e
sv

Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir

Sümerlerin tarihteki konumlarına bakıldıkların yerleşik oldukları bölge Madia ülkesi sınırlarında görülmektedir. Bu sebeple Sümerlerin Kürt bir toplum yapısına sahip olabildikleri Kürt tarihine bakıldığında görülmektedir.
kürtlerin atası kimdir i̇lk kürt liderleri hangi irktan gelir
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin atası kimdir, Kürtlerin liderleri kimlerdir? bu soru sıklıkça sorulmaktadır bizlerde Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir yazımız ile Kürt tarihi hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Her toplumun belli öncüleri ve liderleri bulunmaktadır. Bu liderler toplumun karar alınması, birlik olması ve çeşitli ortak çalışmalarını yönetmiş tarihteki önemli insanlar olarak bilinmektedir. Kürtlerin ataları ise çok uzun yıllar öncesinde farklı uygarlıklarda ve devletlerde yaşayan topluluklardan ortaya çıkmıştır.

Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir

Kürtlerin ataları çok eski dönemlere dayanırken yaşadıkları ilk bölgelerin orta doğuda yer alan musul ve Hamedan bölgeleri olduğu bilinmektedir. Milattan öncesine dayanan tarihlerine bakıldığında Büyük Selçukludan Osmanlıya kadar Türkiye sınırları ve İran, Irak gibi ülkelerin sınırları içerisinde birçok Kürt toplulukları bulunmaktaydı. Hatta ünlü Divan-ı Lügatı Türk eserinde Kürtlerin atalarının yaşadığı yerle ilgili bilgiler de verilmektedir.  

Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir ise ilk hanedan olan Sadakiler ile 770 yılında başlamış olup, 1946 yılındaki Mahabad Cumhuriyetine kadar devam etmiştir. Bu süreçte Kürtlerin liderleri birçok kez değişmiş onlarca prenslik ve hanedanlık kurulmuştur. Kürtlerin Atası Kimdir? hakkında detaylı bilgi için yazımıza bakınız

Kürtlerin Kökeni Nereden Gelir?

Tarihte uzun yıllardır var olan bir toplum Kürtlerin kökeni nereden gelir? Kürtlerin tarihte bilinen ilk kökeni İran’dan gelmektedir. Milattan önce 3000 yılında Lullubiler tarafından ilk Kürt toplumu ortaya çıkmıştır. Bu şekilde tarihteki ilk Kürt toplumu İran bölgesinde yayılmıştır. Uzun yıllarda bu bölgelerde yaşamaya devam etmişlerdir. Günümüzde ise çoğunluklu olarak ülkemizin güney doğusunda Kürt toplumu olduğu bilinmektedir.

Bundan önceki dönemde Kürt toplumu farklı kavimler ve devlet tarafından oluşturulmuştu. Kürtlerin ilk atası Kayusiler olarak bilinmektedir. Kayusilerden sonra da Kırtiler, Karduklar, Mitanniler şeklinde farklı kültürler, devletler ve yönetimler tarafından gelişim göstermiştir. Tarihin belli dönemlerinde Kürtlerin kurduğu devletler olduğu da bilinmektedir. Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir ancak günümüzde Kürtlerin bağımsız bir devleti bulunmamakla birlikte Türkiye’de ortak bir yaşam sürülmektedir. Kürtlerin Tarihi hakkında bilgiler için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Sümerler Kürt Mü?

Sümerler ile ilgili ortada büyük bir muamma bulunmaktadır. Bunun başlıca sebebi kökenlerine dair yapılan araştırmalardır. Bu araştırmalar doğrultusunda Sümerler Kürt mü sorusu sorulmaktadır. Bu soruya yanıt olarak yaşam alanları ve bulundukları konumdaki tarihi veriler incelendiğinde Sümerlerin bir Kürt toplumu oldukları görülmektedir.(1)

Sümerlerin tarihteki konumlarına bakıldıkların yerleşik oldukları bölge Madia ülkesi sınırlarında görülmektedir. Bu sebeple Sümerlerin Kürt bir toplum yapısına sahip olabildikleri Kürt tarihine bakıldığında görülmektedir. Ancak Sümerler Kürt mü sorusuna net olarak kanıtlanmış veriler Sümerlerin çok eski tarihlerde kurulmuş bir devlet olması nedeniyle kesin olarak anlaşılmamaktadır. Ancak yazının icadında büyük adım atmış olan Sümerliler tüm dünyada birçok toplum ile özdeşleştirilmiştir.

Birçok araştırmacı Sümerlerin Alman, İngiliz ya da Avrupa’daki çoğu toplumun geçmişteki bir devleti olarak görüyor olsa da Kürt ve Türk tarihine bakıldığında daha çok bu iki topluma yakın oldukları görülmektedir. Yaşadıkları coğrafi konumlar ve dillerindeki benzerlikler bu durum için öne sürülebilmektedir. Medler Kürt mü? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

kurtlerin atası kimdir
Kurtlerin Atası Kimdir

Kürtlerin Kurduğu Devletler

Tarihte Kürt toplumunun büyük bir kuruluş süreci olduğu farklı hanlıklar, prenslikler ve devletler ile günümüze kadar Kürt toplumu olarak incelendiğinde devletlerin ve belli yönetiminin olduğu bilinmektedir. Kürtlerin kurduğu devletler ve beylikler şunlardır;

 • Sadakiler
 • Aiseniler
 • Hezbaniler
 • Şedadiler
 • Revvadiler
 • Hasanveyhiler
 • Annaziler
 • Mervaniler
 • Şabankara

Tüm bu Kürtlerin kurduğu devletler ve beyliklerden sonra birçok emirliğin ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu emirlikler, Hezo, Hakkari, Hezarhespiler, Zekeriyan, Ardelan prensliği, kurulmuştur. Bunun dışında Eyyubiler Kilis Emirliği, Bitlis Prensliği, Dunbuli Prensliği ve daha onlarca devlet kurulmuştur. Kurulan devletlerin bazıları kuruldukları yıllardan sonra uzun yıllar devam etmişken bazıları yıkılan bir devletin yerini alan beylikler ve emirlikler olarak görülmektedir. Günümüze kadar çok sayıda devlet Kürt toplumu tarafından kurulmuştur. Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir yazımızın sonuna gelirken Kürt tarihi hakkında detaylı bilgiler için ayrıca kundir.net sitemizdeki diğer içeriklere de bakabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir