e
sv

Kerkük Hakkında Ne Dediler?

kerkük hakkında ne dediler?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kerkük tarih boyunca Kürdlerin yoğun mücadeleleri arasına girdiği şehirlerden biridir. Bu şehir en çok Kurdistan Kralı Şêx Mehmûd Berzencî’nin mücadelesi ile öne çıkmıştır. Şêx Mehmûd’un Güney Kurdistan ilerindeki başta Süleymani’ye ve Kerkük şehirlerinde yaptığı mücadelesi tarih sayfalarına altın harflerle kazılması gereken bir mücadele olmuştur..
Kerkük Şêx Mehmud dışında Mola Mustafa Barzani, Mam Celal Talabani ve Mesud Barzani gibi liderlerin de üstünde yoğun olarak durdukları bir yer olmuştur. Kürd liderlerinin Kerkük hakkında söylediklerini olduğu gibi sizlere aktarıyoruz…
molla mustafa barzani kerkük
mam celal talabani kerkük

Mam Celal Talabani’nin 1992’de bir miting alanında yaptığı Kerkük konuşması insanın tüylerini diken diken eden cinsten.. Kerkük düşüncesini şöyle haykırıyor Mam Celal;

 
“Tek bir Kürt kaldığı sürece Kerkük Kurdistan şehridir.”
“Öyle inanıyorum ki Kurdistan her yerden cayar ancak Kerkük ve bir nahiyesinden vazgeçecek şerefli tek Kürt bile yoktur!”
“…Daima bu hakikati tekrarlıyoruz: Kimsenin toprağına bir karış geçmeden, bizim sınırımız, ata toprağımızın sınırı, Kurdistan’ımızın sınırı, HEMRİN DAĞIDIR!”
“Kürt meselesinin çözümü; Kerkük’tür! ve Kerkük’tür! Hep Kerkük’tür!
mesud barzani kerkük

2016 Haziran ayında Mesud Barzani yaptığı açıklamada, Kerkük’ü şu şekil tanımlıyor;

“Kerkük Kürdistan’ın kalbidir, Kerkük’ü Kürdistan Peşmergesi kanı ile kurtardı. 140. madde Peşmerge kanı ile gerçekleştirilmiştir, Kerkük tartışmasız bir şekilde Kürdistan’a bağlanmıştır”

Kürt Liderlerinin Kerkük hakkındaki düşünceleriyle beraber Hdp’li Hatip Dicle’nin 5 Temmuz 2015’te yaptığı Kerkük hakkındaki düşüncesini de sizlerle paylaşıyoruz..
 hatip dicle kerkük

5 Temmuz 2014’te katıldığı bir Tv programında konuşan Hatip Dicle, Kerkük hakkında şunları söyledi:

“Kerkük tüm halklarındır. Kerkük Kudüs gibidir, sadece bir halkın değil (sadece Kürtlerin değil) tüm halklarındır… Bütün halkları mutlu edecek konsensus sağlayıp savaşları acıları bertaraf etmek lazım.”
 
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kerkük Hakkında Ne Dediler?