e
sv

Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid

16 Mart 1988'de Halepçe'nin bombalanması için Saddam tarafından Irak'taki tüm pilotlara talimatlar verildi, bu Pilotlar arasında Kerkük Türkmenlerinden olan Aydın Mustafa Hamid'de vardı.
halepçeye bomba yağdırmadığı için idam edilen pilot
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mustafa Hamid yani diğer ismiyle Aydın Tayyar, Saddam tarafından Halepçe’de kimyasal silah atmadığı için görevini ihlal etme gerekçesiyle idam edildi.. İşte bizlerde kundir.net sitesi olarak bugün Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

16 Mart 1988’de Halepçe’nin bombalanması için Saddam tarafından Irak’taki tüm pilotlara talimatlar verildi, bu Pilotlar arasında Kerkük Türkmenlerinden olan Aydın Mustafa Hamid’de vardı.. O dönemin yetkili isimlerinden ve Saddam’ın akrabası olan Ali Hasan Mecit(Kimyasal Ali) Aydın Hamid’i çağırarak ona böyle bir görev verildiğini ve Halepçe’yi bombalamasını ister.. Fakat Aydın Tayyar hiç düşünmeden bu emri red eder ve Saddam ile görüşmek istediğini söyler.. Saddam ile görüşen Aydın Tayyar ona kimyasal silahlar ile masum kişileri öldüremeyeceğini bu görevinden muaf tutulmasını söyler, görüşmeden sonra Saddam Aydın Tayyarı tutuklar ve Halepçe’ye saldırdıklarından 6 ay sonra Aydın Tayyarı da idam eder..

halepçe katliamı türkmen

 

Aydın Mustafa Hamid(Aydın Tayyar) Kimdir?

Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid Asıl ismi Aydın Mustafa Hamid’tir. Pilot olduğu için arapça uçmak anlamında olan Tayyar adıyla tanınır. Kerkük’te Türkmen bir ailenin çocuğu olan Aydın Tayyar küçüklüğünden beri hep Pilot olmak istemiştir. Kerkük’te üniversiteyi bitirdikten sonra arkadaşlarının tavsiyesi ile çok sevdiği alanı olan Pilotluk kursuna gidip 2 yıl 6 ay boyunca bir eğitimden geçer. Bu kurs bir çok yabancı eğitmen pilotların gözetiminde açılıp eğitimlerini verir, Aydın Tayyar kursu bitirince birkaç yıl Pilotluk yapar daha sonra Saddam’ın Halepçe teklifi üzerine canını, ailesini herşeyini bir yana vicdanını da bir yana bırakır ve vicdanın sesine uyarak teklifi red eder ardından bahtına biçilen bir idam ile karşılaşır…

aydın tayyar halepçe katliamı

Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid Kürdistan’da günlük gazete olarak basılan Hawleti Gazetesinde ilk olarak çıkan bu haber Aydın Tayyar’ın kız kardeşinin ses kaydı da yer almaktadır. Kız kardeşinin yayınladığı ses kaydında “Aydın Tayyar özgürlüğü savunan biriydi. Her zaman mücadelecileri ve özgürlükçüleri severdi. insan katletmenin ve kimyasal saldırıların karşısındaydı. o yaşında bile(Aydın Teyyar 31 yaşında iken idam edilmiştir.) para ve makam için vicdanını satmamıştır.” demiştir.

 

Aydın Tayyar’ın cezaevi arkadaşı olan Necat Nuri ise Aydın Hakkında şunları söylüyor; “Aydın ile konuştuk ve dedi ki, ben kimyasal saldırıyı yapmam dediğim için zindana atıldım. o anlatırken ben durumuna ağlamaya başladım ama o gülümseyerek bana dedi ki benim vicdanım rahat. Son günlerinde ise konuştuğumuzda döndü dedi ki ben bir millet için ve o millete zarar vermemek için muhtemelen canımı vereceğim, sence onlar beni saygıyla hatırlayacaklar mı? Daha sonra son günü onu götürürler iken beraber çok ağladık.

Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid makalemizi burda sonlandırırken, Halepçe ile ilgili paylaştığımız diğer konularımızı sitemizde inceleyebilirsiniz.

******************************************************

İLGİLİ MAKALELER: 
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Halepçe Müzesi | Kundir
  6 sene önce

  […] Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Halepçe’ye Bomba Yağdırmadığı İçin İdam Edilen Türkmen Pilot: Mustafa Hamid