e
sv

Abidin Dino Hayatı Kimdir? – Abidin Dino Eserleri, Nereli

Abidin Dino Hayatı ile bilgiler verdiğimiz makalemizde başta Abidin Dino'nun kökeni olmak üzere Abidin Dino eserleri gibi bir çok konuya değineceğiz. Abidin Dino Kürt Mü? sorusu da ünlü sanatçı hakkında en çok merak edilenler arasında yer almaktadır.
abidin dino hayatı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Abidin Dino Hayatı hakkında bilgiler paylaştığımız Abidin Dino Kimdir? yazımızda Abidin Dino hakkında merak edilen tüm bilgilere yer vereceğiz. Bu yazıda Abidin Dino Kökeni, Abidin Dino Kürt mü ve Abidin Dino eserleri hakkında her türlü detaya yer verdik. Gelin hep beraber Kürt ünlüler arasında yer alan bu meşhur şahsiyeti tanıyalım.

Abidin Dino Hayatı

Abidin Dino Kimdir? 23 Mart 1913 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Abidin Dino, Ressam, Karikatürist, Yazar ve Film yönetmenliği yapmıştır. Çağdaş Türk resminin de öncülerinden olan Dino, ABD, Fransa, Cezayir gibi ülkelerde de sergiler açmış ve yurtdışında Sanat danışmanlığı gibi görevleri üstlenmiştir.

1930’lu yıllarda ilk yazıları yayımlanan Dino, Nazım Hikmet’in bazı eserlerinin kapak desenlerini de çizmiştir. O yıllarda, “Halkın Dostu” gazetesinde Atatürk ile ilgili röportajı ile Atatürk’ün beğeni ve takdirini kazanmıştır.

Sanatın gelişmesini ve yayılmasını sağlamak amacıyla 1933 yılında kurulan “D Grubu” sanat grubunun kurucuları arasında yer almaktadır.

Abidin Dino Kürt mü?

Abidin Dino kökeni nedir? 1913 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Abidin Dino’nun her ne kadar siyasi görüşünden dolayı Kürt olduğu düşünülse de Dino’nun Türk kökenli olduğu bilinmektedir.

Abidin Dino Sanat Anlayışı

Ressamlık, yazarlık, film yönetmenliği gibi çeşitli sanat dalları üzerinde profesyonel çalışmalar yaparak birçok sanat dalında kendini kanıtlamıştır. Ressamlık yönü daha ağır basan Dino, yurtdışında çeşitli sergiler yapmış ve New York, Fransa gibi yerlerde yapılan sergilerde önemli görevler üstlenmiştir.

Abidin Dino’nun Eserleri Nelerdir?

Ressamlık yönüyle daha çok dikkat çeken Abidin Dino’nun çok sayıda resmi bulunmaktadır. Aynı zamanda kitapları da olan Dino’nun bazı kitapları şunlardır;

 • Acıyı Çizmek
 • Biçimden Öte
 • Kısa Hayat Öyküm
 • Nazım Üstüne
 • Sensiz Her Şey Renksiz
 • Yeditepe Öyküleri
abidin dino hayatı
Abidin Dino Hayatı

Abidin Dino Ödülleri

Farklı sanat dallarında yaptığı çalışmalar ile birçok farklı ödüle layık görülen Dino’nun aldığı bazı ödüller şu şekildedir;

1989 yılında Fransa Kültür Başkanlığı tarafından “Sanat ve Edebiyat Altın Şövalye Nişanı” ödülüne layık görüldü.

1966 yılında yönetmen Robert Joseph Flahert anısına İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından verilen “Belgesel Film” ödülü aldı.

Avni Arbaş, Nejat Devrim, Mübin Orhon, Albert Bitran, Selim Turan, Hakkı Anlı, Fikret Mualla gibi birçok özel ismin de aralarında yer aldığı “Paris Türk Ekolü Pentür Sanatçıları” arasında altın harflerle adı yazılmıştır.(1)

Abidin Dino Kaç Yaşında Öldü?

1952 yılında siyasi düşüncelerinden dolayı Türkiye’den sürgün edilerek gittiği Paris’te 1993 yılına kadar yaşamını sürdürmüştür. Abidin Dino 1993 yılında Paris’te hayata gözlerini yumdu. Abidin Dino hayatı hakkında bilgiler verdikten sonra dileyenler Ahmet Hani Hayatı adlı yazımızı da inceleyebilirler.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Abidin Dino Hayatı Kimdir? – Abidin Dino Eserleri, Nereli