e
sv

Harran’a Gelin Gelen Brezilyalı

yurtdışından gelen gelinler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya aracılığıyla tanışan Harranlı çiftçi Mahmut Budak ve İslamiyeti seçerek, “Sara” ismini alan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Brezilyalı Cheyeme Silveire Soler evlendi.

brezilyalı gelin müslüman

Sosyal Medya aracılığıyla Harran’lı çiftçi Mahmut Budak ile tanışan ve Brezilya’daki yaşamını bırakıp, Şanlıurfa’ya yerleşip İslamiyeti seçerek, “Sara” isimini alan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Brezilyalı Cheyeme Silveire Soler, muradına erdi.

brezilyalı gelin

Tesadüfen tanıştığı Budak’tan, İslamiyetle ilgili bilgiler alan ve araştırmalarının ardından Müslüman olan biyoloji bölümü son sınıf öğrencisi Cheyeme, kısa süre önce Rio Grande do Sul eyaletinden Türkiye’ye geldi. İstanbul’da Mahmut Budak’la buluşan genç kız, daha sonra gencin yaşadığı konik kubbeli evleriyle ünlü Harran ilçesine giderek ailesiyle yaşamaya başladı.

brezilyalı kürt gelin

Hikayeleriyle Sermiyan Midyat’ın “Ay Lav Yu” filmini anımsatan Soler ailesinin tek çocuğu Sara ve 10 çocuklu Budak ailesinin çiftçi oğlu Mahmut, uzun süren uğraşların sonunda evlendi.

Harran‘a bağlı Erdemli Mahallesi’nde aile arasında gerçekleşen düğün töreninde Arapça müzikler eşliğinde, eline kına yakılan genç kız, gelinlik yerine yöresel kıyafetler giydi.

kürt düğünü
Şaşkınlığının yanı sıra mutlu olduğu gözlenen Brezilyalı gelin, konuşarak anlaşamadığı aile bireyleriyle vücut diliyle iletişim kurmaya anlaşmaya çalıştı.

kürt düğünleri

Damat Mahmut Budak, yaptığı açıklamada, uzun ve zahmetli bir sürecin ardından nihayet mutlu sona ulaştıklarını belirtti.

Başlarda internetten çeviri programları sayesinde iletişim kurabildiği Soler’le şimdi daha iyi anlaşabildiklerini ifade eden Budak, heyecanlı olduklarını dile getirdi.

Budak, eşini mutlu etmek için uğraşacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bugün bizim en mutlu günümüz, Allah’a şükür istediğimiz oldu ve evlendik. Düşündükçe hayal gibi geliyor inanamıyorum, önceden ‘böyle olacak’ deselerdi inanmazdım. Ama tüm sıkıntılarımız artık bitti. Eşimle birbirimizi çok seviyoruz, bu sevgi her şeyi yendi. Çok bir şey konuşamıyoruz ama Sara buraya alıştı ve hiç gariplik yaşamadı, o yüzden daha da mutluyuz. Kendisi zaten buraya bunun için geldi, orada dinini yaşamakta sıkıntı çekiyordu, başını örttüğü için insanlar yadırgıyordu. Rabbim mutluluğumuzu daim etsin inşallah.”

Sara ise Harran‘a kısa sürede alıştığını belirterek, sevdiği insanla evlenmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.

msülüman olan gelinler

Yeni ailesiyle anlaşabilmek için Türkçe ve Arapça öğrenmek istediğini ifade eden Sara, aynı dili konuşmasalar bile eşinin ailesinin kendisini sevdiğini hissettiğini dile getirdi.

brezilyalı kürt gelin

Budak’ın annesi Habşe ve babası Salih ise yeni gelinlerini çok sevdiklerini ve ona iyi bir ebeveyn olmaya gayret edeceklerini kaydetti.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Güney Kore'den Kürt ailesine gelin geldi | Kundir
  6 sene önce

  […] “Harran’a Gelin Gelen Brezilyalı” Yazımız İçin TIKLAYINIZ […]

  yorum beğen
 • Güney Kore'den Kürt ailesine gelin geldi | Kürdistan Haber
  7 sene önce

  […] Davetlilerin damat ve gelini tebrik ettiği düğün, birlikte halayların çekilmesiyle son buldu. Examples: Harran’a Gelin Gelen Brezilyalı […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Harran’a Gelin Gelen Brezilyalı