile içerisinde sorunların çözümünde bir dizi reformlar gerçekleştirdi.

Barzan bölgesinde hâlâ Şêx Ehmed Barzani’nin gerçekleştirdiği reformların etkisini görmek mümkündür. Her canlı gibi insan evladı da fanidir. Ancak bazı insanlar vardır ki, bu dünyadan göç etmesine rağmen yüzyıllarca yaptıkları işler nedeniyle ölümsüzleşirler.

Şêx Ehmed Barzani de ölümsüzleşen nadir insanlardan biri olmuştur. Şêx Ehmed Barzani 1968 tarihinde tedavi olmak için Bağdat’a gider ve 1969 tarihinde Bağdat İbni Sina Hastanesi’nde gözlerini hayata yumar. Şêx Ehmed Barzani ölümü sonrası da Kürdistan’da yaptığı reformlar, hoşgörü ve doğa dostu ve  Kürdistani tavrıyla anısı hala canlılığını korumaktadır. Şeyh Ahmet Barzaninin hayatını ele alan yazımızdan sonra ayrıca Mela Mistefa Barzani’nin hayatı yazımızı da okuyabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Lider Şêx Ehmed Barzani’nin Ölüm Yıldönümü